Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Ajmal Lahadhaat: Vábnička s kopečkem šlehačky

Něco mi připomínal, něco hodně povědomého. Nepřišla jsem na to. A pak přece. Že by to byl Carner? Ne jeden konkrétní parfém, spíš cosi jim společného, ta jejich pomalu plynoucí požitkářská atmosféra. A taky smetanový tón v Palo Santo a Tardes. Smetana je v parfémech báječná věc. Má schopnost vracet čas a ukolébávat idylickým bezpečím kolem misky s dětskou kaší, kam nedolehne sebemenší dozvuk vnějšího světa.

Foto: Flickr, Eric

Rafinovaně dokonalá

Jenže než se Lahadhaat dostane tak daleko, chvíli to trvá. Čerstvě po nástřiku připomíná spíš smělou J´Ose Eisenberg, kde pichlavá levandule vzdoruje sladké plytkosti dortíkových dojmů. V Lahadhaatu sice levandule rychle přechází v bergamot, ale ten je usazený na stejné vlnové délce. Je vzdorovitě pronikavý a použitý jen v takovém množství, aby sladkou kompozici nerozbil, jen jí dodal razanci. Už od počátku je tak vidět, že tohle bude mimořádná vůně. V téhle fázi mohutně rotuje, jako by přišel větrný vír, zvedl bergamot i koření, sladký pepř a sladký kardamom, a mísil je ve vzduchu, až to štípe ve tváři. Když se usadí, dostane sladkost koření zajímavý ráz. Jako by vír nabral i prach z rozdrcených sušených růží. Vůně se zklidní a přijme svůj typický výraz dvou proudů, které se vzájemně obtáčejí a pomalu se společně sunou dál, aniž by splynuly. Tím mohutnějším z nich je dřevo, ale jaksi proměněné na těsto skoro kakaové, i když ba ne, spíš než kakao je to temný, sytě aromatický prach ze dřeva, kořínků a koření. Kolem se ovíjí druhý proud, množstvím subtilnější, ale výrazově silnější, je to ona už zmiňovaná požitkářsky krémová smetana-labdanum, která dává vůni charakter. Mimo zůstává růže, velmi neobvykle použitá, takže se neukazuje jasně. Není jen sušená v koření, tajemně se objevuje ve dřevu a smetaně, nikoli jako zřetelný květ, ale tím, že dřevo neurčitě zkrásní a smetana zrůžoví.

Foto: Ajmal

Není to typická arabka

A to hned ze dvou důvodů. První postřehnete hned. Není to ten typ vůně, z níž sálá horko arabského tržiště překypujícího pestrostí dojmů. Lahadhaat má klidnější a evropsky přehlednější gurmánské ladění. Tím druhým důvodem je neobvyklý způsob využití oudu, který velice připomíná Kurkdjianův Oud Satin Mood přetavený do podmanivě dokonalé voskové hmoty s pepřem. Lahadhaat je rozhodně vůně, která si zaslouží pozornost. Má vynikající výdrž a se svou tajemnou přitažlivostí visí ve vzduchu jako vábnička.

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: