Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Začalo to v Afnanu: Vůně značky Anabis

Parfémový svět samozřejmě miluju pro vůně, ale kromě nich také pro sny, kterých je plný. A teď dokonce můžu věřit i tomu, že se v jakýsi magický okamžik mohou tyto sny stát skutečností, jako se to přihodilo Lence Wechové. Má totiž vlastní kolekci vůní pyšnících se stejným názvem jako její obchod s arabskými parfémy – Anabis. Když jsem to objevila, tak mi zvědavost nedala, a musela jsem se zeptat, zda jsou skutečně vytvořené pro české zákazníky. Paní Wechová se ochotně rozpovídala, vše prý začalo konzultacemi v Afnanu, kdy jí sám majitel dával při jejich schůzkách přičichnout k ještě rozpracovaným vůním v testrových ampulkách. „Tak co na to říkáte, co byste tam přidala?“ ptal se. Kdo by takovému pokušení odolal. Tak nějak se zrodila myšlenka na vlastní parfémy parfémy Anabis. Jak mi paní Wechová prozradila, vznikají ve spolupráci s několika arabskými značkami, se kterými je již mnoho let v kontaktu díky svému e-shopu. „Je to jakoby na zakázku… Na mé přání, co by a jak by…,“ tajemně se usmívala Lenka Wechová. A zatímco kolem houstlo parfémové štěstí, tak mi nabídla, že mi věnuje vzorky všech vůní Anabis k vyzkoušení. Zatím je jich sedm, ale v plánu jsou další.

A jak tedy voní? Především mě zaujala jejich stylová rozmanitost, dvě podobné se mezi nimi najít nedají. Zastupují sedm dobře zvolených typů orientálních a vintage vůní. Obejdou se bez experimentů, protože jsou tak mistrně sestavené, aby ukazovaly tradiční krásu orientálních vůní, nad nimiž se lze celé hodiny rozplývat štěstím. Takovou sestavu parfémové líbeznosti může prezentovat málokterá značka.

Foto: Snídaně v parfumerii

Parfémy dostaly orientální jména:

 

Almada: Šafránové sólo

Z celé sady vůní Anabis jsem nejvíc podlehla právě Almadě, snad pro její intenzivní šafránové aroma. Jeho speciální prachovou suchost doplnili čerstvým dřevem, sladkými květinami, především ylang-ylangem, a také jemným kouřem, takže parfém vytváří příjemně tajuplnou atmosféru.

 

Leyla: Z dílny mistra cukráře

Můj první dojem byl překvapivý: Iris Ganache od Guerlainu. Ano, ta gurmánská vůně plná vanilky, čokolády a kosatcového kořenu, po které mnohé teskníme… Jenže kosatec poměrně rychle vymizel a Leyla se začala podobat spíše sladkým specialitám ve stylu Farmacia SS Annunziata. Dojem čokolády zůstal, ale přidali k ní meruňky s broskvemi v takovém množství, že převládly a vykouzlily prvotřídní ovocnou zmrzlinu vylepšenou pravou bourbonskou vanilkou.

 

Sidika: Aldehydy ze starých časů

Další vůně, která jakoby pamatovala dobu němého filmu, se jmenuje Sidika, což má znamenat „pravda“. Kromě aldehydů zmíněných v titulku jsou dalšími nosnými tóny zelené pižmo a větvičník s decentní ozdobou z jasmínu, ylang-ylangu a pomerančových květů. Sidika mi připomíná dva mé parfémové oblíbence, Baghari od Roberta Pigueta, a v určité fázi Narcisse Noir od Caronu díky rafinované nahořklosti narcisů.

 

Foto: Snídaně v parfumerii

Elmas: Noblesní mýdlo

Název vůně má znamenat „diamant“ a nelže, je to skvost a to ve vintage úpravě. Je z něj cítit jemné toaletní mýdlo, spousta pižma a snad i naškrobený bílý límeček. Elmas je ve své podstatě příjemná nostalgická vzpomínka. Parfém plný drobných kvítků, něžně holčičích, je jako luxusní mýdlo, které se dává na provonění do prádla.

 

Adhara: Růže po arabsku

Téma, které nikdy neomrzí: dámská orientální růže. Doporučila bych ji i těm, kdo k arabským parfémům ještě nikdy nepřičichli nebo přičichnout nechtějí. Z krásy růže s teple sálajícím dřevem se podlamují nohy. Je rudá, velkokvětá, plná sladkého nektaru, vytvořeného citrusovými aromaty, a pro intenzivnější požitek ještě poprášená špetkou hořké čokolády.

 

Oriola: Ovoce zbavené banality

Už jsem si to ověřila vícekrát, že pokud někdo dovede použít v parfému mnoho druhů ovoce a nerozmixovat je na banální džus, tak jsou to právě arabští parfuméři. V ledové tříšti s angreštem, karambolou, hruškou a se spoustou citrusů, spíš hořkých než kyselých, jakoby bylo nejen ovoce, ale také radost z nádhery tropického dne u moře. Osvěžející chlad zvýrazňuje jemný zelený tón a vše dohromady je obaleno měkoučkým pižmem pro pocit pohodlí, které za horkého počasí potřebujeme.

 

Berna: Rozkvétání magnolie

Zpočátku jsem si říkala, že Berna s dřevy tak uleželými, až vytvářejí dojem hutné oudové vůně, asi nebude pro mě. Spletla jsem se, parfém se velmi intenzivně vyvíjí. Záhy se totiž objeví sladké květinové tóny a mírně nakvašené ovoce s vanilkovým luskem. A pokračuje to dál: Oud se uhlazuje na luxusní dřevo a květiny začínají skládat obraz magnolie. Ta se stále zvětšuje a najednou je Berna něžným voňavým obláčkem.

 

Lenka Wechová se na závěr ještě krátce zamyslela: „Víte, když něco tvoříte, tak si říkáte, že to bude naprostá bomba, že to musí přeci vonět všem. A pak se najednou dozvíte, že se vůně líbí. Ale jen líbí… Takže se učím.“ Jak dobře to chápu, stejně jako tomu musí rozumět každý, kdo se někdy pokoušel něco vytvořit. Jinudy asi cesta k plnění parfémových i neparfémových snů nevede.

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: