Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Scandinavian Crime LM: S rudou hvězdou nebo bez?

Bývaly doby, kdy se psalo o novinkách, které vyčnívají nad průměr. Jenže v posledních letech vzniká parfémů tolik, že tenhle kompas přestal fungovat. Když se o některém parfému nepíše, neznamená, že není dobrý, neznamená to vlastně vůbec nic. Scandinavian Crime vytvořil Laurent Mazzone 2016, čímž se toho roku stal jednou z 3835 novinek na trhu, pokud se neplete přehled na Parfumo.net. Recenze prakticky nenajdete. Známá značka a skvělý parfém, přitom internet je na slovo skoupý. Ani web LM nemá potřebu potřebu je moc rozepisovat. A tak jen pozornému pátrači padne do oka, že…

 

scandinavian crime

Foto Laurent Mazzone

Legenda, jen aby se neřeklo

Scandinavian Crime se parfém jmenuje ve své druhé inkarnaci. O rok dříve ho totiž Laurent Mazzone představil ve speciální edici pouze pro určité obchody pod názvem Unique Russia. Není to limitka, k dostání je stále. Veškerý rozdíl mezi oběma vůněmi spočívá jen v možnosti volby koncentrace: Zatímco Unique Russia je k dostání pouze jako čistý parfém, Scandinavian Crime koupíte i jako toaletku. A jestli se od sebe něčím opravdu liší, tak legendami, kterými je v LM vybavili. Popis k Unique Russia je plný obdivu k „pohostinnosti a velkému srdci Rusů“, k mužnosti a síle ruského lidu a půvabu a kráse ruských žen. V obnovené verzi ale mají stejné ingredience zprostředkovávat tajuplnost sklonku léta a „pozvání černého srdce podzimu na cestu zločinu“. Kdo by tomu snad úplně nerozuměl, může hledat upřesnění v reklamním textu k uvedení toaletky. Tam stojí, že se děj odehrává v paralelním světě gotické říše ponořené do severského lesa. V katedrále, kterou prorůstají holé větve stromů „zachycené ve věčném podzimu a čekající na druhou šanci“, tam můžete v černobílém světě bez barev rozjímat o věcech správných a špatných… Tak nějak. Jisté je jen jedno. Kdo nechce tenhle báječný parfém s rudou hvězdou na flakonu, má novou šanci ve Scandinavian Crime.

 

scandinavian crime

Malba Lawrence Alma-Tadema, 1873, zdroj The Red List

Mazlivé koření

Přitom by místo alternativních popisů stačilo jednoduše říct, že je to mazlivá orientální vůně s intimní atmosférou zašívárny, kde se dá lenošit v příjemném pološeru. Zašívárny s koloniálním nábytkem, podobné Lutensově mahagonové knihovně s koženým ušákem v Serge Noir. I když je ve Scandinavian Crime v počátku výhradním a poté převažujícím dojmem báječné koření, cítíte, že kolem musí stát velmi noblesní kulisy. Nejsou nepodstatné. Vůně starožitného dřeva podtrhuje pocit výlučného místa, kam nemá přístup každý. A jakýmsi způsobem vyvolává Vzpomínky na Afriku. Scandinavian Crime totiž není orient asijský, i když by tomu výběr koření odpovídal. Nejzřetelnější je ten dojem v úvodu. Koření se tu z kůže zvedá jako bublina, pěkně oblá a hladká, přitom plná smělosti a rozrušení z dobrodružství. Je tam až květinově líbezný zázvor, perníčkový badyán, pichlavý pepř a lahodně pryskyřičný kardamom a koriandr, vše vzájemně propleteno a neseno lehounkým proudem kadidla. Kadidla tak nenápadného, že vůně spíš připomíná aromatizovaný tabák. Když vyvane africké dobrodružství, začne z parfému čišet hluboká spokojenost jako z vrnění kočky dřímající na komodě po prababičce. Spkojenost přetrvá, i když se vůně vývojem zjednoduší na sladce okořeněnou ambru a sluncem opálené dřevo. Jestli má nějakou slabinu, tak je to nesmyslně nadsazená cena, Scandinavian Crime je skvělá vůně, nikoli však unikátní.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: