Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Floris Edwardian Bouquet: Příjemná starožitnost

Po deseti dnech za sklem, kdy byl svět zbavený pachů, odérů a aromat, najednou splaskl otok v nose a čich se vrátil. Nebyl to jednoznačně nádherný okamžik, i když jsem se ho nemohla dočkat. To první, s čím se čich po dlouhé pauze přihlásil, byl závan z kanálů. Až pak přišla naprosto úchvatná okurka, která se do chodby šířila z firemní kuchyňky. Byl to požitek rozebírat si její vůni na proudy šťavnaté, svíravě trpké, listově zelené, minerálně vodnaté a nasládlé. Nejradši bych se v tu chvíli pustila do vzorků, které se mi doma za tu dobu nashromáždily a rovnou je všechny otevřela. Jenže zkušenost mě naučila, že po prvním použití začne mizet hlava a že je s tím problém i v originálních továrních vzorcích. Takže co vybrat? Čím začít? Třeba tím nejstarším. Nejúctyhodnější rok vzniku měl mezi vzorky Edwardian Bouquet. Floris ho vyrábí od roku 1901.

Floris Edwardian Bouquet

Foto: Floris

Má to ale háček

Jak dlouho ho tenkrát vyráběli, není jisté, protože se na něj zapomnělo a ve Floris pak až mnohem později narazili na jeho recepturu při úklidu archivu. Obnovili ji v roce 1984, což je možná důvod, proč má v sobě cosi typického z atmosféry parfémů z 80. let. Pro představu: Fragrantica uvádí mezi podobnými parfémy Molinard de Molinard (1979), v tuzemských parfémových debatách jsem spíš narazila na opakovaně zmiňovanou podobu se Safari Ralph Lauren (1990). Ta se zajímavě k Edwardian Bouquetu blíží a zase se od něj vzdaluje. Ve skutečnosti je to jen jeden, byť výrazný proud, který parfémy spojuje a tím je zemitá drsná zeleň, v Safari formulovaná jako galbanum. Edwardian Bouquet je ovšem stylově mnohem krotší a hlavně čím delší čas s vůní strávíte, tím více vás bude přenášet daleko do minulosti. Kdepak osmdesátky… A vlastně i kdepak Edward.

Totiž: Oproti královně Viktorii, která vládla dlouhá desetiletí, byla éra jejího syna Edwarda jen krátkou epizodou. Parfém vznikl v roce jeho nástupu na trůn, proto ani nemohl zaznamenat změnu stylu. A ta byla značná. Edward nezdědil puritánskou povahu své matky, která okázalou prostotu povýšila na jedinou společensky přijatelnou módu. Proto ty prosté přírodní soliflory i jednoduché citrusové kolínské jako typické viktoriánské vůně. Přitom na přelomu století se už vývoj řítil k převratným novinkám, k fantazijním vícedruhovým kompozicím a vysoce ceněným syntetickým surovinám, které se staly novým symbolem luxusu. Ale v parfému není nic ze vzrušujících novosti vůní jako Narcisse Noir nebo L’Heure Bleue. Edwardian Bouquet je viktoriánsky prostý hyacint.

 

Floris Edwardian Bouquet

Joaquin Sorolla y Bastida: Procházka po mořském břehu, olej na plátně, 1909. Foto: The Red List

Jak voní?

Překvapivě optimiticky vzhledem k už zmíněné zemité drsné zeleni a také vzhledem k ladění hyacintu, nosné květiny tohoto „pugetu“. Viktoriánský styl si nepotrpěl na přikrášlování květin, naopak, jen ať klidně zůstanou přírodní, nejen s květy, ale i s listy a kořeny od hlíny. Hyacint tu navíc má kovově chladný a vlhký akcent, totožný s tím, jaký najdete v Grand Amour Annick Goutal, ovšem bez jeho melancholie. Náladu totiž neudává hyacint, ale mýdlový větvičník, v němž je usazený. Je to velmi příjemné, mýdlo neštípe, ale vyvolává čisťounkou obveselenost. Takovou prostou, jako když z mydlinek vykoukne zrůžovělá tvář nebo když se o vás otře čerstvě vyprané prostěradlo svým kovově chladivým dotekem. Za mýdlem se objevuje i trocha pudru, nesladkého, zato hebkého. Všechno neokázale prosté, ale radostné. Intenzitou je vůně jemnější než Safari i Grand Amour, je jako příjemná vzpomínka, která se vynořuje a zase mizí, což je při jejím starožitném charakteru jen rozumné. Je nositelná? Určitě, třeba k letním plátěným šatům bez ozdob.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: