Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Citron d’Erable: Lenošítko od Atelier Cologne

Že jste nikdy o žádném lenošítku neslyšeli? Přesto vězte, že Citron d’Erable je jeho zhmotněním. Lenošítko mi připomnělo Čapkovu povídku Vynálezce, ve které vypravěč vysvětluje, že je třeba nejprve vymyslet slovo a až potom k němu dotvořit daný předmět. Jako například padátko, které samozřejmě za všech okolností padá. Nebo taková zaspaváčka, abyste měli jistotu, že nevstanete včas. V povídce je ještě plno roztomilých slov jako bloudírna, mizítko či spěchárna. Lenošítko však chybí, protože Čapkův vynálezce nebyl parfumérem a už vůbec ne tak šikovným, aby dovedl načechrat javorový sirup s citrusy a dřevem do neodolatelné pasti lenošivého pocitu. Koho lapí, ten se už toho dne k pořádné práci nepřinutí. Toto lenošítko vzniklo až vloni a vytvořil ho parfumér Jerome Epinette.

Foto: Atelier Cologne / Sephora

Oficiálně má být Citron d’Erable (v překladu cosi jako javorový citron) poctou Kanadě, takže je postavený na javoru a sirupu z jeho šťávy. Vůně byla po svém uvedení v Torontu prvních pár měsíců dostupná pouze v Kanadě. Teď už jsme se jí konečně dočkali i v Evropě, je k sehnání i u nás v Sephoře. S výrazným pocitem pohody volného dne ladí i minipříběh, který značka Atelier Cologne jako už tradičně k parfému připojila. Navíc skrývá i vysvětlení pro použité citrony, když vypráví o večerních setkáních ve srubu v kýčovitě nádherné přírodě v oblasti Velkých jezer nad skleničkou javorového nápoje s citrusovou chutí.

Jedna z fotek kanadské přírody krásné tak, až to nemůže být pravda

Použití dřeva sladkého javoru a prysykřičné sekvoje nevytváří žádný znatelný kontrast. Co spíš jasně vnímám, a to především ze začátku, je jednoduše čerstvě rozštípnuté dřevo. Má štiplavé aroma, je vlhké a dokonce je jasně cítit jeho vláknitá struktura. Později naopak převáží dojem dřeva starého a tmavého. Možná jde o dub, což by nebylo od věci, protože právě v dubových sudech se nechávají zrát javorové sirupy a nápoje.

Foto: Flickr, Mike Willis

Kombinace teplých tónů dřeva a javorového sirupu s citrusy z gurmánského hlediska ladí podobně dokonale jako třeba máta s čokoládou. Použitá aromata se nejen dobře doplňují, ale i vzájemně rozšiřují. Z té lahody pak vzniká pocit uvolnění a Citron d’Erable se jako správné lenošítko postará, aby to byl odpočinek dlouhý. Má totiž velmi dobrou výdrž, i když je ve své podstatě hodně vzdušná, což je charakteristickým rysem vůní Atelier Cologne. Lenošítko vás tedy příjemně ukolébá a samo nebude díky své lehkosti v žádném případě rušit. No není to dokonalý parfémový vynález?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d bloggers like this: