Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Linari Stella Cadente: Kometa, nikoli ta vánoční

Přitom to původně vypadalo na vánoční hvězdu. Stella Cadente totiž skutečně znamená kometa a jediný komentář, který se dá zatím u tohoto parfému najít na Fragrantice, tvrdí, že je to kompletní vánoční atmosféra ve spreji. Bohužel nikoli ta česká. Vánoce, a to je ten problém, voní v každém kraji, kde se slaví, jinak. Reklama na coca-colu na tom nic změnit nedokáže, tradice je o Vánocích skálopevná a vůni cukroví a jehličí máme vrytou do mozku mezi nejsilnějšími dojmy z dětství. V našich krajích zkrátka Stella Cadente Vánoce nepřipomíná. A to bylo zklamání, protože jsem vzorek původně objednávala právě jako tip na vánoční parfém. Z toho sešlo a vzorek si nějaký čas poležel v krabičce. Teď, koncem března, ale ožil a dostal zvláštní kouzlo. A najednou se ukázalo, co v něm rušilo – ta příměs vlahé zeminy, v níž se to začíná hýbat. Tak v našich krajích voní probouzející se jaro.

 

Linari Stella Cadente

Foto: Flickr, Capture The Uncapturable

Labužnická černá hodinka

Autorem vůně je známý parfumér Mark Buxton a ten by si měl Vánoce z dětství pamatovat nejspíš na blátě, protože vyrůstal v anglickém Derby. Sledovat dál vánoční pointu vůně přestává dávat smysl, a to tím spíš, že její zemitá kořenitá krása má co říct i bez uměle našroubovaného výkladu. Vůně má dvě polohy, které se nakonec ukážou jako odlišné stránky těch samých surovin. Proto mezi nimi přechází hladce jako široký pomalý proud měnící se krajinou. První přivonění se bude líbit milovníkům kadidlových vůní. Je sice to spíš iluze kadidla, ale velmi fajnového, zušlechtěného jemnými tóny ovocnými i květinovými. Minerálně suchého a sladkého, přitom současně výrazně zemitého a vlhkého. Ve vlhkosti je znát kovový chlad hřebíčku, který je pro vůni velmi typický a bude silný po celou dobu vývoje. Stejně charakteristické je aroma zralých švestek nacucaných v alkoholu. Vyvíjejí se nenápadně z neurčitého ovocného nádechu v pryskyřicích, spojují se a posilují, až přehluší i libé kadidlové dojmy. I když o kadidle už touto dobou stejně nemůže být příliš řeč. Jejich iluze už se rozplynula a mnohotvárné pryskyřice přešly do jiné polohy, kterou umí, sladce vláčné a sladce kořeněné. Vůně se pak usadí ve své definitivní podobě tonkového krému s jasmínem a rafinovaně kolorovaným pozadím z mnoha rozmanitých tónů, které by se daly ve zkratce shrnout jako navoněný tabák. Ne, nejsou to Vánoce, ale velmi příjemná černá hodinka s labužnickými požitky.

Linari Stella Cadente

Všechny flakony značky mají jednotný tvar, liší se jen zdobení. Puntíky jsou samozřejmě 18ti karátové zlato. Foto: linari.com.

Přijde pointa

Aneb všechno je trochu jinak: Co sedí, je totiž představa černé hodinky. Jak značka Linari vysvětluje na svém webu, Stella Cadente má být vzpomínkou na noční tržiště v Marrakéši. Vzpomínkou trochu tajuplnou a vonící kořením, kadidlem a cukrovinkami. Stránky vřele doporučuji k prohlédnutí, je tam co vidět. Linari se totiž zabývá především výrobou luxusních bytových parfémů a má vlastní patentované difuzéry. Tvar jim dal zakladatel značky Rainer Diersche, velký obdivovatel puristického italského designu. Dobře si prohlédněte zvláště parfémové flakony, záměrně tak minimalisticky nenápadné, že by vás nenapadlo, že jsou zdobené zlatem a platinou. Kvalitu můžete očekávat i uvnitř, protože vedle Brita Buxtona pro Linari tvoří francouzský mistr parfumér Maurice Roucel a německý Egon Oelkers. Velmi prozíravě značka nabízí sady vzorků a to za výhodnější cenu, než jsou k mání na parfémových eshopech.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: