Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Keiko Mecheri Bois de Santal: Dobroty úhledně naservírované

Se závějemi cukru, které se vám možná vybaví při vzpomínce na parfémy Loukhoum či Loukhoum Eau Poudree od Keiko Mecheri, nemá Bois de Santal nic společného. Proč by měly mít něco společného? Bois de Santal je také vůně plná dobrot, jenže inspirací nebyly sladkosti turecké, ale možná spíš japonské, jak se dá odhadovat podle autorky vůně Keiko Mecheri i nápadného pocitu ozdobné úhlednosti. Ta je prvním charakteristickým rysem parfému. Tím druhým je rafinovanost použitých dobrot. Ingredience jsou v nich tak jemně rozpuštěné a propojené, že je třeba se důkladně soustředit, když je chcete rozlišit. A právě tato komplikovanost člověka nutí zkoušet a blaženě vychutnávat znovu a znovu. Nikdy se neomrzí, ale na druhou stranu se jich nedá nasytit.

Foto: Flickr, Hiro – Kokoro☆Photo

Jak vyplývá z úvodu, to, co na parfému mate, je jeho název. Santalové dřevo sice obsahuje, ale to rozhodně neurčuje charakter vůně. Bois de Santal je parfém gurmánský. Když jsem o tom nesouladu přemýšlela, napadlo mě, že vysvětlením může být rozdíl ve vzpomínkách. Zatímco my uprostřed Evropy vnímáme santálové dřevo prostě jako parfémovou surovinu, pro Keiko Mecheri z městečka Atami na Japonské riviéře bude přirozenou součástí voňavých vzpomínek na domov. Asi půjde hlavně o vzpomínky na svátky a slavnosti, kdy se v Japonsku pálí santálové dřevo při obřadech. Jeho vůně tak mohla v paměti splynout se svátečními dobrotami stejně jako nám splývá skořice s jehličím.

Parfumérka Keiko Mecheri
Foto: webové stránky značky

Když ale hypotézu japonských vzpomínek odložím stranou, vrátí se původní dojem, že Keiko Mecheri mohla dát při vymýšlení názvu přednost výraznějším složkám, především nádherné minerální a pryskyřičné ambře, která prolíná parfémem ve všech jeho vývojových stupních. Parfém by se ale mohl jmenovat také podle červené drobnokvěté růže znatelné hlavně v úvodu. Nechali jí trny a přidali k nim sladké mandarinky. Střední pasáž vůně, mimochodem má nejoblíbenější, by zase vydala na název Tajemství máslových sušenek díky pryskyřicím, které tu vytvářejí iluzi lahodného čerstvého sušenkového těsta. A jako poslední přijde na řadu tonka s vanilkou. Ptáte se, kam se ztratilo santalové dřevo? Nikam, jen bylo celou dobu tak dokonale propojeno s ostatními složkami.

Foto: Flickr, masa

Když jsem procházela na Fragrantice databázi více jak šedesáti parfémů od Keiko Mecheri, zaujal mě Oliban. Obsahuje skoro stejné ingredience jako Bois de Santal. Budou si tedy i vůně podobné? Nejdřív jsem uvažovala, že si seženu vzorek, ale pak jsem si uvědomila, že ani v Olibanu nemusí být nejdůležitějším vjemem to, co stojí v názvu, ale něco zcela jiného, co mohla japonská parfumérka považovat za samozřejmou souvislost. Nebo (opět?) nechtěla názvem parfému prozradit skutečnou pointu.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d bloggers like this: