Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Robert Piguet: Gardénia, kterak žasne sama nad sebou

Víte, jak má správně vonět: Jako zahuštěná studená mlha, do níž vyrážejí bílé hlavičky žampionů. Tak tomu chtěla příroda. Ne ale Aurelien Guichard. To, co nabízí v parfému Gardénia, není přírodně identický soliflor, ale vize, jak by asi gardénie mohla vonět, kdyby příroda dala na parfuméra. Pak by byla rozkošně košatá a barokně bohatá. Narovinu: Vypadala by jako zvětšený detail studeného květu lilie s tyčinkami poprášenými zlatavě třpytivým pylem vonícím po rozmačkaných čerstvě upečených kokoskách.

Robert Piguet Gardenia

Zatímco vůně vystupuje z řady, flakon ji zachovává a nijak se neliší od ostatních z produkce značky Robert Piguet.
Foto: Robert Piguet

Proměněná k nepoznání

Že gardénii ve skutečnosti hraje kořeněná lilie, je sice pro parfém podstatné, ale zdaleka to není celá pravda o něm. Stejně důležité je, že se tu použité složky rozdělily na tři nestejné platformy, které se částečně překrývají a hlavně se vzájemně posouvají. Tak vzniká pohyb, při němž si příliš neuvědomíte, že parfém je značně linerální a jen neochotně se vyvíjí. Platforma s lilií a jejím skoro gurmánským pylem se drží ve středu a je víceméně překrytá další plochou, subtilnější a aldehydovou. Protože aldehydy jsou poněkud široký pojem, je třeba upřesnění: Tyto dýchají svěže studivou náladou časného jara s pohlcenými aromaty jedovatě zelených stonků a chladných průsvitných květů. Pocitově nejsilnější je pak platforma, která měla být asi nosná, ale nezůstala v základu a přes květinové vrstvy se už od začátku posouvá. Je to velmi výrazná krémová vanilka uchycená na ambrovém dřevu s orientálním nádechem a sametovým povrchem ze semiše a kašmeranu.

 

Robert Piguet Gardenia

Frank Bernard Dicksee: Zrcadlo.
Foto: wiki.cultured.com

Žádný Fracas

Takto vymóděná gardénie jakoby s údivem žasla sama nad sebou a nad svou proměnou, což odpovídá tomu, že se pocit rozjaření ve vůni dere dopředu před gurmánskou poživačnost. Na Fragrantice se v komentářích najde pár postesknutí, že Gardénia rozhodně není Fracas. Ne, to opravdu není, ale proč by také měla být? Originální a velmi potěšitelná intepretace notoricky známého tématu „bílé květiny“ je více než dostatečným důvodem pro její existenci.

podpis Dzona1

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d bloggers like this: