Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Perris Monte Carlo Absolue d’Osmanthe: Pohlednice z Lesa vonokvětek

Les vonokvětek není básnická nadsázka. Existuje. Najdete ho na mapě Číny, když budete koukat na na jih, kde leží Hongkong. Posuňte od něj pohled kousek výše a najdete Guilin. Jmenuje se tak nejen město, ale celá oblast a hlavně národní park. A hádejte, jakým že porostem může být asi vyhlášený. Správně, vonokvětkou. Roste jich tam prý tolik, že když kvetou, padá jejich návyková sladce ovocná vůně jako mlha z horských svahů do údolí města Guilin. Přesně tenhle zážitek má Absolue d’Osmanthe zprostředkovat.

 

Perris Monte Carlo Absolue d'Osmanthe

Guilin? Možná. Je to „Život v deštném lese“, autorkou je čínská malířka Kueh Chai Phiaw.

Jako čínská krajinka

Vůní, které tvůrci vybavili určitou legendou, než je poslali do světa, je celá řada. V případě Absolue d’Osmanthe ji ale s trochou vnímavosti vytušíte dřív, než si o parfému vůbec něco přečtete. První dojem je takový… no jako z čínské malby mlhy v horách s kvetoucími svahy. Taková ta subtilní a velmi specifická dálněvýchodní estetika. Aby ji někdo převáděl do parfémové podoby je spíše nezvyklé, i když až donedávna jste mohli i u nás vyzkoušet jinou vůni, která se úspěšně pokoušela o totéž – Lale YS UZAC. Oba parfémy navíc spojuje dominantní složka, kterou je pochopitelně osmanthus. Jenže v každém vyznívá odlišně. To, co je podstatně více sbližuje a dává jim podobnost, není shoda ve složkách, ale spíš záhada, jakým způsobem vlastně parfuméři dokážou vložit do vůně vzdušnost a prostornost ve stylu tradiční čínské krajinomalby. Právě o to jde, neboť i tématem Lale jsou čínské hory, konkrétně jejich vůně za časného jara, kdy se na ještě zasněžených větvích otvírají křehká poupata zimokvětu. Víc než na sníh se ale YS UZAC zaměřil na průzračnost čistého ledu, patrně proto, že zesiluje chladný jas denního světla. Tím vznikl dojem rozlehlého čistého prostoru kolem i bez pomoci ozónicky působících složek. Totéž i bez ledovosti vytváří také Absolue d’Osmanthe a je to jeden ze tří jejích výrazných rysů.

 

Perris Monte Carlo Absolue d'Osmanthe:

Tak to je on, Osmanthus fragrans. Česky se správně a poněkud překvapivě jmenuje Oliva libovonná, neboť vonokvětky a olivovníky jsou botanicky jedna rodina. Foto Flickr, llee_wu

Skoro chypre

Další dva rysy jsou už postavené obvyklým způsobem ze složek. Co ucítíte nejdříve a nejsilněji, je osmanthus s typicky meruňkovou vůní. Je usazený do nečekaně drsného pozadí ze semišové kůže a starého dřeva bez gurmánské stopy. Proč ta drsnost? Když si přečtete, že pro osmanthus jsou typické tvrdé listy s kožovitým povrchem a ostny po okraji, je jasné, že tu jde o vystižení celého keře, nejen květů. Kožovité hrubé dřevo přitom pocitově zabírá více místa než sladká meruňka, takže i perspektiva odpovídá. Vůně nemá důvod se při vývoji měnit a ani to nedělá. Setrvává na původním složení a tím dává dostatek času k tomu, aby vynikly nuance, čímž je míněn hlavně jasmín jako chladný, odtažitě gumový spojník mezi květy a kožovitým dojmem z listů. Koho napadlo, že parfém musí směřovat až k chypre dojmu, má pravdu. Z převažující požitkářsky laděné produkce značky Perris tak vystupuje tato loňská novinka jako ukázka odlišného typu krásy, minimalistické a velmi sofistikované. Minimalistickému pojetí odpovídá i intenzita parfému, který se nepouští daleko od těla, ačkoli by v silnějším provedení potěšil více.

podpis Dzona1

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d bloggers like this: