Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Elie Saab Essence No. 7 Neroli: Vůně libanonského módního ateliéru

Jak to voní v Libanonu, tedy v zemi, která má cedrový strom dokonce i na státní vlajce? Na to by mohl odpovědět třeba Keanu Reeves, ano, ten herec, protože se narodil v Bejrútu. Asi by řekl, že kromě cedru i po pomerančovníkách. Elie Saab, ano, ten libanonský módní návrhář, by ještě upřesnil, že především po neroli. Má ho velmi rád, takže požádal Francise Kurkdjiana, aby vytvořil parfém, který by mu voněl po jeho bejrútském ateliéru. Parfumér prý jel pro neroli skutečně do Libanonu a nějakou dobu tam hledal a vybíral. A nakonec našel. Díky tomu je Essence No. 7 na světě už od roku 2015, i když já sama jsem ji objevila teprve nedávno. Přitom neroli nebylo tím, čím mě tento parfém uchvátil, bylo to pro ten pocit zářivosti, který Francis Kurkdjian do svých parfémů s oblibou vkládá. Je čímsi návykový, což je zřejmě důvodem, proč se stále vracím ke Kurkdjianově Parfémovému šatníku (The fragrance wardrobe).

… a někdy i vůní neroli. Flickr, June Yarham

… a někdy i vůní neroli.
Foto: Flickr, June Yarham

Právě čas strávený s vůněmi Maison Francis Kurkdjian mě dovedl k přesvědčení, že typickou záři tvoří kromě jakéhosi tajemství, možná technického fíglu, pana parfuméra ještě určitá forma pačuli, často v kombinaci s bílými květinami. V Essence No. 7 má být přitom pouze neroli, pak ještě neroli a v základu opět neroli. Aspoň takové bylo zadání a tak je to uvedeno v oficiálním složení. Poměrně výrazný cedr především v pozdějších vývojových fázích parfému by se dal ještě vysvětlit tím, že má jít o libanonský vzduch, který je přirozeně plný vůně cedrových stromů. Ale co tam dělá pačuli? Nápovědou mi bylo neustále proměňování se vůně, kdy jsem měla pocit, že se pořád přelévají jednotlivá aromata. Chvíli byly v popředí neurčité bílé květiny, v další okamžik cedr, pak zase pižmo. Podstatné je, že celou dobu, a tedy až do samotného závěru, bylo tahounem neroli. Což je zajímavé, protože vůně neroli ze své podstaty nemá dlouhou výdrž, proto se normálně používá spíš v úvodních tónech. Dokážu si ale představit, že Francis Kurkdjian tento problém mohl vyřešit tak, že neroli sestavil z mnoha různých ingrediencí. Libanonské neroli ale velmi pravděpodobně určuje vyznění této esence. A jeho zářivost znázorňuje pačuli, i když je sama o sobě jako složka obtížně postřehnutelná.

Foto, Flickr, Laura Favrow

Foto, Flickr, Laura Favrow

Ještě v jednom ohledu mě Essence No. 7 Neroli zaujala. Těžko se to popisuje a Němci jako mistři ve spojování slov pro to používají výraz Hassliebe, tedy NenávistLáska. Z pohledu němčiny je důležitější láska, protože stojí na druhém místě. Ano, Essence No. 7 Neroli se mi líbí, jenže si nejsem jistá, jestli ji mám skutečně ráda. Co když je toho neroli opravdu až příliš a ve skutečnosti mě jen okouzlila ta zářivost… Odpověděla jsem si na to slovíčkem Jein, což je další pěkný německý vynález: jde o spojení slov ano a ne.

podpis Katka1

One comment on “Elie Saab Essence No. 7 Neroli: Vůně libanonského módního ateliéru

  1. Jarka
    12.2.2017

    Francis Kurkdjian je můj oblíbený parfumér a neroli oblíbená parfémová složka. To spojení mě hodně zajímá.
    A Kurkdjianův parfémový šatník mě baví snad více, než můj vlastní :-).

    Liked by 1 osoba

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: