Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Forget Me Not, řekly fíky na Capri

Byl to jeden z těch vzorků, které připutují v krabici s flakonem, takže v onu chvíli nejsou zajímavé. Znovu jsem ho objevila po pár týdnech, snad i měsících. Forget Me Not, stálo na krabičce, která tím začala být náhle hodně zajímavá. Že by pomněnková variace?

 

Foto: Flickr, Sonny Abesamis

Foto: Flickr, Sonny Abesamis

 

Nebyla to pomněnka

Samozřejmě, že pomněnky nevoní, ale když už stály v názvu, tak jsem je v nějaké podobě očekávala. Třeba jako modrou, roztomile titěrnou výšivku z květinových esencí. Ale kdepak, uvolněna z ventilku, rozlinula se kolem mírumilovná a krotce ovocná pohoda. Bez kyselosti, bez květinových výšek a zemitých hloubek. Typický zralý fík. Víte, jak voní. Taková ta nekomplikovaná medová hmota jaksi bezobsažně prázdná, což dělá ta absence květinových aromat, která se jinde ve zralém ovoci připomínají. Tady nic. Přitom se nedá říct, že by na odiv stavěná pohodlnost a vláčnost zralého fíku postrádala přitažlivost. Naopak, usilovně vábí k tomu, abyste podlehli lenošivé náladě. Tenhle dojem je o to silnější, že medový fík ve Forget Me Not ještě obalilo pižmo jako měkoučký vatový kabátek. Je lehce provoněné pomerančovým květem a studeným hyciantem, což je trochu odtažitá krása a je jí jen maličko, přesto jsou to kytky. Jenže když začnete fík ve vatě zkoumat podrobněji, ukáže se, že pižmo bylo jen zdáním a že fík sám byl jakýmsi šikovným zásahem upravený do takové nadýchanosti. V té se rozptýlily i všechny ty drobné nuance odtažitých květin, citrusů vonících po bílé hořce vatovité dužině a pryskyřičné máty bez mentolu. A tahle navoněná nadýchanost pohlcená ve vláčné medovosti fíku, to je vám hotová báseň. Čiší z ní pohoda prosluněného dopoledního parku, kam se hluk všedního dne dostává jen přecezený ochrannou hradbu stromů. A kde smí rušit jen švitořivé hlásky z mateřské školy na procházce před obědem. Tak se aspoň vůně v představách přepisuje do našich podmínek. Ve skutečnosti by vás ale měla popadnout a v mžiku přenést daleko na jih na italský ostrov Capri. Je to totiž turistický prospekt ve flakonu. Capri Forget Me Not, Nezapoměň Jak To Bylo Krásné.

Foto: Carthusia

Foto: Carthusia

 

P.S.: Turistickými prospekty jsou více či méně všechny parfémy Carthusia, všechny vás budou lákat vůněmi připomínajícími Capri. Pokud si chcete o značce přečíst pár podrobnosti, najdete je v článku o Fiori di Capri.

podpis Dzona1

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d bloggers like this: