Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Le Galion Tubereuse: Kvetoucí banány v tuberózovém snu

Přesně takhle by voněly rozkvetlé banánovníky, kdyby dokázaly vonět. To byla moje první myšlenka, když jsem ponořila nos do exotické krásy stoupající ze vzorku Tubereuse. Banány jsou v ní nenahraditelné hned v úvodu, kde jsou obklopené květinami a samy voní jako květ. Překvapivě mezi nimi chybí tuberóza. Jak se zdá, má jinou a důležitější úlohu. Vytváří okolní prostředí, jakousi tuberózovou realitu, v níž se parfémové dění odehrává. Proto je samozřejmá a všudypřítomná jako vzduch, ale nevyčnívá. Je to neobvyklá poloha tuberózy, ale ukazuje ji snad ještě zářivější a krásnější, než jaká bývá při tradičním použití s krémovým podtónem. V centru tuberózové reality stojí kvetoucí banánovník. Je dokonalý, nic na něm nepodléhá rozkladu. Voní jako krásně žluťoučké banány, ke kterým položili ještě několik sladkých hrušek a snad i malin. Jenže atmosféru určuje tuberózové prostředí, a tak je tato interpretace ovoce noblesní i hravá. Zajímalo mě, kdo dovede předvést banány bez rozbředlé sladkosti. Byl to parfumér Thomas Fontaine, který v tomto případě oživoval pro Le Galion starou recepturu Tubereuse z roku 1937. Mohly být i ve vintage verzi cítit banány? Fragrantica mi napověděla, že ano, že aromatu banánů se někdy může podobat ylang-ylang a růžový jasmín.

Audrey Hepburn ve filmu Jak ukrást Venuši. Parfém Le Galion Tubereuse jako by byl stvořen pro ni: ne kvůli banánovému kostýmku, ale protože by ladil s její noblesou a roztomilou hravostí. Foto: Flickr, Classic Film

Audrey Hepburn ve filmu Jak ukrást Venuši. Parfém Le Galion Tubereuse jako by byl stvořen pro ni: ne kvůli banánovému kostýmku, ale protože by ladil s noblesou a roztomilou hravostí vůně.
Foto: Flickr, Classic Film

Po chvíli se z tuberózové reality vyloupne galbanum a začne svou zeleností vyvažovat sladkost banánů a květin. Změny nastanou i mezi květinami a zvýrazní se rudá růže, jež díky svým lehkým ovocným tónům funguje jako jakýsi spojník jednotlivých složek.

Že by kvetoucí banány? Foto: Flickr, Quinn Dombrowski

Že by kvetoucí banány?
Foto: Flickr, Quinn Dombrowski

Hravé proměny v Tubereuse pokračují i v pozdějších fázích. Exotikou prorůstá svěžest jak zelená, tak i neobvyklá prášková, připomínající sníh křupající pod nohama. Tuberóza pomalu nabírá vysloveně požitkářské ladění, takže mi chvíli trvalo, než jsem si všimla, že se kvetoucí banány vytratily. V této fázi už je supluje tuberóza a sladkostí a mastnými tóny vytváří novou banánovou dřeň. Na samotném konci tohoto neobvyklého parfému se objeví dřevo s anonymním ovocem jako s ozvěnou kvetoucích banánů. Intenzivně tím láká k nové aplikaci Tubereuse, čemuž je těžké odolat. Vždyť by nová zkouška mohla konečně ukázat, co to ty kvetoucí banány ve skutečnosti jsou.

podpis Katka1

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: