Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Bůh stvořil vůně, Laboratorio Olfattivo zase Kashnoir

Titulek je parafrází motta, které má Laboratorio Olfattivo na svém webu. Zní to dost neskromně, já vím, oproti původní verzi určitě, ale parfém si tuhle pochvalu zaslouží. Kashnoir je bez pochyb výjimečně povedená vůně. Ostatně to potvrzuje i jeden z autorů Fragrantiky chemik Mark Behnke. Na svém blogu Colognoisseur řadí parfumérku Cecile Zarokian mezi autory, kteří vytvořili cosi hodného zbožňování. V jejím případě je to Kashnoir.

kashnoirA chvála pokračuje

Kashoir má pověst stylového souputníka věhlasného Shalimaru. Pro rámcovou představu je to určitě dobré vědět, neboť Shalimar není pro každého, vyžaduje specifické preference určitých složek i ladění vůně. Ale světe div se, složkově podobný Kashnoir – když si odmyslíte kůži a kadidlo – je naopak vůně skoro pro každého, v hlasování na Fragrantice dosahuje znatelně vyšší obliby než Shalimar. Čím to? Vysvětlení je nasnadě: Vůni nedělají jen složky, ale také žánr čili jejich podání. Oba parfémy sice vynikají podobně strhující silou, ale oproti tragickému příběhu za Shalimarem voní ta trocha temna na dně Kashnoiru spíš po zážitku dobrodružném či jak uvádí značka po narkotickém tripu.

 

Kashnoir Laboratorio Olfattivo

Foto: Flickr, Individual Design

Citrusy jako páteř

Dominantním dojmem a to po celou dobu trvání vůně od úvodního nástřiku až po vyvanulé zbytky na oblečení druhého a třetího dne jsou citrusy. Nakyslé a ještě více hořké, citron a bergamot. Působí nikoli letně, ale přísně a nesmlouvavě, což ještě podporuje, hlavně v úvodu, pronikavá štiplavost levandule, aniž by bylo zřetelné i vlastní levandulové aroma. Stejným způsobem čili tak trochu potají je připojena i růže, přikrášlená náznakem fialek, patrně kosatcového původu, a pudrový heliotrop. V plné kráse se květiny dají identifikovat až při postupujícím rozpadu parfému na oblečení, do té doby jsou spíše líbezným podmalováním pryskyřic, v nichž jsou citrusy zabalené. Jsou-li citrusy (včetně ostrého pomerančového květu) páteří vůně, pak pryskyřice tvoří její tělo. Je to ten typ pryskyřic, které působí jako načechraná huňatá deka, mnohovrstevné a plné rozmanitých aromat od zemitých přes dřevité a květinové až ke krémově vanilkovým. Ani vanilka ovšem nedělá z Kashnoiru sladkou vůni, na to jsou drsné tóny bergamotu i palčivost levandule příliš silné, aby to dovolily. Kashnoir je plný napětí, je dramatický, až melodramatický. Časem sice zkrotne, ale ne úplně, protože do ambry nakonec v příjemné míře proniknou idolické tóny jako únava po velkém zážitku.

P.S.: Škoda přeškoda, že se v ČR nedá Kashnoir v pohodlí kamenného obchodu vyzkoušet. A nejen Kashnoir, Laboratorio Olfattivo je značka uměleckých parfémů, autory si vybírají a dávají jim takřka volnou ruku při tvorbě. Tím mohou vznikat pozoruhodné vůně, které vyžadují čas a pozornost při zkoumání. A tak doufejme, že se na mapě s obchody, které má značka na svém webu, jednou objeví puntík i v našich končinách.     podpis Dzona1

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: