Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Florascent Tishka: Šeherezádin nejoblíbenější parfém

Ač bych si to přála, nejsem bájným Titulkářem, o kterém Dzona psala minule. Název článku jsem si jednoduše vypůjčila od značky Florascent, která tak říká vůni Tishka. Vzorek mi věnoval přímo parfumér Roland Tentunian, když jsem s ním před časem dělala rozhovor. Už tehdy jsem si říkala, že si Šeherezádin nejoblíbenější parfém nejspíš nechám pro recenzi až na konec roku, do té pohádkové atmosféry plné příběhů, ať už se odehrávají v našich vzpomínkách či na obrazovkách. Šeherazáda jako symbol vůně byla od nich dobrý nápad. Vystihuje hned dvě podstatné vlastnosti Tishky: že je orientální a že je pohádková. Orientální pocit vyrůstá velmi jednoduše z volby surovin, ale jak do parfému dostat pohádkovost? Možná jsem se na to měla zeptat přímo pana Tentuniana, kdyby mě to tehdy napadlo. Když jsem o tom zpětně uvažovala, vybavilo se mi, jak zdůrazňoval význam kvalitních přírodních surovin. Vytvořil dokonce speciální kolekci, která obsahuje jednosložkové vůně a jmenuje se Apothecary. I z klasických parfémů Florascent je znát, že Tentnunian s oblibou používá suroviny celé, nijak neosekané. Nevybírá si tedy na rozdíl od mnohých tvůrců jen určitou líbivou či vhodnou část, bere všechno, což vede k zajímavému efektu: Použité suroviny se postupně hravě rozvíjejí, vzájemně interagují a vytvářejí tak nečekané příběhy – nebo pohádku.

Foto: Flickr, eastendimages

Foto: Flickr, eastendimages

Ale pak je tu ještě třetí a stejně důležitá vlastnost Tishky a tou je její slunečnost. Tishka je orientální pohádka, kde intenzivně praží slunce. Tento dojem ještě podtrhuje rozpálený písek. Asi proto se mi při přivonění vybavila Dune, z níž je cítit stejná horká kombinace. Ve všem ostatním se ale vůně liší, především nálada je v Tishce veselejší oproti dramatické sci-fi atmosféře v Dune. Možná je to i tím, že radost a smích je typickým podpisem parfuméra Tentuniana – zřetelně jsou cítit například i v Rose, o které jsem již dříve psala.

Foto: Flickr, Guoming Xu

Foto: Flickr, Guoming Xu

A teď něco o surovinách. Květinovým základem Tishky je jasmín, který tu ale nezapadá do obvyklé představy bílé kytky. Je to asi tím, že ho mění dojem pražícího slunce, jeho šťáva horkem stéká a spojuje se s pryskyřicemi a s pískem. A jasmín při tom uvolňuje nezvyklá aromata. Hluboko v základu parfému panuje kosatcový kořen, ale i ten jakoby spolu s dřevitými tóny zachytával slunčení paprsky. Středem prochází jemný sladký kouř, v němž se postupně rozvíjí růže a orientální koření, především badyán a skořice. Při dalším vývoji převládne horké exotické dřevo. Spolu s růží a kořením vytváří dojem luxusně protkávaných šatů Šeherezády, které jí můžu jen závidět.

Foto: Flickr, Vanessa Pike-Russell

Foto: Flickr, Vanessa Pike-Russell

Vůně Florascent patří k tomu nejlepšímu, co jsem v tomto roce parfémově potkala. Okouzlují svou jinakostí. Jsou hravé a ukazují složky v podobách, na které nejsme zvyklí, ale zároveň podléhají parfémovým pravidlů. Nejsou výsledkem nahodilého experimentu, který se příště nemusí povést, Ronald Tentunian vystudoval chemii a umění. Co víc je potřeba pro podmanivé bioparfémy s pohádkovou náladou, kterou do nich s oblibou vkládá?

podpis Katka1

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: