Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Hádej, kdo jsem?

Kdysi dávno, což už se dnes dá říct o 90. letech, jsem nastoupila do své první redakce. Jako nejzelenější zelenáč mezi pamětníky s bílými vlasy a šesti dioptriemi. Co jim čas ubral na silách, to jim druhou rukou spravedlivě vrátil na bohatosti vzpomínek. A protože tou redakcí byl Katolický týdeník, nevzpomínali na režim předchozí, ten ostatně tehdy pamatoval každý, ale na časy ještě starší. Velmi často vyvolávanou mýtickou postavou byl takzvaný titulkář. Stačilo vykřiknout „Lidi, nemám titulek!“ A bílá hlava sundala tlustostěnné brýle a potěšeně spustila: „A víš, že k tomu kdysi v redakcích bývali titulkáři? Lidi, co měli speciální talent na titulky, nic jiného nepsali. Stačilo říct, o co v článku jde, titulkář se zamyslel a okamžitě vysekl perfektní titulek, na jaký bys nepřišla ani za hodinu.“ A pak prý se zase zanořil do křesla, odložil dýmku, přikryl se flaušákem a dřímal, dokud nepřišel další titulkový alarm. Dnes by si žádný vydavatel nedovolil takový luxus držet si člověka kvůli titulkům. Nebo naopak, honorář za těch pár znaků bez mezer by titulkáři nestačil ani na tabák, o flaušáku nemluvě. A tak se dávají hlavy dohromady, střílejí se nápady a občas se to protne a povede. Zrodí se titulek. Že je přesný, v tu chvíli cítí všichni a s úlevou se vracejí zpět ke svým počítačům. I nám se jich pár povedlo. Že se to stalo, jsem si uvědomila, když jsem se na jiných webovkách dočetla o Fialkách pro Amélii. To je přece náš titulek! Nebyl jediný, i další se k nám vracely, když se uchytily jako neformální pojmenování, protože francouzština je pro běžného českého perfumistu něco jako bolest zubů, s tím radši nechceme nic mít. A tak jsme pro vás pro sváteční volno připravili malou titulkářskou zábavu. Schválně, jestli uhodnete, co na flakonech, na nichž jsme přepsali etiketu, stálo původně?

en-passant_fotorDokumentální šeřík je přímo ukázkový příklad, jak může praktická přezdívka zvítězit nad francouzštinou. Tím spíš, že se Olivii Giacobetti opravdu povedl kalibrační šeříkový standard.

 

aura_1Že se to rýmuje? To byla spíš náhoda při vymýšlení titulku k téhle decentní pracovní vůni.

 

burberry_weekend_1A teď naopak něco rodinného a plného emocí a nezahojených křivd.

 

carner-tardes_1Carner umí báječné požitkářské vůně. V téhle je fíglem nádech české sunarky. Mají takovou i ve Španělsku?

 

db-rc-1Jako milovník růží musím říct, že tahle má grády a že na ni ještě nemám. Na tu má Tina Turner.

 

de-profundis_1Na tuhle bych měla a nevěřím, že je takzvaně dušičková. To by Sheldrake musel použít listy místo bezbranné vůně květů.

elie-saab_1Pohyb je báječným efektem ve vůních. Tuhle roztančil mistr Kurkdjian.

elisabethan-rose_1Co k názvu dodat – prostě moje nejoblíbenější parfémová růže.

 

hymba-sigilli-fragrantica_fotorTropická Afrika a její rituály, ingredience dovezené z pouště Namib. Skutečně mocná vůně a že moc děkuji Ježíškovi!

chantilly_fotorUkázka spletitých osudů parfémových značek. Dnes drogérovka, kdysi skvost z dobrého domu.

 

perris-monte-carlo-black-collection-ylang-ylang-nosy-be_fotorPerris Monte Carlo umí hodně podmanivé vůně. Až budete hledat ráj, tady ho pár kapek je.

 

caron_1A na konec ty pověstné fialky

podpis Dzona1

2 comments on “Hádej, kdo jsem?

 1. Táňa
  27.12.2016

  Moc pěkné! To byl skvělý nápad s těmi titulky :-).
  Ježíška se příležitostně musím zeptat (pokud prozradí), kam chodí pro inspirace a za nápady? Na vůni jsem hodně zvědavá 😉

  Líbí se 2 people

  • dzona
   27.12.2016

   Díky, mě to taky bavilo, když jsem ten článek vyráběla.
   Jinak Ježíšek je hlavně všímavý. Stačí dostatečně často opakovat seznam parfémových favoritů a je to. Mám ještě Caldo Encens, sladké zmrzlinové kadidlo, a to taky stojí za vyzkoušení. Samozřejmě přinesu.

   To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: