Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

7 vzpomínek parfuméra: Art Landi Profumi

Edice sedmi parfémů vytvořených pro unikátní obal zvaný smartflacon by klidně mohla nést smetanovský název Z mého života. Ke všem totiž sepsal Arturetto Landi krátké poznámky o tom, jaká životní epizoda ho k jejich tvorbě inspirovala. Je to zajímavé čtení se vzácně dostupným pohledem z druhé strany a poznáním „aha, tak tohle v tom má být!“ Nejde o složky, ale pocity a asociace. Pak si uvědomíte, že vlastně Landiho vysvětlování vyvrací také iluzorní představu, že se nám parfuméři snaží při tvorbě brnkat na city a dostat pod kůži, jen aby vůni prodali. Ve skutečnosti to může být opačně. Přes vůně nahlížíme do intimního deníčku tvůrce.

 

Art Landi Profumi

Fofo Flickr, ¡kuba!

Art 01 Acqua Mia (Eau Prive´)

Co může být intimnějšího než vůně, kterou parfumér vytvořil sám pro sebe? Arturetto Landi píše, že tuhle kreaci nosil tak dlouho, až jeho přátelé podle ní poznávali, kudy prošel a kde seděl. Co se tedy líbí italskému parfumérovi natolik, aby tím nechal prosáknout svou kůži a oblečení? Acqua Mia vysílá dva rovnocenně silné dojmy – jedním je rozmazlující pohoda letního dne, kdy hodiny ztratily význam, a tím druhým luxusní citronové želé. Je to mimořádně hladká vláčná hmota z citronového oleje, průsvitné sladkosti a meduňky, bazalky a máty s jemným dřevem na dně. Nepatrnou štiplavostí ji ruší stín levandule, zřejmě aby vyrovnávala sladkost. Vůně je velmi dobře propracovaná a propojená, nikde nic nedře. Vývoj jen nechává byliny vystoupit více do popředí a pak celá směs klesne na dřevitě vanilkové ambrové lůžko. Z parfému čiší mírumilovná prosluněná pohoda, větrově osvěžující efekt citronu a bylin zůstává až v druhé řadě.

 

Art Landi Profumi

Italské Lerici. Foto Flickr, luca:sehnsucht

Art 02 Voglie Di Mare

Oproti polednímu klidu rušenému jen muzicírováním cikád v Art 01 Acqua Mia je Art 02 Voglie Di Mare neklidně dynamická směs bylin, neúnavně se přemílající v kole. Arturetto Landi vysvětluje, o co jde. Tak to prý vonělo za jeho dětství v italském Lerici, když otevřel okno směrem k moři. To, co přemílá ve vzduchu kuchyňské byliny se slanými mořskými řasami, je tedy příboj. Rytmicky pulsuje a dává plynulost změnám, s nimiž se nenápadně vytrácí ovocná složka z úvodu a naopak přibývá dojmu písčitého pobřeží. Voglie Di Mare dýchá volností a širým prostorem nad mořem. V podkladu je maličko oudu, což působí ve spojení s mořskou slaností velmi přirozeně.

 

Foto Flickr, Davidlohr Bueso

Foto Flickr, Davidlohr Bueso

Art 03 Legni Dolci Bruciati + Art 04 Il Solo E l’Unico Legno

Obě kreace jsou postavené na oudu, ingredienci s nebezpečím určité uniformity, kterou její výrazný odér bez debaty vůním dává. Ovšem Arturetto Landi v arabském prostředí žil a pracoval a s touto praktickou zkušeností se už prostě na oud dívá jinak. Fascinuje ho prý schopnost oudu podporovat, doplňovat a obohacovat jakoukoli jinou vůni, pánskou i dámskou. Tímto způsobem se prý v Orientu také používá.

Když si tedy odmyslíte dominující oud, pak dostate dva značně rozdílné parfémy. Už proto, že z Art 04 Il Solo E l’Unico Legno by po škrtnutí oudu mnoho nezbylo, je to hrdá maskulinní vůně bez zbytečností a kudrlinek, jen temné dřevo s nádechem ruské kůže. Je to vyzývatel, který provokuje a útočí. Ale bez potu, vůně je čistá a suchá. Sametové smířlivosti ale dosáhne až po mnoha hodinách. Naproti tomu Art 03 Legni Dolci Bruciati je oud už od samého počátku zkultivovaný do sametového prášku navoněného aromaty fermentovaného ovoce. Není vysloveně gurmánský, spíš v sobě má jistou potěšitelnost a vysokou kultivovanost díky velice harmonickému poskládání ingrediencí. Intenzitou je rovněž delikátnější ve srovnání s mužným Art 04 Il Solo E l’Unico Legno.

 

Art Landi Profumi

Foto Flickr, filipe.soares

Art 05 Cocktail Di Frutta Esotica

Že Arturetto Landi skutečně žil v Orientu, poznáte spíš než z používání dnes už všeobecně rozšířeného oudu podle toho, že zachází s ovocem s brilancí, jaké jsou schopni až na výjimky jen arabští parfuméři. To je mimochodem jeden z jejich nejvýznamnější příspěvků ke světovému parfumérskému dědictví. V arabském podání ovoce nezůstává ve své banální pojídatelné podstatě, ale dostává ducha a schopnost probouzet sny o ráji. Takovou sofistikovanou lahůdkou je i Art 05 Cocktail Di Frutta Esotica. I tady je fíglem pohybový neklid, tentokrát však nemá imitovat příboj, ale dávat ingrediencím éterickou vzletnost. Parfumér nechává aromata čerstvě rozkrájeného tropického ovoce, aby povlávala ve větru a vytvářela tak proměnlivou líbeznou arabesku. Hedvábně hladkou frézií a chladivými konvalinkami jim přidává noblesu, angreštově zelenou svěžestí křehkost. Vůně je to nesmírně půvabná, přitom odpočinkově klidná. Neruší, drží se při těle. S vývojem jen poměrně rychle přijde o dojem čerstvé vlhkosti, líbezná aromata prosychají jako mokré šaty na slunci, které tím ze své krásy nic neztratí, jsou jen pohodlnější.

 

Art Landi Profumi

Foto Flickr, mason bryant

Art 06 Esotico Assoluto

Další ovocný kousek, ovšem tentokrát vytažený z trouby a ještě teplý. Oproti vzdušné Art 05 Cocktail Di Frutta Esotica je toto hutný dezert. Nebo ještě lépe: To je ta vůně, za kterou půjdete až do kuchyně za nosem, co že se to tam peče za výborný koláč. Ovoce není tropické, ale evropské a je usazeno v lehoučkých pryskyřicích imitujících máslové těsto a krém. Intenzitou je vůně velmi rozumně odlehčená, aby nepůsobila křiklavě, ale jen jemně dráždila smysly. Tak nějak to nejspíš muselo občas vonět v kuchyni v Lerici, když tam sedával malý Arturetto a pozoroval, jak se chystají všechny ty delikátní pochoutky, které vařila a pekla jeho maminka. Prý právě po ní zdědil vášeň pro jídlo a vaření a to prosím i jeho tatínek pracoval jako šéfkuchař. Doma ale nikdy nevařil, maminka mu to nedovolila, prý to, co umí, není pro rodinu dost dobré. Že její chlapec vložil vůni její kuchyně do parfému, není divu. Kdo jiný než následník by měl uctít dílo svého mistra. Maminka Landiová musela být kuchařkou obdařenou od pánaboha.

 

Foto Wiki Media Commons, autor ossein Khosravi

Foto Wiki Media Commons, autor Hossein Khosravi

Art 07 Rosa del Deserto

Když se podíváte na webové stránky značky, zjistíte, že nejprodávanější je právě parfém číslo 7. Nedivím se tomu. Je to rafinovaně udělaná růže. Zůstala jí celá její přírodní líbeznost, přitom pod jejím prostým obrysem prosvítá značná vnitřní komplikovanost z přemnohých dalších složek. Vyplňují růži jako mozaiku a povyšují na správném místě její aromata svými vlastnostmi jako injekce botoxu.

Inspirací prý byla sklizeň růží pěstovaných na Arabském poloostrově ve vysokohorské poloze kolem 2000 m nad mořem. Proto také prvotní dojem připomíná spíš prořezané keře než květy. Už tady se projevuje zmíněná vnitřní komplikovanost, takže stonky jsou nejen plasticky reálné, ale živější než ve skutečnosti. Jakoby v nich nekolovala míza, ale krev. Je to med, co je dělá tak živočišné, a šedá ambra, co jim dává slané kapky potu. Ostré jehličky kolem, díky nimž je růže vzpurná a bojovná, budou ponejvíce pryskyřice. Vzpurné jsou i květy okořeněné červeným pepřem. Jenže jak jich začne přibývat, budou jimi čím dál víc prostupovat sladké fialky, hedvábné magnolie, tropický ylang-ylang a nakonec i kadidlový pudr. Růže zlíbezní, což zdaleka neznamená, že se zjednoduší nebo zkrotne. Mnohotvárná a komplikovaná je duchaplnou voňavou společností na mnoho hodin.

podpis Dzona1

3 comments on “7 vzpomínek parfuméra: Art Landi Profumi

 1. Přemýšlela jsem, jak co nejlépe využít smartflakon. Možná bych ho vytáhla v prodejně Vodafonu, zatímco by mi sladce nabízeli nový tarif. Nebo až půjdu v práci za našimi gothic / metal ajťáky…
  Už jsem začala přemýšlet, jakou náplň vybrat:

  Art 01 – Kvůli levanduli, bylinkám a soli mě nejdříve napadlo, že je pánská. Ale není to tak. Mnohem podstatnější je totiž výrazná ozdobnost a plno kudrlinek.

  Art 02 – Vůně moře, která mi připomíná parfémy značky Angela Ciampagna. Kompozice je komplikovaně postavená a bylo použito mnoho složek, což je pro Art Landi typické.

  Art 03 – Ovoce s pačuli a jemný oudem. Zajímavé, jak intenzivně se třpytí. Má jednoznačně arabský charakter a patří mezi ten typ vůní, kterých se člověk nemůže nabažit.

  Art 04 – Oudově dřevitá vůně, kterou bych nemohla nosit. Oceňuji ale její propracovanost a umím si představit, že příznivci tohoto typu vůní by byli nadšeni.

  Art 05 – Spojení ovoce s chladnými květinami, dřevem a pižmem, které působí velmi pečujícím dojmem. Ten typ vůně, kterým bych se navoněla jen tak pro radost, i kdybych měla zůstat celý den sama doma.

  Art 06 – Můj absolutní favorit. Parfém, který je navykový hned při prvním přičichnutí. Je plný sladkostí, dobrot a především vřelosti.

  Art 07 – Není to jen jedna růže, ale rovnou celá růžová zahrada. Nesklouzla však do přeslazené podoby. Je neuvěřitelná a tak trochu nadpřirozená. Snad to jsou modré růže či jiná nezvyklá odrůda.

  To se mi líbí

 2. Táňa
  27.12.2016

  Pro kterou ses nakonec rozhodla, Katko? Podle popisu by i pro mě byla favoritem Art 06. Gurmánské vůně – to je moje.
  K oudovým vůním cítím respekt a obloukem se jim vyhýbám. Na majiteli té správné kůže ovšem dělá divy – myslím v tom nejlepším slova smyslu…

  Liked by 1 osoba

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: