Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Jak voní svéhlavost: Electra Sigilli + novinka J’Ose Eisenberg

Upřímně řečeno, z Electry jsem byla nejdřív na rozpacích. Ne že by se nepovedla, to naopak, ale je to vůbec dámská vůně? Z dráždivé směsi pevného dřeva a horké levandule se neodbytně zvedala představa svalnatých rukou s vystupujícími žilami. Něco takového přece patří na pánskou kůži, byla jsem přesvědčená. Jenže na té se překvapivě Electra rozvoněla zřetelně dámsky. A tak návrat pěkně zase zpátky na začátek a nové zkoušení. Rušivou představu pevných paží jsem nahradila prohřátými polínky na slunci mezi levandulí a fungovalo to.

Electra Sigilli

Electra a její bratr a spolupachatel Orestes. Fotka je z Wikipedie.

Rodinné okolnosti

Rozpaky číslo dvě: Proč si Enrico Buccella, parfumér, kterého bych ze všeho nejméně podezírala z povrchosti, vybral jako námět zrovna tak ponuré antické téma? Kdo už si přesně nevzpomíná, o co že šlo, tak Electra byla matkovražednice. Na tom nic nemění fakt, že její matka už před tím zabila svého manžela, Elektřina otce. Řešila tím nepříjemnou okolnost, že se vrátil živý domů z války, když už s tím nepočítala a pořídila si za něj náhradu. Jenže najednou byl tady a od té chvíle se začala odvíjet krvavá rodinná story. Tenhle příběh byl kdoví proč v antickém Řecku tak oblíbený, že se dočkal zpracování hned od několika dramatiků. Electra v nich vystupovala jako štvanec hnaný jedinou myšlenkou – pomstít smrt otce, radikální a rozhodná, jakoby měla svalnaté paže s nabíhajícími žilami.

Electra Sigilli

Foto Flickr, Jon Mould

Ve stálém pohybu

A ještě jedny – už poslední – rozpaky mě čekaly, když jsem při novém zkoušení hodila očkem na složení parfému. Šalvěj?! Ta nade vše ostatní trčící sladká, horká a suchá kytka, ostrá jako struhadlo, má být šalvěj? Ta, co tu voní jako levandule? Podrobnější zkoumání ingrediencí ovšem naznačilo pravděpodobné vysvětlení, jak tento čichový klam může vznikat. Druhou dominantu parfému vedle levandule totiž tvoří dřevo. Nikoli hladké a monolitické jako santál nebo oud, ale spíš změť polínek různě velkých a různě vonících, neustále se přetlačujících jako brambory klokotající v hrnci. Ve výčtu složek se tahle rozmanitá a vydatná dřevitá masa dohledat nedá, jen v základu se nenápadně a neurčitě krčí „dřevité tóny“. Takže to, co je skutečně cítit, musí být určité části pryskyřic. Těch už se tu najde vícero a překvapivě pořádně sladkých. Buccella uvádí benzoin, labdanum, kadidlo a ambru. Pokud sladce nevyznívá dřevo – a to je spíše slaně opocené, pak se tato nedřevitá vlastnost pryskyřic musela přimknout k bylinám a pačuli a vytvořit s nimi levandulovou šalvěj. Je to tím reálnější představa, že se složky v parfému potkávají za stálého pohybu, přemílání, kolování a klokotání, které zasahují vše, nejen dřevité akcenty pryskyřic. Při minimálním vývoji tak parfém udržuje napětí a vibruje neklidem před startem, kdy nohy podupávají na místě. Jakoby se mělo něco stát… Intenzita je ztlumená, což je pro Buccelovy parfémy typické, očividně nechce, aby síla vůně přehlušovala její výraz. A ten je u Electry radikální. Samozřejmě nejde o vůni pro každého, ale stejně jako další parfémy Sigilli rozhodně stojí za poznání.

 

Electra Sigill

Foto z webu značky Eisenberg.

Dodatek a novinka Eisenberg

Pochybnosti nad levandulí mě přiměly sáhnout po srovnání, které podobným, byť výrazněji gurmánským složením nabízí J’Ose Eisenberg. A skutečně, určitý proud v obou parfémech, propojující dřevitá aromata s bylinami, vyznívá velmi příbuzně a oběma vůním dává i jejich vzdorovitý ráz, u Electry radikální, v J’Ose, zabaleném do sladkému krému a kávy, spíš jen drze provokativní. Platí to pro obě verze J’Ose, neboť rozdíl mezi nimi je minimální. Parfémová voda je při velkém soustředění maličko vzdušnější a nalehčená nepatrně výraznější bylinnou a květinovou částí než hutný čistý parfém. A někde mezi nimi se pohybuje novinka, tuhý deodorant J’Ose. Intenzitou parfémovým verzím pochopitelně nestačí, ale postará se o nerušený zážitek při jejich nošení. A nevadil by ani Electře.

podpis Dzona1

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d bloggers like this: