Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Třpyt zašlé slávy Paestum Rose Eau D´Italie

V řadě „hotelových“ vůní Eau D´Italie patří Paestum Rose k těm starším, s datem vzniku 2006 se objevila jen dva roky po oficiálním startu značky. Proč „hotelové“ vůně? Majitelem Eau D´Italie je šlechtická rodina vlastnící hotel Le Sirenuse v pohádkově malebném Positanu na západním pobřeží Itálie, jen kousek jižně od Pompejí. Hotelové jsou i z dalšího důvodů – každý z parfémů má charakterizovat určité turisticky atraktivní místo v Itálii. V případě této vůně je to Paestum, kdysi blahobytné starořímské město, z nějž se zachovaly už jen ruiny chrámů a amfiteátru. Paestum leží ještě další kousek cesty za Positanem směrem na jih.

 

Paestum Rose Eau D´Italie

Foto: Flickr, Matthew Brehm

Růže a kadidlo

Vůni vytvořil zkušený Bertrand Duchaufour a její základní konstanty byly nejspíš jasné předem. Jak značka na svém webu uvádí, Paestum bylo díky esenci ze zdejších růži kolébkou italského parfumérství. To je první konstanta. Tou druhou je kadidlo jako symbol tamních chrámů. Růže s kadidlem – a zde i myrhou – je spojení slibné a osvědčené, kde se dá pohrát s modelací výrazu od převážně minerálního, prachově suchého a sladkého, po sytě květinový, ovocně svěží a sladký. Jednou z nejkrášnejších variací v tomto směru, jakokoli je to věc vkusu, je oběma způsoby sladká Pour Une Femme od Caronu. S kandovanou mandarinkou ztmavenou kadidlem je nevšední pochoutkou, spojující dekadenci s rozvernou nevinností. Duchaufour ale tak komplikovanou cestou nešel.

 

Paestum Rose Eau D´Italie

Foto: Flickr, Thomas Hawk

Půvab nostalgie

Paestum Rose má ještě třetí výraznou složku, kterou je velmi zřetelné cedrové dřevo, na jehož čerstvosti nejspíš zapracovaly i zelené rostliny uvedené ve složení, pelyněk a taky papyrus. Pod jejich vlivem vyznívá nakysle. Stejně jako kadidlo. Růži tak společně strhávají do melancholie, kdy nic není, jak bývalo dříve. Časem ale nakyslost zčásti ustoupí a kadidlo a myrha, teď už minerálně suché, začnou připomínat jemně se drolící kámen. A taky se minerálně třpytit, což se přenáší i na růži. Také dřevo ztratí něco z nakyslosti a nabyde tím na důstojnosti. Jako nostalgie po zašlé slávě pak vůně začne dávat smysl. Je vzdušná a lehká, s dlouhou stopou v prostoru.

podpis Dzona1

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: