Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Solidní kousek klasiky: Aria di Capri Carthusia

Poprvé jsem si říkala, že jsem se spletla. Podruhé už jsem musela zamyslet. Proč tahle vůně začíná velmi povědomou předehrou, starou známou klasikou, aby se pak rychle stočila úplně jiným směrem, dokonce k moderně? Je to jako vzít zahnědlou fotku z alba, položit ji na bílý papír a nastavit obrázek akvarelem. I když se budete držet zažloutle hnědavé barevnosti, dojem je to… matoucí. Až po hodinách se Aria di Capri vrací do původní vintage polohy a nastoluje aspoň v závěru smír a žádoucí symetrii.

 

Aria di Capri Carthusia

Stačí se podívat a je to tam: Období konce 20. a 30. let mělo svůj typický styl, který okamžitě poznáte, ať už jde o módu nebo parfémy. Kresba pastelem, autor Charles Gates Sheldon, převzato z http://www.theredlist.com

Přelet nad parfémovou historií

Povědomou předehru, ostatně překrásnou, potvrzují i hlasy z Fragrantiky. Aria di Capri se prý podobá Chanelu No 5. Sedí to spíš typově než přesně. Co tu především působí, je pocit dobové spřízněnosti obou vůní a typické elegantní atmosféry parfémů 20. a 30. let minulého století. Ale když se podrobněji zaměříte na složky, podoba se začne drolit. Voskové aldehydy s jasmínem jsou v Chanelu mnohem hladší, v Arii něžnější a emotivnější. Nadřazeně abstraktní výraz v Arii nedrží pak pevně, pod jasmínem to živěji klokotá, cítit je veselost cukrové růže a dalších drobných kvítků. Vibrují tu mnohem intenzivnější emoce než v Chanelu No 5. Přiživuje je štiplavě broskvová suchost, typická složka, kterou se kdysi vytvářela představa horké zapudrované kůže. Tehdy pod ni pro dlouhou sálavost často dávali jako základ Mousse de Saxe čili nasládle kořeněný saský mech. S oblibou ho používal Caron i Jean Patou. A jsme u kořene problému. Aria di Capri v úvodní hodině a půl přeletuje nad typickými aromaty parfémů z první poloviny minulého století a připomíná tu ten, tu jiný. Voskovými aldehydy Infini od Caronu. Jasmínem slavnou Joy Jean Patou, která je stejně jako Aria o poznání svěžejší než komfortní Chanel No 5. Mihnou se tu i další Carony, hlavně Nuit de Noel a Tabac Blond (i když motiv kůže je tu velmi potlačený a více se ukáže až v závěru), v hřejivých polohách jsou k poznání i některé skvosty značky Jean Patou z obnovené řady Collection Heritage. Zkrátka, kdo si na tuto etapu parfémové historie potrpí, bude Arií di Capri okouzlen. Přitom je zřetelným způsobem svá. A přes výrazný „vintage“ styl, což není u Carthusie náhoda, pochází překvapivě až z roku 2003.

Aria di Capri

Carthusia má všechny flakony v jednotném designu. Foto z webu značky.

Zkoušení vyžaduje čas

Jenže po zmíněné hodině a půl nastane razantní proměna. Je to jako při přestavbě divadelního jeviště, najednou se díváte na úplně jinou realitu. Přes solidní kus úvodní klasiky se tu začnou pomalu roztahovat moderní minimalistické kulisy. Cedrové dřevo, lehce zapařené, bobkový list a suše kyselý citron. Ten vlastně nastoupil už v úvodu, ovšem v přemíře ostatních dojmů se tam ztrácel. Zato na téhle leštěné a dokonale přehledné ploché vrstvě, kde se není kam schovat, si vychutnáte každou jednotlivost. Kde jsem jen něco v tomhle stylu už cítila? V méně uhlazené podobě s hruběji vystupujícími složkami to bylo v Quartier Latin značky Memo. Až po mnoha dalších hodinách se navoněný cedrový monolit pomalu začne prolínat s původní scénou či tím, co z ní zůstalo. Vznikne hřejivě tělový pocit, velmi podobný tomu, jaký vytváří větvičník ve Femme Rochas. Přes něj se ještě roztáhne medově teplá mimóza. V téhle fázi se už vůně drží blízko kůže, ale je houževnatá, nesmyjete ji, můžete jen včerejší parfém znovu oživit. Aria je rozhodně netradiční kompozice a vyžaduje soustředné zkoušení. Při povrchním seznámení vám její komplikovaná podstata unikne.

podpis Dzona1

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: