Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Simone Cosac Osé: Vůně jako portrét štěněte

Před třemi týdny jsem si domů přinesla huňatý balíček nadýchaných bílých chlupů s drzým pohledem. Dostala jméno Kazi. Je tak drobounká, že jsem se bála bez rozhlédnutí udělat krok, abych ji nezašlápla, nebo se navonět, aby se její mininosík nerozkýchal. Rozhlížím se pořád, ale bez parfému jsem vydržela jen pár dní, pak už mě ruce svědily a samy hledaly, čím se navoním. Co se tak hodí ke štěněti, probírala jsem se poličkou a narazila na zatím nevyzkoušený vzoreček Simone Cosac Osé. Přiložená kartička měla růžovou barvu. Není to rozkošná náhoda? První postrojek připravený před Kaziným příchodem byl také růžový (a současně tak malý, že ho nenosila ani den). Navoním se jenom trochu, snad se Kazi nenaštve. Samozřejmě parfém hned zaznamenala, nenaštvala se, natáhla nos, aby vzorek prozkoumala a pak spolkla. Právě je v polykacím věku, takže by skončil v žaludku vedle štěrku, kamínků, vajglů, holubích pírek a odkvetlých pampelišek, pro které má zvláště slabost. Když se narodila, kvetly také pampelišky, ale to, co ve vzduchu vonělo, byly šeříky. Připomněl mi to parfém, který jsem si nastříkala, protože sladká oblaka šeříku, miloučká a nadýchaná jako jemná srst, jsou jeho hlavní složka. Přes svou něžnost je současně trochu ostrý, jakoby měl malinké zoubky a drápky. Aha, napadlo mě, vytáhla jsem si z poličky parfémový portrét štěněte.

Máša a Kazi

Oficiální příběh spojený s parfémem je ale jiný, skoro duchařský: Osé má vonět jako zahrada ve florentském zámku Villa la Tana, kde nyní žije Simone Cosac Naify. Jednu noc tam prý měla sen, kdy se jí zjevila bývalá majitelka sídla Bianca Capello, několik set let mrtvá, a zeptala se jí, proč nedělá parfémy. Simone Cosac Naify si ráno řekla, že to není špatný nápad, a založila si vlastní značku. Dnes nabízí šest vůní, autorkou je parfumérka Sonia Constant. Pro všechny byla inspirací Villa La Tana a komplikovaný milostný příběh Bianky Capello, benátské šlechtičny z období renesance. Byla to láska s překážkami, protože Bianca byla vdaná a její milý toskánský velkovévoda Francesco de Medici měl před svatbou s Johanou Habsburskou. Jejich vztah však v utajení pokračoval a o několik let později, když oba ovdověli, si Francesco Bianku vzal. Poddaným se ale nová paní nelíbila, protože pocházela z nepřátelských Benátek. Objevila se i obvinění, že otrávila Johanu Habsburskou a že je čarodějnice.

Villa La Tana Foto: Wikimedia Commons

Villa La Tana
Foto: Wikimedia Commons

A jak tedy Osé voní? Velmi realisticky po šeříku, a to až do samého konce, čímž je parfém skutečně unikátní. Ve srovnání s podobně autentickým šeříkem En Passant značky Frederic Malle nejsou květy vlhké, ale spíš jemně zapudrované. Už od prvního vdechnutí je to jako stát těsně vedle rozkvetlého keře, ze kterého se uvolňuje kromě aromat i štiplavý pyl. O chvilku později už je rozeznatelné, že šeřík pomáhají spoluvytvářet další složky, jako je mandlové mléko, mimóza, heliotrop a pižmo. A také fialky, což jsem si uvědomila díky Kazi. Jak se o mě otřela, na srsti se jí rozvoněly právě fialky. Jsou však patrné i na kůži a parfému dodávají sladkou ozdobnost. Vůně je dynamická, asi proto, že je v ní cítit i trocha vibrující nervozity z napjatého očekávání tajné lásky.

Foto: Flickr, Liz Lawley

Foto: Flickr, Liz Lawley

Osé protrhnul parfémové zábrany, které jsem po příchodu štěněte měla, takže jsem v dalších dnech začala opět používat vůně. Kazi to bavilo, dokonce hodně, až začínám mít podezření, že její nos bude citlivější, než je u psů obvyklé. Budu to pozorovat, příležitosti se k tomu najdou.

psi

Musela jsem ale vyřešit ještě jeden problém: Protože o sobě vím, že mám schopnost rozmazlit všechno, co dostanu na starosti, rozhodla jsem se už předem, že mezi novým psem a po pěti letech už trochu okoukanou Mášou nebudu dělat rozdíly. Jestliže má štěně svůj parfémový portrét, pak ho musí dostat i Máša. Upřímně řečeno, nemusela jsem dlouho hledat. Už dávno vím, že Máše patří Eisenberg Back to Paris. Voní jako nadýchaný růžový obláček a na rozdíl od Osé nemá žádné zoubky ani drápky. Je zkrátka jenom přítulný jako malá sladká šeltie.

podpis Katka1

4 comments on “Simone Cosac Osé: Vůně jako portrét štěněte

 1. JitkaM
  31.8.2016

  To je ale rozkošný plyšáček! Taky od pohledu divoška.

  Líbí se 1 osoba

 2. Jarka
  2.9.2016

  Dnes se vůbec nedokážu soustředit na obsah recenze, neustále díky vašim fotografiím ztrácím nit :-). Moc vám to společně sluší a Kazi je nádherná. Má takový ten rošťácký kukuč, který musí odzbrojit každého. A Máša působí jako chápajicí a trpělivá starší sestra, která už o životě něco ví.
  „Parfémový portrét štěněte“ je moc milé slovní spojení a první vůně, která mě při pohledu na fotografie Kazi napadla, je Shalimar extrait – také mám pokaždé chuť zabořit nos do zápěstí.

  Líbí se 1 osoba

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: