Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Perníčky s citronovou polevou: Carthusia Ligea La Sirena

Jakmile jako prvního z nějaké skupiny vytáhnete premianta, mají ostatní problém. A je jedno, jestli jsou to děti nebo parfémy, mají problém, i kdyby se zuby nehty snažily, můžou už jen zklamat. Víc nebo míň. Tím druhým namátkou vytaženým od Carthusie byla Ligea La Sirena. Kromě té smůly špatného pořadí s sebou vlekl ještě jeden problém. Má se totiž podle hlasů na Fragrantice podobat Shalimaru. Nic proti tomu, ale jaký smysl má zkoušet parfém, který voní jako jiný, známý a zavedený? Ke všemu jednu velmi podařenou příbuznou Shalimaru už znám, je to půvabná Chantilly, Popelka z dobrého domu Houbigant/Dana. Vzorek jsem tedy držela v prstech se značnými pochybnosti, jestli ho mám vůbec otvírat. Jenže jak se ukázalo, pořád platí stará pravda, že není rozumné soudit předčasně.

Ligea La Sirena

Hladce a beze švů

Především podoba se Shalimarem je velmi vágní, oba parfémy se spíš potkávají v kategorii „orientálně kořeněné citrusy“. Navíc Ligea La Sirena není převážně ani vysloveně citronová vůně, ostatně i značka na svém webu píše pouze o mandarince. A to, co je cítit ve skutečnosti, působí spíš jako mezidruhový hybrid s hladce sešitým genetickým dědictvím po citronu, mandarince i pomeranči. Je to ale nádherný hybrid! Prolíná se v něm sladkost šťávy s ostrými vonnými oleji z citrusových slupek a rozdrcených semen. Ze semen je olej zemitější, se zelenou i dřevitou složkou velmi podobnou pryskyřicím. Web značky uvádí jako hlavní pryskyřičnou složku opopanax, ale rozdrcená mandarinková semena jsou blíže reálné představě. Jako krajní citrusový tón představují jeden z pólů v širokém rozpětí aromat dřevitosti v parfému, a to ostře mízový. Na opačném konci leží prachový dřevitý pudr, suchý a lahodně okořeněný, především badyánem. I citrusová část má své dominantní koření, je jím hřebíček. Jak vše pohromadě stoupá do nosu, dojem domácích perníčků s citronovu polevou vyskládaných na dřevěném stole není úplně od věci. A co nejzajímavější, pryskyřice i koření se rozvíjejí od citrusů jako jejich přirozené vlastnosti, není to směs různorodých složek, ale široce rozevřený vějíř do detailů rozebraných aromat citrusů.

Ligea LaSirena

Foto: Flickr, Roberta R.

Hlas sirén

Vůně citronových perníčků má sílu, s níž zaplní místnost, ale nepadá na ni jako deka. Je vzdušná a lehká a v každém případě vábivá. A tím parfumérka Laura Tonato splnila zadání, určené názvem vůně. Čímž není řečeno, že tomu nemohlo být naopak a že vábivost už hotové vůně nemohla inspirovat k vymyšlení názvu nějakého milovníka řeckých bájí. Pointa je taková: Ligea se jmenovala jedna ze sirén čili vodních víl, obdařených nadáním úchvatného zpěvu. Sirény ovšem zatrpkly, když bůh podsvětí unesl bohyni Persefoné, kterou prý jako dítě vychovávaly. A protože jim ani lidé se záchranou bohyně nepomohli, začaly se tedy mstít na námořnících a lákaly je do záhuby zpěvem, kterému se nedalo odolat. Odysseus proto nechal pro proplouvání kolem sirén posádce zalepit uši voskem, jen on sám si je mohl poslechnout, bezpečně přivázaný ke stěžni. Prý to vypadalo asi takhle:

Ligea La Sirena

Autorem malby je Otto Greiner

P.S.: Samozřejmě že by Ligea La Sirena byla také premiantem. Vytáhnout ji jako první, mají ty ostatní problém.

podpis Dzona1

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: