Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Lubin Upper Ten for Her: Bavit se až do rána

„Který parfém tě letos zaujal nejvíc?“ zeptala se Dzona. „Jednoznačně Upper Ten for Her,“ odpověděla jsem popravdě. Líbí se mi tolik, že se dokonce přiblížil k mému dosavadnímu favoritu Black Jade Lubin. Zřejmě se nedá nic dělat, budu mít dvě nejoblíbenější vůně. „No počkej, a víš, čím je inspirovaný?“ Ale ano, samozřejmě jsem si přečetla, že je věnován rozmazleným dcerkám zakladatelů amerického průmyslu, jejichž jedinou starostí bylo, aby se dostatečně bavily. Vlastně jsem si vyvodila, že jde o generaci dcer. Lubin totiž o rok dříve vyprodukoval pánskou Upper Ten s vůní pracoven amerických průmyslníků z konce 19. století, kde byly cítit s masivní kožené sedačky, whisky a kvalitní doutníky. Až následně se objevila dámská verze For Her, která je posunutá až do 20. let minulého století, kdy už si radostí a zábavy při rozhazování rodinných peněz užívaly spíš dcery než manželky. Podporovala je v tom i dobová atmosféra, která přála tomu, aby si mladé ženy uvědomily, že na zábavě není nic špatného a že mohou být aspoň zdánlivě nezávislé na mužích. Nejspíš to bude právě jejich vzpurnost a opojení z lehkomyslnosti, co mě v parfému uchvátilo. Taky si uvědomuji, že v kombinaci s mojí zálibou v Black Jade, kterému Dzona říká „parfém s karmou Marie Antoinetty“, to na mě nemusí vrhat příznivé světlo.

Foto: Flickr, William Newman

Foto: Flickr, William Newman

Dzonin údiv nade mnou zůstal viset jako úsměv kočky Šklíby, takže jsem zauvažovala, jestli vážně nemám s Marií Antoinettou a s zábavy chtivými flapper girls něco společného. Stříkla jsem si na ruku Black Jade, který má vonět jako soukromá královnina zahrada. Jako obvykle jsem ucítila nádhernou růži obklopenou dalšími složkami. Totéž platí o Upper Ten For Her, i tam je růže umístěna do středu vůně – jen ji obklopují jiné ingredience. Společná je i jejich obtížná popsatelnost, protože silnější než složky je atmosféra obou vůní. Nutí k dlouhému přemýšlení, protože na jedno přičichnutí je nelze pochopit a zachytit velké množství detailů a spoustu emocí. Došla jsem k závěru, že jejich tvůrce Thomas Fontaine nechtěl Marii Antoinettu či bohaté dědičky hodnotit či snad dokonce soudit. Pouze chtěl zprostředkovat pocit ze soukromé zahrady, kde se dá schovat před otravnými oficialitami a starostmi, nebo euforii z dlouhého večírku, kam se utíká z touhy žít jinak a hlavně svobodněji než předchozí generace.

Foto: kaboompics

Foto: kaboompics

I kdybych neznala příběhy obou parfémů, tak bych Black Jade se zářivou růží považovala za vůni na den, zatímco Upper Ten s růží obklopenou těžkým vzduchem prosyceným tabákem za její noční sestru. A noc to byla skutečně dlouhá, i při střídmé aplikaci je parfém ještě po dvanácti hodinách intenzivní. Moc se mi líbí začátek tvořený hutnou směsí dřevitých, pryskyřičných a ovocně kvasících tónů. V nose příjemně štípe špetka pepře, což spolu s ostatními složkami vytváří dojem likéru. Po chvíli se vůně trochu zjemní, i když si stále zachovává svůj sladce opojný charakter. Růže je patrná po celou dobu, ale zvýrazní se až po několika hodinách, kdy už kadidlo, elemi i další pryskyřice pomalu ztrácejí na síle. Její velké květy spolu s hroznovou šťávou vytvářejí vůni bezstarostného veselí a smíchu. I v Black Jade ke konci převládne růže, ale s klidnějším a rozvážnějším typem radosti.

podpis Katka1

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: