Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Vzpomínka na carskou šlechtu: Cuir de l’Aigle Russe

Ta vzpomínka je reálná, nikoli jen legenda vymyšlená k parfému. Vůni totiž vytvořila Oriza L. Legrand už před více než 120 lety a tehdy ji speciálně vyladili tak, aby vyhovovala vkusu carské šlechty. Ten dost dobře znali, na carský dvůr v té době dodávali parfémy už nějakých 150 let. Podle popisu na webu značky měl parfém vyvolávat představu místnosti se zlatými brokátovými závěsy, kde to voní po světlém tabáku a po tmavém očouzeném čaji z kouřícího samovaru. Což se povedlo, parfém měl – a stále má – majestátně hrdou, přitom hluboce emotivní atmosféru. Jenže 19. století se chýlilo ke konci a carské šlechtě ubývalo času, neboť v hlavě vznětlivého plešatého muže s čapkou se už rodily plány, které měly Rusko nejméně na příští století rozvrátit. Parfém ale zánik monarchie přežil, Oriza L. Legrand nebyla nikdy výrazněji vázaná na ruský trh. V roce 2015 se dokonce dočkal nové podoby. Prý je minimálně upravená, zásahy byly spíš nutné kvůli vývoji v parfumérství, ať už to znamená regulace či jiné suroviny.

 

Cuir de l'Aigle Russe

Portrét šlechtičny v kočáře na Aničkovově mostě v Petrohradu vznikl jen o pár let dříve než parfém Cuir de l’Aigle Russe. Autorem je Ivan Kramskoj, který portrétoval i carskou rodinu. Tato malba, nazvaná prostě Neznámá, visí v Treťjakovské galerii v Moskvě.

Ruská kůže?

To je trochu překvapení. Pokud si dokážete zřetelně vybavit ladění složky označované jako ruská kůže, tak tu v parfému nečekejte. A to navzdory názvu, který v překladu zní Kůže ruského orla. Orlem je míněn původně carský znak a krkolomně prý toto spojení působí i ve francouzštině. Nebyla by jednodušší Cuir Russe čili Ruská kůže? Byla, jenže název je už zabrán Chanelem, proto toto nouzové a ne úplně šťastné pojmenování. Ale zpátky k vonným vlastnostem ruské kůže: Její specifikum vychází z tradičního způsobu ruského vydělávání kůží, do nichž se před dokončením vtíral olej z březového dehtu. Právě ten svým čpícím očouzeným odérem vytvořil parfémový fenomén ruské kůže s pronikavým a značně maskulinním oflaktorickým profilem. V Cuir de l’Aigle Russe je ovšem kouřovost cítit jen slabě a sladce, takže ji vysvětluje spíš slaměnka v oficiálním výčtu surovin. Spojena s dalšími rostlinami – záměrně nepíšu květinami – slaměnka vytváří zdání kůže jen jako jakousi projekci kožené rukavičky nad bylinkovým záhonem. Právě z rostlinných aromat, jak uvádí současný majitel značky Hugo Lambert, se tvoří úplně jiný parfémový typ kůže, označované jako španělská. Má vonět po jelenicové rukavici parfémované směsí kvetoucích bylin a koření, sladkých pryskyřic a pro smyslnější pocit cibetem a pižmem.

Cuir de l'Aigle Russe

Secesní stylizace je pro flakony značky typická, mají ji i další parfémy, nejen Cuir de l’Aigle Russe. Foto z webu značky Oriza L. Legrand.

Místo tíhy jemnost

Dojem kůže přitom není domimantní ani netvoří oporu vůně. Tou jsou spíš pryskyřice, dokonce spousta pryskyřic v širokém rozpětí aromat od zřetelně citrusových, přes minerálně plastelínové po dřevité a zemité. Znát je i krémová sladkost benzoinu, tonky a labdana, ovšem v gurmánské intenzitě je zredukovaná na minimum, takže působí, jakoby jejím hlavním úkolem bylo pocitově obalit ostře škrablavé byliny. A to je důležité, protože právě aromatické byliny tvoří podstatnou část parfému: Slaměnka, škrablavá a sladce kouřová, kousíček štiplavé levandule, muškátový květ, vnitřně rozpolcený, vonící libě i nelibě, maté se suchým, ozdobně uzeným kouřem. Jsou tu i další, jednotlivě spíše nevýrazné. Splývají v nesladké imaginární květy, malované baletním kroužením svérázných odérů ve vzduchu, kde se proplétají, potkávají a zase odlučují. Dojem plápolavě tančícího kouře se stále vrací, vůni dává dynamičnost a vzdušnost. Také výraznost složek, mnohdy těžkotonážních, je tím snově nadlehčená. Pokud by vůně klesla na zem a do své přirozené barevnosti a tíže, pak by tím podstatným připomínala asi Ambre Russe od Parfum d´Empire. Má podobnou majestátní opulentnost, ale v odlehčené baletní verzi. Svalnaté maskulinní ingredience tím zkrotly na dámskou vůni, byť netypickou a plnou fantazie.

podpis Dzona1

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: