Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

S nosem v pampeliškách: Tokyo Bloom The Different Company

Stačí zavřít oči. Oproti jiným v parfumerii je tahle vůně tak mírná a nehlučná, že potřebujete získat odstup od toho ruchu kolem, abyste ji mohli skutečně vnímat. Ale stačí zavřít oči, odpoutat se od okolí a náhle ležíte nosem v pampeliškách. Je to tak silný a tak všeobecně spojující dětský zážitek srozumitelný všude, kde kvetou pampelišky, že jeho síla je obrovská. S nosem v pampeliškách se vracíte do věku, kdy se den roztahoval od východu slunce do západu vlídně a mírumilovně, bez tušení, že mohou existovat překážky. Bez tušení o pracovní době, daních a podrážení nohou. Na louce s pampeliškami se bez omezení daly válet sudy nebo sladce splývat s trávou.

 

Tokyo Bloom The Different Company

Foto: Flickr, Racineur

Páté roční období

Pampeliškový soliflor působí na první pohled jako experiment ve stylu Comme des Garcons, ale je to trochu jinak. Značka sama na svém webu uvádí, že jde vlastně o inspiraci „pátým ročním obdobím“ v Japonsku, kdy na přechodu jara v léto rozkvetou sakury. Místo jejich přeslazené líbivosti se ale tichou radost vznášející se ve vzduchu rozhodli vyjádřit květem neokázalým, aby prostor dostala atmosféra tohoto času. A ta je spíš zadumaná a rozjímavá než jásavá. S introvertní vůní pampelišky se její charakter dal zachytit mnohem snáze.

 

Foto: The Different Company

Krása přirozenosti

Když si přivoníte, tak prvotní dojem je čerstvě posekané neroli s rybízem, to ale rychle vyvane a pak už ležíte s nosem v pampeliškách. Pampeliška voní i nevoní, spíš než čichový vjem je to hladivý dotek vlhkých plátků květu se štiplavou suchostí bavlněného pylu. V pylu je už teď maličko znát mandlový nádech pižma. Ten mnohem později převezme hlavní roli, ale bude to chvilku trvat, než pampeliška odkvete a změní se na vatovitou pižmovou atrakci. Zajímavé je, jak je simulace pampelišky propracovaná a poskládaná z kousků složek, které musely být nejprve ztlumeny ve výrazu a pak ve správném tvaru zapojeny do jednotného obrazu pampeliškového květu. Proto jsou k nepoznání, ještě nejblíže ke své obvyklé podobě zůstává brambořík, právě ten je chladivými plátky pampeliškového květu. Tím, že ingredience osekala a zbavila jejich typického výrazu, dokázala parfumérka Emilia Coppermann něco neuvěřitelného. Povýšila prostotu a přirozenost na krásu. I když je umělá a jen zdáním jako v Tokyo Bloom.

podpis Dzona1

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: