Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Konvalinková ikebana: Muguet Fleuri Oriza L. Legrand

Ikebana má komplikovaný vztah ke květům: Mají nestydatě křiklavou barvu? Oškubat okvětní plátky a nechat jen středy. Je jich celý trs? Oškubat a nechat jen jeden květ. Nebo zelená poupata. Jsou hodně velké? Zastrčit co nejníž, aby nezacláněly. Čemu? Oholeným stonkům a listům, protože na ty se ikebana dívá se skutečným zalíbením. A přesně v tomto smyslu je soliflor Muguet Fleuri od Orizy L. Legrand parfémovou ikebanou. Konvalinky tu zbavili přebujelého cukrářského zdobení a oškubali horní polovinu titěrných zubatých zvonečků, takže to, co ucítíte o něco silněji, je část rostliny mezi květem a cibulkou.

 

Muguet Fleuri Oriza L. Legrand

Foto Flickr, Gingertall

 

Studie konvalinky

A protože do parfému vstupuje stonek tak výrazně, není Muguet Fleuri vysloveně tradičním soliflorem čili jednodruhovou květinovou vůní, ale spíš podrobnou čichovou studií konvalinky. Ve stejném smyslu, jako je En Passant značky Frederic Malle studií šeříkového keře. Muguet Fleuri je navíc podobným způsobem jako En Passant očištěná od známek okolního prostoru, nikde žádné stopy kořínků, hlíny ani vlhce voňavého tlení. Přitom právě vlhkosti je ve vůni tolik, až se sráží v kapičky, jenže je to čistá voda, čerstvá a chladná. Tyhle konvalinky si nepředstavíte v lese, ale ve sklenici na stole a ucítíte také, jak z ní už stonky nasály tolik vody, že začínají být trochu gumové. Není to nepříjemné, zato velmi reálné a do detailů podrobné. Ve vůni není nic než zelené stonky, měkká vlhkost a stranou odstrčené kvítky konvalinek. Tedy pocitově v ní nic jiného není, protože ve skutečnosti je tenhle minimalistický obrázek překvapivě poskládaný z dílků jako lilie, andělika, galbanum, mokrá zeleň. Jako dokonalá čichová iluze konvalinek dobře slouží téměř až k závěru vůně, kdy se ztratí orosená svěžest a objeví se suchý příjemný větvičník. Zhruba první dvě hodiny je vůně silná a rozpínavá, pak se usadí na kůži, kde ještě dlouho setrvá.

 

Muguet Fleuri Oriza L. Legrand

Foto Wikimedia

Kouzlo vůní minulosti

Muguet Fleuri má dvě data narození, jako ostatně všechny vůně značky – až na jednu letošní novinku, což je momentálně vedlejší. Co je podstatné, Oriza L. Legrand v posledních letech (2012 – 15) obnovovala a vracela na trh své historické vůně s tím, že se snažili co nejvěrněji zachovat jejich autentičnost. A když říkám historické, tak myslím skutečně úctyhodný věk, nejstarší jejich momentálně prodávaný parfém pochází původně z roku 1862. Muguet Fleuri jakožto ročník 1920 naopak patří k nejmladším. Není jediným soliflorem z tohoto období, plus mínus stejného stáří jsou i dvě karafiátové vůně značky. Zajímavé je, že každý z těch tří parfémů má vlastní svébytný styl, těžko se dá mezi nimi objevit nějaká stylová podobnost, což svědčí o bohatosti fantazie a parfumérských nápadů. A právě to opravňuje oprašování starých receptur a ukazuje, že v případě Orizy L. Legrand nejde jen o ješitnou snahu poukázat na vlastní historii a odlišit se tak od nikových značek batolecího věku. Oriza L. Legrad dává opravdovým milovníkům parfémů unikátní příležitost vrátit se v čase, očuchat si parfémy prababiček a přesvědčit se, že nebyly staromódní ani zatuchlé. Zvlášť nad kytičkou konvalinek Muguet Fleuri ve sklenici vody by vás to vůbec nenapadlo, vždyť je tak čerstvá, že ji klidně mohla dělat Olivia Giacobetti, když měla hotový En Passant…

podpis Dzona1

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: