Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Frais Monde Sultan Flowers a Parfémová mapa

Na parfémový olej Sultan Flowers jsem narazila na veletrhu Interbeauty. Líbil se mi okamžitě, i když mě překvapilo, že se nezařadil do mé soukromé parfémové mapy, jak bych čekala. Abyste tomu dobře rozuměli, při setkání s neznámými parfémy si k nim můj mozek ihned automaticky přiřazuje podobné vůně, čímž vzniká jakási protorová síť. Nemusí to být přímo parfémová dvojčata, ale třeba je ve zkoušené vůni gardénie stejně sebevědomá jako ta v Mod Noir od Jacobse, nebo je v ní vzduch prosycený ozónem po jarní bouřce stejně jako ve Farinově Eau de Cologne. Potom si začnu všímat i méně nápadných rysů, takže po chvíli je zkoušená novinka uklizena na přesně určené místo parfémové mapy. Nevím, jestli je to spíš dobře, nebo spíš špatně. Jistě to může vést k určitému zkreslení, i když na druhou stranu to urychluje a zefektivňuje analýzu parfémů. Přiznávám, že sem tam se mi zasteskne po dobách, kdy pro mě byla každá vůně nepoznanou krajinou. Občas bych se do těch časů ráda vrátila…

Frais Monde

Se Sultan Flowers se mi přání splnilo, připadala jsem si opět „parfémově malá“, což je trefný termín vypůjčený od Dzony. Moje původní vysvětlení nezařaditelnosti parfému (že je na veletrhu moc hluku, moc lidí a že jsem moc unavená), se už zcela rozplynulo. V klidu domova jsem se mohla trápit přemýšlením o té nádherné vůni, tak jako za starých časů. Úplně hladce to neprobíhalo. Nejprve jsem usoudila, že složkami – jasmín, gardénie, tuberóza, vanilka, smetana, tonka – nezařaditelnost vůně není. Cítila jsem je sice už mnohokrát, jenže žádná z nich není v Sultan Flowers natolik určující, že by připomněla nějaký jiný parfém.

Foto: Flickr, Mark

Foto: Flickr, Mark

Tápala jsem dál. Že by to bylo nějakou zvláštností v kompozici? Nebo pocitem pohody, který Sultan Flowers vytváří? Zřejmě ne, to už tu také bylo mnohokrát a sotva by mi tím mohl nějaký parfém připomenout. I když ta pohoda je v něm trochu jiná, taková odpočinkově aktivní, jakoby člověk držel v ruce hrnek s horkým kapučínem. No jo vlastně, bílé květiny spolu s vanilkou a tonkou vytváří v Sultan Flowers dojem kávy s našlehaným mlékem a možná i kopcem šlehačky. A káva, jak známo, obsahuje nesčetně vonných aromat. Je to vlastně taková parfémová královna, protože je v ní kousek všeho. Kouzlo najednou pominulo, opět jsem parfémově zestárla a usoudila, že Sultan Flowers třeba nestojí v parfémové mapě osaměle, ale naopak přímo uprostřed, obklopen všemi vůněmi. V tom případě by i ten sultán v názvu dával smysl, protože jinak bych si takové pojmenování pro parfémový olej, který rozhodně není hutnou orientální vůní, neuměla vysvětlit.

podpis Katka1

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d bloggers like this: