Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Hermann a lesní růže (Etat Libre d’Orange)

Co zní jako název pohádky, je ve skutečnosti další z řady legend, kterými značka Etat Libre d’Orange se zjevným potěšením obšťastňuje zákazníky s každým novým parfémem. Přitom o smysluplnosti a ještě spíše o přínosu těchto dílek se dá leckdy pochybovat. Třeba u „Fauna“ mě lascivní legenda od pořízení vůně odradila, nalepila se mi na ni a už jsem se jí nechtěla dotýkat. Proto mě pochopitelně ze všechno nejvíc zajímalo, co tak podstatného znamená název jejich novinky z konce loňského roku, že musí být tak dlouhý, až se na flakon stěží vejde. Hermann v titulku je jen praktická přezdívka, protože název v originále zní Hermann A Mes Cotes Me Paraissait Une Ombre. V době internetu není problém za pár vteřin získat překlad nebo odkaz na význam, ale to ještě samo o sobě nezaručuje vysvětlení. Takže: Česky v překladu Vrchlického název zní „Nač myslili dva jezdci v lese“ a jde o pozapomenutou báseň Victora Huga. Pozapomenutou právem, protože kromě toho, že „myslili na hroby zamčené“ a „snili o těch, jež trudný život znavil“, se dozvíte leda to, že spolujezdec Hermann byl možná jenom stín. Z téhle interpretace aspoň parfém vychází a má být samomluvou s imaginárním kamarádem. Původně jsem si myslela, že legenda s Hugovou básní nejspíš neříká o parfému vůbec nic, vyjma snad toho detailu, že autor/autoři prošli francouzským školstvím, jenže…

 

Hermann A Mes Cotes Me Paraissait Une Ombre

Není to vůně, ale stav mysli, tvrdí značka. Foto Etat Libra D’Orange

Lesní růže v pačuli

První dojem, který naskočil po přivonění, vyvolal Kurkdjianovu impresionistickou momentku z londýnského parku po májovém deštíku jménem My Burberry. Pro větší názornost doporučuju proklik na fotky, protože My Burberry je nepochybně vůně s výtvarnou duší, určuje ji světlý opar ve vzduchu a ochablý lesk vlhkosti na listech. No a teď si představte, že se scéna přesune z parku do předměstského lesa, kde je samozřejmě šero, takže žádný zlatavě okrový opar, ale taky tu sprchlo a taky tu někde poblíž kvetou zahrádky. Světlo ochablé a lomené vlhkostí tu vytváří podobný pocit zastavení a bezčasí jako v My Burberry, jenže ve zdejším šeru se nějak hroutí do marnosti. Jako když mozkem proběhne záblesk zbytečnosti veškerého snažení. Marnost potvrzuje i prach ve vzduchu, zvláštní podoba kadidla, hodně minerální, ale bez velebné rozjímavosti. Podobně znepokojivé, minerálně „neživé“ pryskyřice bez emocí používá klenotník Olivier Durbano, když vytváří své parfémové interpretace drahých kamenů. U Hermanna je to ovšem spíš jen zaprášená prázdnota. Měkčí, ale nikoli nezbytně vlídnější je zeleň, už tím, že je tvarovaná podpůrnými aromaty, od nakyslých rybízových pupenů až po dřevité pryskyřice, vše ale zůstává mělké jako nízká oblačnost. Květiny jsou cítit stranou a stejně ochablé, růže je civilní, rezignující na vábivost. Jestli je My Burberry příjemným nasátím městského vzduchu, když ho opláchne ranní déšť, pak Hermann bloumá po dešti skutečně sám se svým stínem. Vůně vyznívá odtažitě, ale kdo si nebude všímat asociací do ní vložených, může v ní najít neutrální eleganci pro každodenní nošení s vynikající výdrží a slušnou intenzitou.

Hermann A Mes Cotes Me Paraissait Une Ombre

Foto Flickr, nathanmac87

P.S.: Kdo čtete recenze v angličtině, vřele doporučuju text Marka Behnkeho pro zcela odlišný pohled, oproti dojmům a pocitům přináší výklad chemika. Vznik stínu vysvětluje jako kompozici postavenou na dvojicích hlavních a stínových ingrediencí, vše materiál od Givaudanu. Prázdnotu zeleni prý dává ozonický meloun (Calypsone), za růží je pivoňkový stín (Petalia), za pačuli žlutodřev, americký „pepperwood“.

podpis Dzona1

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: