Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Sublime Balkiss je óda na černý rybíz

Kdysi jsem někde ulovila miniaturu parfému Balmain de Balmain, možná jednu z posledních, než zmizel z prodeje. Stáhli ho předčasně, byl mlaďoučký, pouhý ročník 1998, přestože voněl jako klasická zelená chypre. Značka v tu dobu opakovaně reformulovala Vent Vert, laděním hodně příbuzný, takže kdoví, jestli Balmain de Balmain nevzešel jako vedlejší produkt těch pokusů. Ať už to bylo jakkoli, každopádně přednost dostal nový Vent Vert. Balmain de Balmain zmizel z trhu a s ním i báječná interpretace aromat černého rybízu. S trávozeleným pozadím a hořkokyselým bergamotem to bylo vynikající osvěžení do letních dnů. Tedy nebýt galbana, což je pryskyřice obvykle zemitě zelené vůně, ale tady se jaksi nakvašeně vzpírala do řežavých bublinek. Mohla to být báječná šumivá vinea, ale ty bublinky ji zahřívaly a zkuste si představit, co se stane, když dáte vineu na sporák. Z toho důvodu jsem se po dalších lahvičkách Balmain de Balmain nepídila. Až nedávno jsem tu vůni potkala. Ne celou, jen tu líbivější část zaniklého parfému. Byla v typickém flakonu The Different Company se stříbrnou věžičkou s nádechem art deco a jmenovala se Sublime Balkiss.

 

Sublime Balkiss

Foto Flickr, Dietmut Teijgeman-Hansen

 

Vintage elegance

Byla to právě ta báječná interpretace černého rybízu s bergamotem, lebedící si v hluboce osvěžujícím skloubení nahořklosti s nakyslostí, co vyvolalo vzpomínku na Bailmain de Balmain. Už trávozelené pozadí se ale lišilo, v podání Sublime Balkiss má stříbřitý nádech a díky němu je vůně spíš saténová než čerstvá jako trávník po ránu. Hladce saténový dojem je pro parfém podstatný. Jeho autorka Celine Ellena k tomu napsala: „V době dospívání jsem objevila glamour herečky 40. let. Měly na sobě dlouhé hedvábné šaty a připadaly mi tak elegantní. Představila jsem si také, že musí používat parfém, který voní záhadně. Ve stejném věku jsem se seznámila s irskou krajinou, která mi připravila intenzivní čichový zážitek: svěží vůně deště, sladší než v Provence, měkká a zároveň intenzivní vůně větru, jemná, nasládlá vůně vřesu.“ A je to venku, Sublime Balkiss je zelená saténová elegance vintage střihu. Hodně, hodně klasická, přitom bez větvičníku, který by dnes už mnohé odradil.

 

Sublime Balkiss

Éra hereček ve splývavých hedvábných róbách: Tohle je Carole Lombard v kostýmu pro film To Be or Not To Be, 1942.  Foto theredlist.com

 

Božská Balskiss

Saténová vazba dělá s parfémem totéž, co s textilem. Dává mu minimalisticky noblesní charakter. Ten je zdobný sám o sobě, detaily nepotřebuje a důsledně je přetahuje svým stříbrozeleným leskem. Pod ním se dá spíš jen vytušit nějaká ta pačuli a kvítí, chladivé, lesní, nakyslé a nahořklé, možná tedy fialky, možná konvalinky, ale jsou nezřetelné pod luxusním svrchním pláštěm. A to je správně, nikoli chyba. Parfém si tak i bez nadměrné intenzity zachovává svůj monumentální ráz, který je nepochybně uměleckým záměrem. Ostatně když si rozklíčujete název, v němž jde o biblickou královnu se Sáby, tak by se parfém česky jmenoval Božská Balkiss.

podpis Dzona1

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: