Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Caron Nuit de Noel: Něco jako nečekaná oslava

Zřejmě si umíte představit, co se stane, když se rozhodnete se po dlouhé době opět navonět vůní, kterou zbožňujete. Ano, také jsem to s počtem střiků z toaletky Nuit de Noel přehnala. Když jsem dorazila do práce, vůně potřebovala jen chvilku, aby vyplnila celou místnost, a pak druhou, aby se dostala do každé skulinky. Užívala jsem si to blaho hodinu, snad i déle, ale rozhodně jen do chvíle, že se ve dveřích objevily laborantky s kyticí, že mi jdou popřát k narozeninám. To byla zrada, vždyť ještě předchozí den slibovaly, že nepřijdou. Věřila jsem jim. Kdybych tušila, že mě čeká oslava, nekomplikovala bych si život a nastříkala bych se jásavou vůní, co se podle všeobecných představ hodí pro mladou holku. Přistižená se starožitností jsem zrudla, moje kůže začala být horká a Nuit de Noel z ní vyskakoval do místnosti jako ohňostroj. Poděkovala jsem za kytici a snažila se schovat za frézie, i když to byl jen manévr, mohly se snažit sebevíc, ale vedle Nuit de Noel už žádný volný prostor nezbyl.

Foto: Caron

Foto: Caron

Kdyby se mě laborantky zeptaly, čím voním, tak bych jim řekla, že je to jeden ze starých pokladů značky Caron a že mu za šest let bude sto. Zřejmě už je ale ničím parfémovým překvapit nedovedu, takže odešly bez jakékoliv otázky. Škoda, nemohla jsem jim povědět, že jsem se na Bois de Jasmin i Perfume Shrine dočetla, že Nuit de Noel vytvořil Ernest Daltroff pro svou lásku Félicii Vanpouille, která byla nejen návrhářkou flakonů Caron, ale později se ukázalo (jak píšou na Fragrantice), že i parfumérkou. Félicie měla prý velmi ráda Vánoce (a kdo nemá…), proto se parfém jmenuje Nuit de Noel, tedy Štědrý večer. Jehličí, skořici a medové svíčky však nečekejte. Pokud by to měla být vánoční vůně, tak by to byla oslava sice skvostná, ale nehlučná a řídící se vlastními pravidly, dokonce snad i utajená, podobně jako celá láska Daltroffa a Vanpouille.

Foto: Flickr, Rebecca Siegel

Foto: Flickr, Rebecca Siegel

Neobvyklá atmosféra, při které si člověk není jistý, zda se něco oslavuje, či se jen v tichosti vychutnává sladké tajemství, není jediným důvodem, proč mám Nuit de Noel ráda. Je to i spojená síla větvičníku a sazí ve vzduchu, co vytváří zahnědlou fotku z počátku 20. století, kdy ještě byly tovární komíny v pozadí chloubou, ne ohyzdností. Stejnost schopnost mají vedle Nuit de Noel i další staré parfémy Caron z doby Ernesta Daltroffa. Ve světě, který připomínají, teče čas pomaleji než v tom našem, přitom je ve vzduchu cítit napětí z velkých změn a očekávání nadějné budoucnosti. To je nosná konstrukce Nuit de Noel, ale nebojte se, pro pohled zvenku je zjemněná a ozdobená květinami, hlavně jasmínem a ylang-ylangem. Po pár hodinách se objeví růže a parfém začne působit až měkce. Už to není historická fotka z ulice, ale z domova, kde je příjemný klid. Jenže stačí trochu se zahřát, třeba přijímáním gratulace, a charakteristická dvojka větvičníku se sazemi se prodere opět do popředí.podpis Katka1

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: