Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

2 starodávné karafiáty, jak je dělá Oriza L. Legrand

Jestli se dá v současné záplavě nových parfémů a značek ještě vůbec najít autentičnost a originalita, pak k těm nemnohým výjímkám nekopírující žádný trend patří Oriza L. Legrand. Ucítíte to okamžitě: Voní jinak, než jsme zvyklí. Je to řemeslo z jiné doby. Rozpoznáte to stejně rychle už po zlomku vteřiny jako starý film. Co je podstatné, práce Orizy nesou rysy něčeho časem odvátého, nikoli kvalitativně překonaného. To, co nabízejí, jsou rekonstrukce jejich vlastních parfémů zhruba sto let starých. A na rozdíl od jiných obnovených historických vůní, například v řadě Collection Heritage značky Jean Patou, důsledně voní jako z jiných časů.

Oriza L. Legrand

Foto: Flickr, Vicente Villamón

 

Royal Oeillet (Rokoková toaletka)

Když jsem psala, že z parfémů Oriza je cítit staré řemeslo, tak jsem měla na mysli především jejich neobvyklou plastičnost. Či lépe hrubozrnnost. Dnes je mnohem běžnější rozmělnit ingredience do homogenní směsi, kdy je z každé částečky znát celá kompozice. Oriza L. Legrand se drží staré školy. Suroviny ponechává v hroudách jen hrubě prohnětených a nepromíchaných dohromady. Je to jako naklonit se nad právě usmažené lívance a cítit, jak z nich ještě před okamžikem prskalo horké máslo, jak se na nich prohřívá marmeláda a jak se z hrnku vedle zvedá káva. Všechno pěkně pospolu, vůně harmonizují, ale každá zůstává sama za sebe a tím dává představě konkrétní tvar. Když se nakloníte nad Royal Oeillet, ucítíte líčidla na rokokové toaletce. Pudřenku s péřovou labutěnkou se zlatým držáčkem, která je nasáklá hřebíčkově voňavým bělostným práškem k posypání paruky i zapudrování obličeje, červeň na tváře i voskovou barvu na rty s nádechem fialek. Aromata ladí, ale nesplývají. Rtěnka je mastná, pudr sypký jako mletá křída a někde na toaletce visí svazek sušených růží. Nad tím vším se vznáší idylický poklid a intimita, jaké umí vytvořit jen koutek s líčidly. Podobně nekomplikovaný pocit veselosti, jaký můžete mít třeba i ze „rtěnkové“ Lipstick Rose značky Frederic Malle nebo New Look 1947 od Dioru. Vůně sladká, ale nikoli gurmánsky nebo po módní pačuli, využívá jen přirozených vlastností složek. I intenzita a výdrž parfému jsou střídmé. Původní verze je z roku 1900, obnovená 2014.

boucher

Líčící se dáma, jak ji namaloval Francois Boucher, dílo pochází z roku 1738.

 

Oeillet Louis XV (Než začne pražit slunce)

Podle webu značky parfém patří do kolekce Belle-Epoque, vznikl v roce 1909 a vzkříšen pro nové generace byl 2012. Oproti zasněnému budoárovému karafiátu v Royal Oeillet je tenhle jednoznačně outdoorový a s akčním tempem při vývoji. Tím ale neříkám, že je pánský. Odvíjet se začíná atmosférou brzkého rána na záhonu, který podupala mlha a nechala za sebou vlhkost rosy i mízy. Zajímavé je, že znatelná část květin nejsou karafiáty. Jestli se v Royal Oeillet dojem karafiátu skládá spíš z hřebíčku a sladké parfemace líčidel, pak v téhle partii Oeillet Louis XV karafiáty prakticky nejsou cítit ani jako iluze, záhon voní po růžích s hřebíčkem. Jejich svěžest podtrhuje šikovně umístěný – či schovaný – neroliový tón a zelené aldehydy. Vůně je v téhle fázi libá a vznosná jako slavičí trylkování. Po nějakých dvou hodinách začne svěžest uvadat, usychat a dřevnatět. Přímo před očima zelené stonky a květy stárnou a hnědnou, až se rozpadnou na dřevitý pudr s hřebíčkem, mletým muškátem a troškou pepře. Náhle je to skutečně karafiát, dokonce s rysy značně podobnými onomu toaletkovému, jen bez jeho sladkosti. Síla a výdrž parfému je obdobná jako u Royal Oeillet.

P.S.: Oriza L. Legrand patří k značkám, které pochopily význam vzorků. Objednat si tam můžete sadu sedmi vzorků podle vlastního výběru, které dostanete v krásné krabičce s jejich emblémem převázané saténovou mašlí. Pro větší potěšení přidávají pohlednice s motivem svých vůní v secesním stylu. Sedm vzorků stojí včetně poštovného 20 eur, komplet všech jejich šestnácti vůní 38 eur a odesílají obratem.

podpis Dzona1

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: