Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Karafiát, Fialka a Konvalinka od záhadného ALoise PAlečka

Věděli jste, že prezident Masaryk dostal k 80. narozeninám ozdobnou kazetu vyloženou antilopí kůží se třemi lahvičkami Alpy francovky? Že ne a že vás to překvapuje, protože prezidentovi se nedaruje jen tak ledacos? Taky bych se divila, kdybych si tu zmínku o Masarykovi nepřečetla až poté, když jsem z pouhé zvědavosti očuchala květinové kolínské vody Alpa. Přiznávám, že jsem od nich čekala přesně to, co si parfémový nadšenec může o vůních za 18 Kč myslet. Pak jsem se až zastyděla, jaké jsem měla předsudky. Jako parfémový nadšenec jsem už očuchala pár drogérovek, mainstreamů a nikovek a jsem si naprosto jistá, že vody Alpa nemají co dělat mezi balíky toaletního papíru a leštěnkami na nábytek. Proč tam skončily, když kdysi směly na Pražský hrad, tak to jsem hodlala vyčíst z historie Alpy. Nezjistila jsem to, ale i přesto šlo o zajímavé čtení s nejedním otazníkem. Značka vznikla v roce 1913, kdy si Josef Veselý nechal zapsat ochrannou známku ALPA, což byla zkratka počátečních písmen Aloise Palečka. Ptáte se, kdo je Paleček a co má se zakladatelem firmy společného? To neví nikdo, takže pokud byste na to náhodou přišli, nezapomeňte to dát vědět historikům, kterým Paleček už dlouho vrtá hlavou.

 

Dárek pro prezidenta Masaryka. Fotka převzata z článku Z historie výroby francovky Alpa, autoři Václav Rusek a Robert Jirásek, Pharm Business Magazine, vydání 1/2011

Dárek pro prezidenta Masaryka.
(Fotka převzata z článku Z historie výroby francovky Alpa)

 

Na Alpu musel být pan Veselý patřičně hrdý: firma tehdy vzkvétala a francovka, prodávaná původně v lékárnách, se pomalu dostávala do všech českých domácností. A zřejmě nejen po jedné lahvičce, protože dle historických údajů Alpa jen v roce 1926 vyrobila přes 2 miliony francovek. Není tedy divu, že se jako národní český klenot hodila i jako dárek pro prezidenta. Postupně přibývaly v nabídce Alpy další produkty, například francovka Lesana. Žádný zdroj neuvádí, kdy se na trhu objevily květinové kolínské vody, nejspíš to bylo až mnohem později, ale stejně si myslím, že by se z kazety se třemi lahvičkami s nápisy Konvalinka, Karafiát a Fialka nejen ze zdořilosti radovala i Charlotte Garrigue.

 

Foto: Alpa

Foto: Alpa

 

Ptáte se, čím mě po prvním přivonění kolínské vody natolik zaujaly, že jsem šla studovat historii značky Alpa? Odpověď je jednoduchá: Kdyby je prodávaly v pěkných flakonech v nějaké stejně pěkné provensálské parfumerii, tak by byly žádaným suvenýrem. Dokonce si myslím, že jejich původním domovem je skutečně Francie a že je vytvořil tamní parfumér z kvalitních surovin. Snažila jsem se zjistit nějaké podrobnosti, jenže Alpa toho o květinových vodách neprozrazuje zrovna moc, vlastně vůbec nic. Nakonec jsem se přes veškeré googlení musela smířit s faktem, že kolínské vody jsou podobnou záhadou jako Alois Paleček.

 

A jak tedy květy od Alpy voní?

 

Kolínská voda Karafiát

Foto: Flickr, Patrick Verheij

Foto: Flickr, Patrick Verheij

Jednotné číslo v názvech kolínských vod mi už od začátku nesedělo. Ono se totiž těžko říká, že voním „Fialkou“ či „Konvalinkou“. A zvláště u Karafiátu ten singulár drhne, protože i v malinké kapičce jsou vtěsnány desítky květů. Mají velmi výrazný hřebíčkově kovový tón, který změkčuje sálavé teplo dřevitého podkladu. Karafiát považuji za nejkomplexnější vůni z kolínských Alpa, vlastně už překračuje kategorii solifloru. V pozdější fázi přibyde i santalové dřevo a vanilka, čímž se Karafiát najednou začne nápadně podobat mému parfémovému oblíbenci Billet Doux od Fragonardu.

 

Kolínská voda Konvalinka

Foto: Flickr, liz west

Foto: Flickr, liz west

Velmi reálná konvalinka, která je ze své povahy dost studená, čímž vytváří dojem jara. Kromě květů jsou ve vůni jasně cítit i její zelené listy, ještě víc ochlazené kapkou citrusů. Všimla jsem si, že Konvalinka od Alpy výrazně reaguje na teplotu kůže – při zahřátí se intenzivně rozvoní, jinak se drží spíše poblíž kůže.

 

Kolínská voda Fialka

Foto: Flickr, John Lodder

Foto: Flickr, John Lodder

Moc pěkný fialkový soliflor, ve kterém je tato květina bez pochyb ještě krásnější než ve skutečnosti. Pudrovost fialky podporuje hlaďoučké dřevo s trochou pižma a dortového krému. Je něžná a nekonfliktní, takže by mohla dobře sloužit jako pohotovostní voňavé osvěžení do šuplíku v práci. Snese se s většinou ráno nanesených parfémů, vynikajicí je s módními pačuliovkami typu La Vie Est Belle. Fialka má stejně jako ostatní kolínské vody Alpa překvapivě dlouho výdrž.

podpis Katka1

 

 

 

Jako zdroj historických informací jsem použila článek Z historie výroby francovky Alpa, autoři Václav Rusek a Robert Jirásek, Pharm Business Magazine, vydání 1/2011.

9 comments on “Karafiát, Fialka a Konvalinka od záhadného ALoise PAlečka

 1. Xeryuz
  18.5.2016

  Nostalgicky zaujímavé retro – čo mi ale ešte vŕta v hlave je, že sa mi zdá, že boli kedysi štyri druhy – len neviem, čo bol ten štvrtý „soliflor“ – žeby ruža?

  Líbí se 1 osoba

 2. Xeryuz
  19.5.2016

  Včera som kontaktoval priamo vedenie ValMezskej ALPY, aby nám s tým pomohli – ešte mi neodpísali…

  Líbí se 1 osoba

 3. Xeryuz
  20.5.2016

  Tak tu je ich odpoveď, citujem:

  „Dobrý den,

  Děkujeme za přízeň našim výrobkům.

  Z kolínských vod vyrábíme tyto druhy:
  CHYPRE kolínská voda 100ml

  CLASSIQUE kolínská voda 100 ml

  FARAO kolínská voda 120 ml

  FOUGÉRE kolínská voda 250 ml

  KVĚT fialka kolínská voda 50 ml

  KVĚT karafiát kolínská voda 50 ml

  KVĚT konvalinka kolínská voda 50 ml

  Oblievačka kolínská voda 100 ml

  WINDSOR kolínská voda 100 ml

  KVĚT kolínská voda šeřík 50 ml, který se již nevyrábí.“

  Šeřík – Orgován je to! Takže dobre som si pamätal, veď som si ich – tie štyri KVĚT-y – teoreticky rozdeľoval na každé ročné obdobie. Doparoma, pod lampou je najväčšia tma – mám ho predsa v tomto období vo váze na stole 🙂

  Líbí se 1 osoba

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: