Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Oriza L. Legrand Chypre Mousse: Miniatura animovaného lesa

Bylo to jako prohlížet si skleněnou kouli s miniaturním lesem uvnitř. Držela jsem v ruce běžnou vialku se vzorkem, ale ve vzduchu už se z vůně tvořila představa těžítka s krajinkou. Detaily se nedaly naráz postřehnout, spíš jen všudypřítomný mech a ještě nápadnější magická atmosféra. Miniles v Chypre Mousse totiž není přesným obrazem skutečnosti, a snad ani přibližným, naopak je velmi surrealistický. Je to místo s vlastními zákonitostmi podobně jako animovaný film, takže se do něj mohou promítat vzpomínky a dávné pocity.

Foto: Flickr, Ram Yoga

Foto: Flickr, Ram Yoga

Základní atmosféra je příjemně teplá, i když se zdá, že mnoho slunce už do této části lesa nepronikne. Odhaduji, že je zrovna srpen. Ve vzduchu jsou cítit zaschlé pryskyřice jehličnanů a trochu dosud zeleného listí. Výraznější jsou ale listy, které už opadaly, zasychají a pomalu se rozkládají. Není to dění v pozadí, ale v centru vůně. Právě na lesní půdu porostlou mechem, kde se drží teplo, kde tlejí zbytky listí a kde se proplétají kořeny, je v Chypre Mousse zaměřena hlavní pozornost. Tato vrstva vyrábí zemité kouzlo lesa i této nezvyklé vůně. Nepředstavujte si ale tlející složky odpudivé, je to naopak. V Chypre Mousse připomínají plynutí času a snad právě proto je vůně plná vzpomínek, které ale nemají zcela jasné obrysy a po chvíli zase mizí.

Foto: Flickr, Kirill Ignatyev

Foto: Flickr, Kirill Ignatyev

Jenže jak vytvořili aroma příjemného tlení? Složili ho z více částí. Klíčové jsou minerální tóny, především písek a houba. Ano, nějaký hříbek, jak mi poradilo oficiální složení. Původně jsem ho považovala za pravou ambru, které je podobně slaná a zemitě uleželá. Jejich sílu nadlehčují jemné ovocné tóny, které budou svým původem zřejmě pryskyřičné, a měkoučký mech, fungující jako náhrada pižma.

Foto: Flickr, Tom Mushroom

Foto: Flickr, Tom Mushroom

Parfumér vůni rozkladu nejen nadlehčil, ale také zkrášlil neurčitým plevelnatým kvítím, fialkami a lesními plody, nepochybně jedovatými, i trochu překvapivou mátou a lipovým medem. Je tu kousek kapradí a staré trouchnivějící dřevo. Detaily a složky zůstávají záměrně špatně rozlišitelné, aby nenarušovaly majestátní dojem lesa. Jeho síla odpovídá také dlouhé výdrži Chypre Mousse i její rozpínavosti do prostoru.

Oriza L. Legrand Chypre Mousse

Chypre Mouse jsem vytáhla jako první z krabičky vzorků, kterou Oriza L.Legrand poslala takhle parádně převázanou velkou zelenou mašlí. I když to byla náhoda, okamžitě mě zaujala, protože svým původním datem vzniku 1914 přesně reprezentuje staré parfumérské řemeslo, kterým se Oriza L. Legrand pyšní. Značka vznikla už v roce 1720 a dodávala vůně a kosmetiku na královské dvory ve Francii, Itálii, Anglii i v Rusku. Současní majitelé se rozhodli obnovit zašlou slávu a vytvořit reedice některých starých vůní. K dispozici mají velmi šikovného parfuméra, jehož jméno záměrně tají, a historické receptury, které si střeží jako poklad. Samozřejmě jsem postupně vyzkoušela všechny vzorky z krabičky a zjistila, že jsou podobně nezvyklé, někdy obtížně pochopitelné a skoro vždy nepřehlédnutelné jako Chypre Mousse. Nejsou to vůně pro každého, i když mohou být velmi návykové, takže vězte, že se k nim na Snídani v parfumerii zase brzy vrátíme.

podpis Katka1

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: