Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

The Different Company Une Nuit Magnetique: Proč je méně někdy více

Je to už pár měsíců, kdy mě do sféry své gravitační síly lapil krasavec jménem Bois de Paradise, mistrovské dílo parfuméra Michela Roudnitsky, a ne a ne pustit. Nedalo se ho nabažit, každé vdechnutí bylo slastné a výdech roztřeseným čekáním na další dávku. Navíc z obláčku toho chytlavého materiálu ani k večeru neubývalo – i když po pár dnech jsem už k tomu nedokázala dodat „naštěstí.“ Začínalo to vypadat spíš na „bohužel“. Ve vzduchu se začalo hromadit napětí a pobyt v parfémovém ráji nakonec dopadl jako každá jiná konfrontace s dokonalostí. Zarachotilo to. Nejsme na to stavění, nevydržíme to, psychika se vzbouří. Bois de Padarise neměl chybu a v tom byla jeho největší slabina. Přelíbezný a stále ovinutý kolem krku si nárokoval veškerou pozornost. Pochopitelně to muselo skončit. Po té dlouhé odmlce jsem si na něj vzpomněla – už zase v dobrém – až nad půvabnou Une Nuit Magnetique. Pro The Different Company ji dělala Christine Nagel, parfumérka stejně věhlasná jako Roudnitska. Stejný styl vůně a stejná dokonalost, jen s tím podstatným rozdílem, že Une Nuit Magnetique ví, kdy včas odejít. Tenhle drobný detail ji zachraňuje.

 

The Different Company Une Nuit Magnetique

Foto Flickr Nick Kenrick

Měkká a mazlivá

Na Bois de Paradise Roudnitska pracoval dva roky. Vyzkoušel prý na tři stovky různých receptur, než linula docela měkce a mazlivě, hladká nejen navenek, ale celou svou podstatou. Přesně takovou strukturu a rovněž ovocně gurmánskou chuť má i Une Nuit Magnetique. Tím ale podoba parfémů končí. Bois de Paradise je postavená na Roudnitskově dětské vzpomínce na blaženost nad krabičkou kandovaných jedlých kašťanů. Naproti tomu „Magnetické noci“ kralují borůvky, dost překvapivě vzhledem k názvu i běžnému výběru složek.

 

The Different Company Une Nuit Magnetique

Foto Flickr Paulina

Jenže jaké borůvky…

Asi by bylo nejpřesnější nejprve říct, co Une Nuit Magnetique není: Není to ani ovocná, ani svěží vůně. Borůvky tu symbolizují stejné blaho jako Rudnitskova vzpomínka. Proto setřásly těžkou materiální podstatu a sublimovaly do aromat páry nad hrncem bublající borůvkové marmelády, nad nímž se člověk musí pokaždé blaženě usmát, jak pěkně to voní. No a tuhle lehounkou ideální podobu borůvek Christine Nagel usadila do nepříliš sladké máslové ambry a rozmíchala do hladka. Dvě polohy vůně, aromaticky ovocná a ambrová, se jí dobře projily. I když nesplynuly, bezbariérově přecházejí jedna v druhou. Samozřejmě že se to daří i proto, že pryskyřičné složky disponují ve svém složitém rejstříku i ovocnými tóny a že v přezrálém ovoci – vedle borůvek jsou uvedeny i švestky – je cítit kdeco, včetně květin a balzamické síly. Ovšem vlastní neviditelný šev spojení je překvapivý a má pointu. Už úvodem se mihne cosi jako velmi měkké jehličí. Žádná borovice, tohle je bez štiplavosti, spíš zeleně šťavnaté jako výhonky modřínu na jaře. Při bližším zkoumání tenhle rašící modřín, ať už je to ve skutečnosti cokoli, působí jako svorka, protože má ideální rozpětí od ovocné mízy až k pryskyřicím v ambře. A velmi přesně sedí i po pár hodinách, kdy vůně začne dřevnatět. A nejen že sedí, ale dochází i na tu pointu: Napojí na sebe med, hřejivý a jen málo cukrový, který té éterické a vpodstatě orientální vůní dá tělesný akcent, mimochodem přesně té velikosti, aby ji nezbořil. Chce to pomalu potlesk. Už jen sledovat koncert složek promyšlený do detailu je potěšením, navíc nezapomeňte, Une Nuit Magnetique ví, kdy včas skončit.

podpis Dzona1

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: