Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Ysatis Givenchy: Parfém, kterému se vyká

Je ročník 84, ale působí starší, mnohem starší. Z křiklavosti discostylu osmdesátek pochytila snad jen výraznost a i ta je docela jiná, klasická. Bez odlesků a neonových barev. Flakon, který je v tomto případě s parfémem ve vzácné harmonii, ukazuje, kam se dívat. Výtvarník Pierre Dinand mu dal lehkými tahy zřetelné rysy připomínající americké mrakodrapy ve stylu art deco. Zdaleka to není jen newyorský Chrysler Building, art deco dorazilo do USA v letech bouřlivého růstu a rozvoje, s nímž monumentálně patetická estetika výtečně rezonovala a v mnoha velkoměstech hnala do výšky mrakodrapy s konturami katedrál. Tuhle atomosféru Ameriky 30. let, vzrušující a současně distingovaně důstojnou, v sobě má i Ysatis.

 

Ysatis Givenchy

Foto Flickr Hernán Piñera

Jak se staví jedinečnost

Stejně jako mrakodrapy: Za monumentálními obrysy ve stylu art deco je vůně překvapivě nákladně zdobná. Nese ji chyprový základ s větvičníkem a aldehydová konstrukce vyplněná květy. Tedy nic, co by tu nebylo už stokrát. Přesto je Ysatis vzácnou ukázkou parfému, který vám v paměti utkví hned po prvním přivonění. Byť z běžných složek, je nezaměnitelný. Mýdlové aldehydy tu vytvořily s chladnými květy jasmínu, pomerančů a tuberózy načechranou hmotu, líbeznou a opojně krásnou pod vnější slupkou důstojnosti. Kdo se do té hmoty dokáže ponořit, objeví její delikátní komplikovanost a mnohotvarost. Vnější důstojnost je tím patrnější, že bílým chladem proniká výrazný kovový tón. Je všudypřítomný a nekonkrétní, neboť nemá střed, ale je jen rafinovaně poskládaný z vícerých ingrediencí, nesoucích v sobě jako vedlejší účinek odér kovu. Je to hřebíček, ale i určitá část vůně citrusů, narcisu, karafiátu, galbana a samozřejmě aldehydy. Dávají vůni studenou čerstvost bez jakékoli ovocné kyselosti nebo bylinné složky. Velebně bílý chlad začne až po několika hodinách, kdy se parfém vyvíjí, přecházet k sypce dřevité směsi se suchým vetiverem a větvičníkem, protepleným náznakem tělesného odéru, patrně z medu.

 

Ysatis Givenhcy

Foto Flickr
alcidesota@yahoo.com-OFF-For Several Months

Mezi parfémovou elitou

Ysatis vytvořil pafumér Dominique Ropion na počátku své kariéry, je to jedno z jeho prvních děl. Bylo mu tehdy sedmadvacet a rázem se stal slavným. O třicet let později je jasné, že oprávněně. Ysatis mu tehdy otevřel dveře k parfémové elitě. Oba tam patří dodnes.

podpis Dzona1

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: