Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Rania J. Lavande 44: Levandule nemusí být aftershave

Vypozorovala jsem, že v zásadě existují dva typy parfumérů. Jedni milují voňavé materiály, kochají se jimi a chtějí ukázat jejich neupravenou krásu. Bezpochyby je to způsob tvorby Andyho Tauera. Nedávno jsem si k němu přiřadila i Raniu Jouaneh, zatím mnohem méně známou, ale talentovanou parfumérku s vlastní značkou, které dala i své jméno – Rania J. Vystudovala sice ekonomii, ale k parfumérství měla blízko, protože dětství prožila na Středním východě obklopená orientálními vůněmi. A to doslova, protože její pradědeček obchodoval s kořením a otec se zabýval obuvnictvím. Rania spolu s ním pracovala v rodinném podniku, než se rozhodla odjet do Francie studovat parfumérství. Její vášeň pro kvalitní složky je patrná i na původní koncepci značky, chtěla totiž používat jen přírodní suroviny a nakupovat je nejlépe přímo od producentů. Kvůli prodloužení trvanlivosti vůní se později rozhodla, jak uvádí v rozhovoru na Fragrantica.de, používat z části i syntetické složky.

 

Foto: Flickr, Jenny Salita

Foto: Flickr, Jenny Salita

 

Jaká je druhá skupina parfumérů? Narozdíl od Tauera a Jouaneh vytvářejí podobu budoucího díla nejdřív v hlavě. Pak až začnou přemýšlet, z čeho by se dalo vytvořit a v nadsázce by se dalo říct, že použijí to, co mají zrovna po ruce. Mnohem podstatnější než použité suroviny je pro ně věrnost původní představě. Samozřejmě, že je každému z nás pochopitelnější jiný způsob parfémové tvorby, mně osobně asi ten druhý. Parfuméry z první skupiny ale také obdivuji, protože objevují skryté možnosti surovin. Všimla jsem si toho v Tauerville, což je Tauerova hravá řada parfémů, kterou si vytvořil pro radost. Teď mě zase překvapila Rania Jouaneh způsobem použití levandule v parfému Lavande 44, který v žádném případě nepřipomíná vodu po holení.

 

Parfumérka Rania Jouaneh Foto: Rania J.

Parfumérka Rania Jouaneh
Foto: Rania J.

 

Když jsem pročítala komentáře k této vůni na Fragrantice, překvapilo mě, kolik lidí přiznávalo, že levanduli normálně nevyhledávají, ale Lavande 44 je skvělá. Musela jsem přemýšlet, čím to může být. Zřejmě jiným způsobem prezentování této bylinky mimo její běžnou polohu v kosmetice pro muže. Rania J. ukázala, že i levandule má širší aromatický potenciál. Povedlo se jí to tak dobře, že Lavande 44 považuji spíše za dámský parfém, i když je uvedený jako unisexový.

 

Značka Rania J. vznikla v roce 2012. V nabídce má šest parfémů, 4 unisexové a 2 dámské. Má přehledné webové stránky, na kterých se dá bez problémů objednat balíček vzorečků všech vůní, jak jsem sama vyzkoušela. Kdyby jen takovou možnost nabízelo co nejvíce značek... Foto: Rania J.

Značka Rania J. vznikla v roce 2012. V nabídce má šest parfémů, 4 unisexové a 2 dámské. Má přehledné webové stránky, na kterých se dá bez problémů objednat balíček vzorečků všech vůní, jak jsem sama vyzkoušela. Kdyby jen takovou možnost nabízelo co nejvíce značek…
Foto: Rania J.

 

Posunem k dámské levanduli s gurmánskou příchutí připomíná Lavande 44 známější parfém Eisenberg J’ose. Jsou si ale jen vzdáleně podobné, J’ose se sladkým dortovým krémem a trochou meruňkového želé je požitkářská vůně jen ozvláštněná příjemně dráždivou levandulí. V Lavande 44 je levandule syrovější a podstatnější. Gurmánské složky zde zastupuje pouze tonka, která pomáhá rozvíjet aroma levandule, ale svou sladkostí ji nijak nepřekrývá. Pro podporu dřevitých tónů levandule použila parfumérka cedr, vetiver a možná trochu oudu. Její chumlavost zase zvýraznila pižmem. Přidala také kůži, čímž se levandule stala teplejší a bytelnější.

 

Foto: Flickr, Loïc Lagarde

Foto: Flickr, Loïc Lagarde

 

Lavande 44 patří mezi převážně statické vůně, postupem času se jen zvýrazní dřevité složky, ale stále má jasně levandulový charakter. Překvapila mě její velmi dlouhá výdrž (i po osprchování je cítit ještě druhý den) a také intenzita (opravdu stačí jeden střik ze vzorečku). Možná tím chtěla parfumérka Jouaneh, která dnes žije ve Francii, znázornit sílu a krásu nekonečných levandulových polí.

 

podpis Katka1

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d bloggers like this: