Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Akkad a Korrigan Lubin: Jako Slunce a Měsíc

Ani snad nemohou být rozdílnější: Akkad a Korrigan jsou jako Slunce a Měsíc, jeden jako vůně majestátu letní výhně nad středomořskou macchií, ten druhý pohodlná zašívárna v sametové kůži s fajnovým pitím při ruce. Oba jsou to ale parfémové skvosty mimořádné kvality a nepochybně patří k tomu nejlepšímu, co se v posledních letech v parfémovém světě objevilo. Lubin, starobylá značka s historií dosahující až k Marii Antoinettě, tak po období útlumu oživil svou produkci na úrovni, která musela konkurenci dohánět k zoufalství.

 

Akkad: Láska a kámen

Jestli jde o lásku, tak vytesanou do kamene. Co do kamene, do monumentálního obelisku. Jakoby stál obklopený rozpálenou vegetací ne nepodobnou středomořské macchii. V jednotném rytmu tam pulsuje rozehřátá pryskyřice jehličnanů, třaslavě horký vzduch a zvuk cikád. Přimyslete si ledově studené bylinky jako symbol stínů v macchii, hlavně šalvěj a divokou mátu, a na druhou stranu suše kakaový tón v kadidle a máte neobvyklou a noblesní orientálku. Tím, že postrádá stopy tělesnosti, neztrácí působivost, ale získává majestátnost. A o tu šlo. Oficiální legenda totiž říká, že je to parfém inspirovaný láskou mezi akkadským vládcem Sargonem a bohyní Ištar.

Lubin Akkad

Poušť s tak nádherném světlem se vidí málokdy. Jen jsem z originálu musela vymazat živáčky, v Akkadu taky nejsou. Foto: Flickr, Thomas Hawk

Přes starověké téma je to vůně velmi moderní. Dokonce se dá považovat za orientálku nové generace. Oproti tradičně těžkým ambrovým směsím s tělovými odéry je totiž vzdušná a abstraktní a ještě odosobněná prvky moderní chypre. Patří mezi ně zřetelná přítomnost písku a kamení. Samozřejmě že písek ani kámen vlastně žádný odér nemají. V dokumentu, který německo-francouzská televize ARTE natočila o přípravě těchto dvou parfémů Lubinu, vysvětlovala autorka Akkadu, parfumérka Delphine Thierry, jak se simulací písku pracovala. Z kadidla si vzala minerální část jeho vůně a podpořila ji tímtéž v labdanu. Ovšem labdanum má současně medovou a maličko tělesnou stránku. Ty pak překryla myrhou, která je sladší než kadidlo, ale suchá, a tím dosáhla vzdušného a minerálního pocitu.

Tahle velejemná řemeslná propracovanost, která nekončí u pryskyřic, zdobí Akkad jako jasný znak luxusu, složky jsou poskládány jako ruční výšivka. Přes svou vzdušnost dokáže být vůně velmi silná, a když dostane šanci, vydrží na oblečení několik dní.

 

Korrigan: Vůně, která se chichotá

Přísně vzato je Korrigan vůně gurmánská. I když… Představte si jemňoučkou hladkou kůži – pocitově krémové barvy – napuštěnou smetanovým likérem a šafránem. Smetana je nasládlá, šafrán koženě nahořklý. Alkohol, uvádí se whiskey a koňak, vyzrálý. Vše jemnou rukou dávkované, aby ničeho nepřebývalo a dojmy se vyrovnávaly. Ve skutečnosti je vše ještě delikátnější než ve vaší představě. Složky, svou podstatou silné a hutné, jakoby parfumér vyhodil do vzduchu, kde se rozptýlily na droboučké částečky a ty se tam z nějakého důvodu udržely. Ten důvod je mistrně použité pižmo a pižmové semínko, které sice nepostřehnete jako složky, ale dávají kůži sametovost a spršce ve vzduchu éteričnost.

Lubin Korrigan

Foto: Flickr, Alan Levine

Kouzelné, že? Takhle si parfumér Thomas Fontaine poradil s převodem pohádky do parfémové podoby. Korrigan je totiž název bájné bytosti, vlastně bytostí, neboť je jich více, malých mužíčků, žijících skrytě v hlubokých lesích, kde pálí alkohol z jalovce. Pohádkovost připomíná rafinovaná krása provedení vůně, na níž není nic hrubého ani zrnitého, jen se vznáší jako sen. Unese i výraznou karamelovost v úvodu, i ta je suchá a nelepivá, a nakonec se po hodinách pohodlněji roztáhne a pak ucítíte i to měkké dřevo pod krémovou kůží. Je to noblesní unisex, při své síle odlehčený vzdušností.

P.S.: Korrigan je jediný parfém, z nějž jakoby se ozývalo utajené chichotání. A to je věc nevídaná, parfémy jsou svou podstatou patetické povahy, takže se s humorem nesnášejí.

podpis Dzona1

One comment on “Akkad a Korrigan Lubin: Jako Slunce a Měsíc

  1. JitkaM
    1.2.2016

    Na Akkad si vzpomínám, kdysi jsem ho zkoušela. Voněl jako paseka o prázdninách, když do ní pálilo sluníčko. Líbil se mi moc. Ten byl brala, kdyby byl dostupnější.

    Liked by 1 osoba

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: