Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Kashan Rose The Different Company: Festival růžové vody

Bylo nebylo, v jedné pohádkově krásné oáze chráněné vysokými horami před suchem a pískem pouště začali před dávnými časy pěstovat růže. Koncem jara pak všichni, kdo měli nohy a ruce, vyráželi na sklizeň květů. Ty se sypaly do obrovských měděných kotlů a zalévaly vodou, na třicet kilo květů osmdesát litrů vody, aby se pak v ní vařily a destilovaly.

Rose Kashan The Different Company

Čersvě sklizené květy připravené k destilaci, foto IranReview.com

Pro celý kraj to byla obrovská událost a lidová slavnost. A je tomu tak dodnes. Část sklizených květů se stále zpracovává tradičním způsobem, hlavně kvůli turistům. Na festival růží a růžové vody jich každoročně do středoíránského Kashanu a okolních měst přijíždějí desetitisíce, aby se té nádhery nadýchali a odvezli si láhve s čerstvě vydestilovanou vodou z damašské růže. Ta je považována za delikatesu i tradiční léčivý přípravek, ostatně její destilací se tu prý kdysi zabýval věhlasný Avicenna, který v blízkém Isfahanu takřka přesně před tisící lety strávil část svého života. V místní tradici se růžovou vodu tišily především zažívací potíže, špatný žaludek, nadýmání, ale i revmatické bolesti.

Kashan Rose The Different Company

Z festivalu v Kashanu, foto IranReview.com

Líbeznost pod kontrolou

Proč pořád mluvím o vodě: Kashan Rose tak voní. Od dalších růžových sofliflorů se zřetelně liší svým akcentem. Není pudrová, mýdlová, aldehydová, ambrová ani nektarová. Je cítit po čerstvém horském vzduchu, prý typickém pro tuhle středoíránskou oblast, a současně po vodě, aniž by byla vodnatá nebo vlhká. Její vodnatost není ochablá jako růžový keř po dešti v My Burberry. Ne, je plná a sladká, jakou se zdá být voda, když máte opravdu velkou žízeň. Damašská růže pěstovaná v Kashanu má být výrazně sladká, což představuje pro parfém samozřejmě riziko. Jednou z možností, jak ho obejít, je rozložit sladkost do různých složek, aby neměla jasné centrum a nehromadila se. Patrně z tohoto důvodu nemá Kashan Rose obvyklý střed vytvořený z nakyslých citrusů, ale zralého ovoce (uvedeno je liči). V geniální kombinaci s ozónickým a vodním odérem pak není její sladkost lepkavá a nepůsobí jako parfém pro náctileté.

nd.18595

Přitom je to růže až nadlidsky krásná, je jako animovaná princezna, ale z filmu nikoli dětského. Do reality ji vrací lehoučký zemitě pryskyřičný podtón střízlivého kardamomu a po čase i santálové dřevo. I tak zůstává lehounká a průzračná, inu, jako musí být doušek růžové vody.

podpis Dzona1

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: