Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Lubin Grisette čili Grizeta

Nad názvem nového parfému od Lubinu jsem v první chvíli ustrnula v jakémsi zamlžení paměti, kdy si ne a ne vzpomenout. Skrz mlhu jsem sice tušila pokročilejší školní četbu, možná Balzaca, jenže tím dostala Grizeta maximálně tak národnost, nikoli jasné rysy. Naštěstí má značka Lubin mimořádně dobře připravené webové prezentace každého svého parfému, takže stačilo kliknout a naťuknout a hlava si vzpomněla. Grisette samozřejmě není konkrétní postava nebo osoba, ale fenomén „nezávislých“ žen, který se ve Francii objevil prý už někdy v 17. století, ale spojen je díky umění hlavně s druhou polovinou 19. století a nástupem moderny.

Lubin Grisette

Grizety, milenky malířů a studentů, byly formálně vzato nezávislé pracující ženy, vždy z prostých poměrů a obvykle zaměstnané v galanterii nebo krejčovských salónech, což k uživení nestačilo. Proto prý mívaly milence dva. Staršího zámožného muže, který přispíval na živobytí grizetě a kolikrát tak – nevědomky – podporoval i umění nebo vědění, podle toho, čemu se věnoval grizetin chudý milenec. Mluvit o nezávislosti se proto dá spíše v uvozovkách. Nicméně pro svou odvahu stát v životě na vlastních, byť lehce zranitelných nohou a pro samostatnost ve vztazích se francouzská grizeta stala jedním ze symbolů příchodu moderní doby.

Lubin Grisette

Krejčovská dílna, 1910

 

Růžička malovaná, ale škrablavá

Ústředním tématem Grisette je růže, ale trochu jiná, než asi čekáte. Není ani nevázaná, ani bujná a taky se výrazně liší od jiné „velké“ růže od Lubinu čili Black Jade. Což je novodobá interpretace parfému, kdysi vytvořeného pro Marii Antoinettu, jehož formuli si někdejší zakladatel značky Pierre François Lubin poznamenal a nynější majitel autentický zápis vlastní. A teď si představte ty dvě ženy v tak rozdílném životním postavení, vyjádřeném jejich parfémy: Náročná růže s královským věnem a majestátně zajištěným zázemím oproti jednoduché růžičce s malinovými rty a prázdnotou pod nohama.

6007970872_f54362990f_b

Foto: Flickr, plaisanter~

Prázdnota není úplná, jen tam, kde byste čekali pevný podklad, najdete měkký obláček dřevitého pižma. Působí to jako šlápnutí do prázdna, což se při nejisté existenci grizety může stát kdykoli. Dřevo – uveden je cedr, ale postupem času sílí i santál – se výrazně rýsuje hned v úvodu. Už tam je proniknuté pižmem a to až k dojmu dřevité vaty nebo ještě spíš kousavého oděvu z hrubé látky. Líbeznost růže tím dostává zajímavý kontrast, a pokud znáte legendu k vůni, tak i zjevnou symboliku. Krásná holka v chudičkém oblečení. Škrablavost je velmi zřetelná v úvodu a pak se postupně zjemňuje, až se na ni zapomene. Co pak zůstává, je růže, teď už spíš charakterizovaná citrusovým srdcem, malinový nádech rtěnky (technicky asi kombinace sladkosti kadidla s ovocnými složkami) už se vypařil. Pořád ještě nestojí na zemi a nebude na ní stát, má jen ten polštářek dřevitého pižma. Podle popisu na stránkách Lubinu symbolizuje parfém svobodomyslnost a radost ze života. Kdo za ni někdy platil, ucítí z vůně i tu cenu. Křehkosti námětu odpovídá i síla vůně, výdrž je dobrá.

 

Mimochodem Lubin loni věnoval historickému období druhé poloviny 19. století hned dva parfémy. Vedle francouzského tématu v Grisette se věnoval i počátkům amerického industriálního rozmachu, což je samozřejmě vůně maskulinní. Jmenuje se Upper Ten a je to parfémová Novosvětská s atmosférou pánského klubu v New Yorku nebo Chicagu kolem roku 1880.

podpis Dzona1

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: