Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Jak voní Silvestr a Nový rok?

Samozřejmě po střelném prachu. Je trochu zvlhlý, což může být tím, že na Silvestra často prší a sněží, nebo zkrátka proto, že hasiči mají poměrně napilno. Silvestr ale s sebou přináší kromě rachejtlí i další aspekt, který vyváří z konce roku svátek emocionálnější a v naší ateistické zemi snad i duchovnější, než jsou Vánoce. Ty mnohdy slavíme proto, že se to tak prostě dělá, takže jako každý rok i letos zaboříme nos do vanilkových rohlíčků, jehličí a rybiny. Jenže Silvestr se každého z nás dotkne přímo uprostřed duše (aniž by se ho o to někdo prosil) a nutí nás se o samotě (třeba i mezi opilými přáteli) vyrovnávat s tokem času a života. S přecitlivělostí, které podléháme 31. 12. a 1. 1., se pak samozřejmě pojí i zostřené vnímání vůní. A těch je všude plno.

Foto: Flickr, Jason Mrachina

Foto: Flickr, Jason Mrachina

Kromě už zmíněného střelného prachu mám se Silvestrem spojenou i vůni skleněných střepů, i když je sporné, zda nějakou doopravdy mají. Možná to spíš bude dojem ze zvířeného prachu, který je cítit minerálně, v kombinaci s nějakými nevědomě pociťovanými látkami, které produkují lidé a zvířata ve stresu.

Foto: Flickr, Antti T. Nissinen

Foto: Flickr, Antti T. Nissinen

Na Nový rok je situace podobná, jen se ještě přidá vůně syntetických vláken. Ptáte se proč? Vždy když jdu prvního po ránu venčit psy, tak potkávám v parku nápadně hodně běžců. Jejich sportovní oblečení i podrážky bot se lesknou do dáli, takže není pochyb, že šlo o vánoční dárky. Rozhodli se je poprvé vyvětrat na Nový rok, což se dá považovat za jakousi formu protestu proti proběhlé megaparty.

Foto: Flickr, Giuseppe Bognanni

Foto: Flickr, Giuseppe Bognanni

Dobře, že se dá novoroční atmosféra aspoň trochu ovlivnit parfémem. Jenže jaký vybrat? Možná by se hodily „staré“ Carony z počátku 20. století, které pamatují dobu plnou kouře továrních komínů a parních lokomotiv. Poohňostrojový vzduch je cítit podobně, takže mým tipem by byl třeba Narcisse Noir nebo Tabac Blond.

Foto: Flickr, Shawn Clover

Foto: Flickr, Shawn Clover

K odpalování půlnočního ohňostroje se jistě budou hodit parfémy se střelným prachem, třeba takový Amour Nocturne (L‘ Artisan). Nebo Amazingreen od Comme des Garcons. Do ovzduší plného silvestrovských chemikálií by dobře zapadnul i další parfém této značky, Comme des Garcons 2011, v jehož složení je industriální lepidlo nejen uvedeno, ale je doopravdy jeho nejvýraznější složkou.

Foto: Comme des Garcons

Foto: Comme des Garcons

Odvážnou volbou jsou Lutensovy vůně. Třeba takový parfém De Profundis, ke kterému pan Lutens mimojiné pověděl následující: „Dokud žiju, žije i moje smrt. Cesta z hloubi ke slávě je pro hrdiny vždy i možnou cestou k smrti…“ Kdo ví, co tím chtěl vlastně říct. Jeho myšlenkovým pochodům je těžké rozumět (zde si s ním můžete přečíst rozhovor). Očividně se ale Lutensovy myšlenky promítají do parfémů, protože z nich mám pocit, že k silvestrovskému depresivnímu rozpoložení tak nějak ladí.

Foto: Serge Lutens

Foto: Serge Lutens

Veselejší povahy si možná budou chtít na Silvestra udělat radost nějakým slavnostním parfémem. Může to být například Seville a l’aube (L‘ Artisan), která má vyprávět příběh počínající lásky a popisovat napínavou atmosféru náboženského procesí ve Španělsku. Podobně emotivní a především plná radosti je i Clandestine (Guy Laroche), která pro svou sílu (jeden střik zaplní místnost) rozhodně nikomu nedovolí před půlnocí usnout.

Foto: L' Artisan

Foto: L‘ Artisan

Na Nový rok to chce jednoznačně něco pečujícího, nejlépe jemné květinové a pižmové vůně, protože nedostatek spánku je třeba ošetřit. Asi zvolím Caresse (Fragonard), kterou se nechám jemně obejmout, však také její název v překladu znamená pohlazení.

Foto: Flickr, maf04

Foto: Flickr, maf04

Za naši Snídani v parfumerii bych vám chtěla popřát, aby byl pro vás rok 2016 tím nejkrásnějším, nejúspěšnějším, nejradostnějším a nejvydařenějším rokem.

podpis Katka1

4 comments on “Jak voní Silvestr a Nový rok?

 1. Regina
  1.1.2016

  Tobě i Dzoně vše nejlepší v roce 2016! Děkuju za parfémové čtení, které mě nezřídka odvedlo od každodenních starostí. Moc nového jsem vyzkoušet nestihla. Je to až hřích o tom všem jen číst. Napravím 🙂 Mějte se krásně a pokračujte!

  Liked by 1 osoba

 2. jane
  2.1.2016

  Také se připojuji s přáním všeho nejlepšího v roce 2016!
  A těším se na chvíle pohody a inspirace, které svým psaním přinášíte.

  Liked by 1 osoba

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: