Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Můj parfémový rok ve 12 bodech

Je vůbec možné, že už zase uplynul celý rok, že už se zase vystřídala všechna roční období? I když jsem si popravdě všimla jen dvou: období pouštního žáru a období nanicovatých sedmi stupňů. To po parfémové a blogové stránce byl můj rok 2015 mnohem zajímavější a rozmanitější:

Foto: Flickr, Louise Leclerc

Foto: Flickr, Louise Leclerc

 

1. Napjatě očekávané nové Opium

Na začátku roku se na parfémových webech živě diskutovalo o nové vůni Black Opium, která měla navazovat na legendární Opium z roku 1977. Mnoho lidí zklamala, protože postrádá dramatičnost těžké orientální vůně. Mě ale nadchla, protože je odrazem dnešní doby, stejně jako Opium perfektně odráželo 70. léta. Navíc mě přiměla se zamyslet, jak asi budou vonět parfémy v budoucnosti.

Foto: Yves Saint Laurent

Foto: Yves Saint Laurent

 

2. Nejlepší parfémová akce

V květnu jsem se na degustaci parfémů setkala s legendární Adou, s autorkami z Parfumánie i některými blogerkami. Byla to skvělá akce, na které ubíhal čas neuvěřitelně rychle. Domů jsem si kromě jiného odnesla i vialku vlastnoručně namíchaného parfému.

2 rok

 

3. Můj nový parfém s výstředním názvem

Nevím, jak bych měla odpovědět na otázku čím voním. Mám říct, že injekcí morfia? Nebo radši že jen injekcí? Nebo mám spíše odpovědět, že je to vůně od Prvotního hříchu? A zabývala se těmito otázkami vůbec lékárnice Silvia Monti, která v roce 2013 značku Peccato originale založila?

Foto: Peccato Originale

Foto: Peccato Originale

 

4. Nejdobrodružnější parfémová výprava

Plánovala jsem ji už dlouho, ale nějak jsem se pořád nemohla odhodlat. Nakonec jsem s Dzonou a dvěma kamarádkami domluvila pevné datum. Nějakou dobu jsme bloudily po Starém městě, což se nakonec ukázalo jako nejdobrodružnější část akce, hlavně kvůli Dzoně, která než aby si zničila podpatky, neváhala je zout a naboso přejít staroměstskou dlažbu. Nejen já jsem tam viděla střepy, použité injekční stříkačky a kapky krve. Nakonec se nám podařilo kořenářství U Salvátora najít a vyzkoušet jejich překvapivě dobré kolínské vody.

 

5. Značka, která mě nejvíc zaujala

Než jsem na ni narazila náhodou v parfumerii, neměla jsem o její existenci tušení. Přitom vůně pro šperkařskou značku Ann Gerard tvoří Bertrand Duchaufour. Rychle jsem propadla jejich kouzlu, protože Perle de Mousse, Cuir deNacre i Ciel d’Opale jsou nepřehlédnutelné vůně působící jako šperky. Novinka Rose Cut má trochu jiný parfémový charakter a Dzona si při jejím zkoušení vzpomněla na Tinu Turner.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

6. Nejhezčí parfémová hračka

Objevila jsem plnitelné flakonky s krásným designem, které mají v obchodě Pylones. Při psaní článku jsem měla jen jeden, teď mám ještě druhý, červený s kytičkami, ve kterém nosím pořád sebou můj oblíbený parfém Black Jade a připadám si přitom trochu jako Marie Antoinetta.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

7. Záležitost, která mě nejvíc rozesmutnila

Moje psí zlatíčko onemocnělo. A vypadalo to špatně, velmi špatně. Diagnóza tenkrát byla velkou neznámou. Dnes už víme, že ji trápí systémový lupus erythematodes. Nové léky ji skvěle pomáhají, takže to s Lízinkou začalo vypadat naopak velmi dobře. Občas i zapomenu, že je nemocná, zvlášť když ji vidím nadšeně si hrát (nebo zlobit).

7 rok

 

8. Sestavení parfémové lékárničky

Nechápu, proč mě to vlastně nenapadlo už dříve, že potřebuji parfémovou lékárničku. V únoru jsem ji poskládala z náplasti na bolavé srdce (Love by Kilian), prostředku proti horečce (Evelyn Rose) a léku mírnícímu stres (Vanille Sauvage de Madagascar). Nadměrných starostí – třeba kvůli psovi Lízince – jsem se zbavovala pomocí Daisy Dream.

8 rok

Foto: Marc Jacobs

 

9. Nejsladší parfém

Řeknu vám to na rovinu, za nejsladší parfém roku 2015 považuji ten od Ritter Sportu. Je jedlý a poměrně návykový. Bohužel jsem rychle vypotřebovala celé balení, takže jsem musela jít shánět nové. Tenkrát se to povedlo, v poslední době jsem ale letní limitku s jahodami a mátou nikde neviděla.

Foto: Ritter Sport

Foto: Ritter Sport

 

10. Překvapení roku je z Orsay

Šla jsem si koupit jen něco na sebe, takže jsem nepočítala s tím, že v Orsay objevím parfém nikovkového charakteru. Jmenuje se L’Or de Say No. 1 a je to první (a vlastně jediná) sladká pačuliovka, kterou mám na poličce. Normálně totiž vůním tohoto typu zrovna nefandím. Zaujala zjevně i vás, milé čtenářky, protože má článek o ní nevídanou čtenost.

Foto: Flickr, Anais

Foto: Flickr, Anais

 

11. Kouzlo arabských vůní

V roce 2015 jsem zkoušela spoustu arabských vůní a stále více jsem propadala jejich kouzlu. A Dzona zřejmě taky, však jsme také na Snídani v parfumerii společnými silami napsaly za poslední rok o 23 vůních. Bylo mi velmi líto, že se na podzim nad prodejem arabských parfémů v ČR začala stahovat mračna. Dobře, že už zase vysvitlo slunce.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

12. Poklad, který jsem objevila

Úplnou náhodou jsem narazila na dokument o tvůrci nejdéle prodávaného parfému světa. Jmenoval se Johann Maria Farina a svou Eau de Cologne začal prodávat před 306 lety. Voní jako jarní italská horská louka po dešti. Je to mimořádně kvalitně propracovaná a vyvážená parfémová kompozice (však na ní také pan Farina pracoval roky) a dovede povznášet ducha (mimochodem, to řekl i Voltaire). Včera jsem zjistila, že se perfektně hodí jako vůně na Štědrý den.

12 rok

Foto: Farina

 

 

A malé upozornění: Brzy si přečtete, co v roce 2015 parfémově zaujalo Dzonu. Říkala, že prý úplně jiné věci než mě…

podpis Katka1

2 comments on “Můj parfémový rok ve 12 bodech

 1. Martina Marcela
  25.12.2015

  Přeji Vám oběma nádherný, úspěšný a šťastný rok 2016. Ať Vám to píše tak skvostně, jako letos, a ať se k Vám radost a dobrá nálada, kterou rozdáváte, vrátí znásobena geometrickou řadou.

  Zdraví

  Martina

  Líbí se 1 osoba

  • Moc děkujeme za krásný komentář. Jsme moc rády, že vám můžeme naším blogem dělat radost.
   Přejeme vám, aby se vám v roce 2016 splnila všechna přání.

   To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: