Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Tauer sobě: Tauerville (Nečekaná hra s vanilkou, růží a kadidlem)

Andy Tauer si před rokem pro radost vytvořil odnož značky Tauer Perfumes, kterou nazval Tauerville. Z popisu jsem pochopila, že by to mělo být místo, kde si může užívat své parfumérské sny a kreativní nápady bez starostí, jestli se parfémy dobře prodají. Zajásala jsem, že Tauerville bude skvělou příležitostí trochu více poznat myšlení a svět pana Tauera. Popravdě zatím jsem z něj zmatená, hlavně z maleb, které pravidelně zveřejňuje. Dokonce jsem přemýšlela, jestli v hloubi duše mistra parfuméra neexistuje ještě druhý Tauer, který má má rád vodovky a snaží se.

Foto: FB profil Andyho Tauera

Foto: FB profil Andyho Tauera (Galerii dalších najdete tamtéž, některé na blogu Tauer Perfumes a dokonce na YouTube dal videa, jak maluje a mluví o vůních.)

Po prvním vyzkoušení vzorků jsem byla ještě zmatenější a Tauerův svět mi nebyl o nic bližší. Čekala jsem totiž, že Vanilla Flash bude vonět především po vanilce, Rose Flash po růži a Incense Flash po kadidle. Tak logické to nebylo ani v jednom případě. Ve skutečnosti byla vanilka spíše tabáková, růže zase smíchaná s kvasícím ovocem a místo kadidla jsem intenzivně cítila kůži.

První vůní Tauerville byla Rose Flash v roce 2014. Prodává se v koncentraci čistý parfém a stejně jako další vůně ve dvou baleních: 10ml roll-on a 30ml flakon s rozprašovačem. V roce 2015 přibyla parfémová voda Vanilla Flash a o něco později Incense Flash. Fotky flakonů: Tauerville

První vůní Tauerville byla Rose Flash v roce 2014. Prodává se v koncentraci čistý parfém a stejně jako další vůně ve dvou baleních: 10ml roll-on a 30ml flakon s rozprašovačem. V roce 2015 přibyla parfémová voda Vanilla Flash a o něco později Incense Flash.
Fotky flakonů: Tauerville

Byla jsem navoněná třemi vzorky a rychle jsem přišla na to, že se především nedají zkoušet všechny naráz, protože mají obrovskou intenzitu. Když mi kůže vyčichla (trvá to tak tři dny), mohla jsem je začít zkoumat po jednom. Tím jsem si všimla důležité spojitosti mezi nimi: Andy Tauer se ve všech soustředí na půvaby jednotlivých složek. Zdá se mi, jakoby během tvorby bral pomalu do ruky použité suroviny, prohlížel si je a kochal se jejich ušlechtilostí. Z hotových parfémů pak přímo sálá jeho nadšení. Podobného jevu jsem si všimla v některých arabských vůních, v západních je spíše vzácný.

Foto: Flickr, Aimé Cichero

Foto: Flickr, Aimé Cichero

Zjistila jsem tedy, že má Andy Tauer rád kvalitní suroviny, takže jsem přemýšlela dál, co asi udělal s vanilkou, růží a kadidlem v Tauerville. Myslím, že se nám je pokusil ukázat z jiného pohledu a v jiném světle, než jak je běžně známe a jak si je hned vybavíme. Přirovnala bych to ke vzorečkům z organické chemie, kdy nám ve škole jednoho dne chemikářka vysvětlila, že glukóza nemusí mít jenom lineární vzorec, ale že může být i cyklický a že se dá zapsat ještě dalšími způsoby (a pořád je to glukóza). A jak tato Tauerova hra dopadla?

Vanilla Flash: Vanilka v tabáku

Andy Tauer postavil vanilku vedle tabáku, který nechává krásně rozvíjet její suchost a sladkost. Tato ověřená kombinace funguje perfektně a je silně návyková. Určitou štiplavost, které si lze všimnout u hodně koncentrované vanilky, zobrazil v parfému špetkou koření. Ve Vanille Flash zcela chybí krémovost, kterou bych automaticky očekávala.

Foto: Flickr, Philippa Willitts

Foto: Flickr, Philippa Willitts

Rose Flash: Odkvétající růže

Mnohem výraznější než růže je kvasící ovoce. Při podrobnějším zkoumání jsem zjistila, že tohoto efektu je dosaženo použitím různých pryskyřic s květinovými, ovocnými a nakyslými aromaty. Andy Tauer se rozhodl neukázat kytici červených velkokvětých růží, tak jak jsme zvyklí, ale odkvétající růžičky, které uvolňují zajímavé vonné tóny. Vznikla Rose Flash, která je náladová a nezapomenutelná.

Foto: Flickr, Geoffrey Fairchild

Foto: Flickr, Geoffrey Fairchild

Incense Flash: Přízemní kadidlo

Toto kadidlo není kostelní ani meditativní. Měla jsem pocit, že jsem se ocitla v továrně zpracovávající kůži. Její vůní je doslova prosycený celý vzduch. Zahřívají ji plamenem, čímž se uvolňuje sladký kouř. Všude kolem je hodně dřeva a taky pižmo. Když se všechny složky sečtou, tak vznikne dojem kadidla, které nemá s duchovním světem nic společného, naopak působí přízemně.

Foto: Flickr, Giulio Nesi

Foto: Flickr, Giulio Nesi

Zobrazení vanilky, kadidla a růže v Tauerville považuji za malé parfémové hádanky, či voňavé zábavné hry. Nakonec mi pomohly trochu pochopit i „malujícího“ Tauera – uvědomila jsem si totiž, že jeho obrázky (stejně jako parfémy Tauerville) vytváří především sám pro sebe a souhlas davu k tomu nepotřebuje.

podpis Katka1

 

4 comments on “Tauer sobě: Tauerville (Nečekaná hra s vanilkou, růží a kadidlem)

 1. daNula
  29.10.2015

  Já s tím obrázkem problém nemám. Prostě povedená pivoňka.

  Liked by 1 osoba

 2. wendulka
  16.11.2015

  Já ve Vanilla Flash cítím kromě tabáku i koňak, vlastně mi trochu připomíná Fordovu Tobacco Vanille, méně vanilkovou a víc tabákovou. Ale jinak souhlasím, vůbec není krémová a vlastně ani nikterak výrazně vanilková. Vzhledem k tomu, že TV mi úplně nesedí, si Vanille Flash pochvaluju. S ovocem v Rose Flash taky souhlasím, já v ní cítím broskev a kromě toho v ní cítím kromě té růže hodně zkaramelizovaného cukru. Ke vzorku Incense Flash jsem se ještě nedopracovala. I když teď jsem asi o trochu víc zvědavá, jak si Andy poradil s ambrou 🙂 .

  Liked by 1 osoba

  • To jsem ráda, že to cítíme hodně podobně. S tím koňakem máš asi pravdu.

   Zatím počkám s ambrou, snad se na Fragrantice plete ten jediný ohlas, že je to ambra se shnilým ovocem.

   To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: