Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Scherrer má novinku a je to bomba: One Love

Před pár týdny jsem byla na slavnostním otevření obchůdku Nanovo. Těsně u Staroměstského náměstí, na místě, kde se dá předpokládat zájem cizinců o design jen pár desítek let starý. Český vkus se upíná spíš k biedermaieru a baroku, kdepak krámy po babičce – dokonce i po mamince, protože doba „vintage“ nám šlape na paty, dneska je to už i nábytek a doplňky z let sedmdesátých, ba i osmdesátých. Opravené a vypulírovéné pak vzbudí dávné dojmy i v pamětníkovi, který má do důchodu daleko.

Jean-Louis Scherrer One Love

Libuše Niklová s jednou ze svých nejslavnějších hraček. Ty jsou dnes už sběratelskou záležitostí. Foto Fatra.cz

To jsme mívali doma, zjihnete zaručeně při pohledu na plastová zvířátka Libuše Niklové. Nebo na rybu z hutního skla, v minimalisticky ladné křivce, ale z brutálně masivního materiálu. Kdo ví, jestli byl tenhle materiál opravdu tak populární, nebo jestli šlo spíš o to, zaměstnat české skláře, kteří pak těžkou ruční práci vyráběli jeden popelník za druhým a vázu za vázou. Na všech ta tíha proudu skleněné lávy zůstala znát. Ne krása tvarů, ale surovost a masivnost skla určovala výraz. Že nejsou jen produktem designérské bezradnosti, ale také řemeslného mistrovství ukazovala čirost skla, nikde ani bublinka, žádné zakalení. Přesně na tyhle vázy jsem si vzpomněla u novinky značky Scherrer, nazvané prostě One Love.

 

Jean-Louis Scherrer One Love

Foto Flickr David Hawkins-Weeks. Lehce upraveno.

Přetaveno do čiré krásy

Parfumér – shodou náhod Thomas Fontaine, čeho se poslední dobou dotknu, je od něj – vzal ingredience, roztavil je a vzniklo něco jako sklo. Ale úžasné, kdybych nevěděla, že je za tím tenhle Francouz, řekla bych, že jde o hi-tech materiál nepozemského původu, protože něco tak dokonalého ještě nedokážeme vyrobit. Čirý, absolutně průhledný, přitom hmatatelný. Jako váza z hutního skla. Tady by měla světle hnědý odstín podle obvyklého barevného pocitu z chypré vůní, ale i podle lískových oříšků a nádechu cyankáli, které se bez jakéholi tíhy a sladkosti v úvodu nakrátko vmísí do základu z roztaveného vetiveru a větvičníku. Stejně nehmotný a proměněný charakter získaly také všechny květy, které pan Fontaine podle svého tvrzení použil. Šeřík, mimózu, magnólii, mokré fialkové listí. Ještě tak nejpodobnější jsou si šafrán a kosatec, které mají tak jako tak sklon se rozprášit. Víte, ale ono to vůbec nevadí, že si nejsou podobné, protože to nové, co z nich vzniklo, je velebný útvar s vysokou kultivovaností. A myslím, že je nositelný i pro ty, kdo jinak chypre nemusí, podobně jako stejně abstraktní Chanel No. 5. Výdrž i intenzita parfému jsou velmi dobré.

Jean-Louis Scherrer One Love

Foto Flickr fervent-adepte-de-la-mode

Jak je originální, tak je One Love stylově čistá a nadčasová. Klidně mohla vzniknout třeba v roce 1966 k onomu modelu výše, což je patrně Dior. Jako letošní novinka je pro mě One Love kandidát na překvapení roku. A trochu nešťastnému pojmu „moderní chypre“ každopádně zvyšuje prestiž.

podpis Dzona1

2 comments on “Scherrer má novinku a je to bomba: One Love

 1. daNula
  29.10.2015

  Mě ty retro věci berou čím dál víc, asi stárnu. Přitom ty vázy byly příšerný.

  Liked by 1 osoba

  • Jako dítě jsem usoudila, že ta skleněná ryba je jediný originál, kterou vytvořil nějaký pan sklář ve volném čase, možná jako odreagování se od tvorby skleniček. Od té doby jsem o rybách nepřemýšlela, takže jsem až díky tomuto článku zjistila, že jich bylo víc.

   To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: