Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Black Jade Lubin: Parfém s karmou Marie Antoinetty

Za tímhle parfémem, mimochodem vynikajícím, se skrývají nejméně dva silné příběhy. Vlastně tři, když si uvědomíte, že jde o reminiscenci parfému vyrobeného pro ženu s tak dramatickým osudem, jaký měla Marie Antoinetta. Nicméně abych nikoho neunudila k smrti, pokud potřebuje jen zjistit, jak Black Jade voní, začnu rovnou parfémem. Jeho autorem je Thomas Fontaine, nezávislý parfumér, který se vypracoval na znalce historických receptur a jejich nové interpretace. To je o něm známo obecně. Podle mého soukromého postřehu má navíc jisté nadání, které se nejspíš nedá naučit. Dokáže totiž do vůní vkládat děje a animace. To není totéž, co vývoj, Fontaine dělá něco s uspořádáním složek. Jakoby je převáděl do tenkých vrstev a mezi nimi nebo v některé se pak začne něco dít, taková tichá stínohra. Tím chci hlavně říct, že jeho vůně, což platí i o Black Jade, nejsou jednolitý proud aromat, ale sdělení mezi nimi.

Marie Antoinetta v mušelínových šatech, portrét z roku 1783 od Louise Elisabeth Vigee Le Brun

Marie Antoinetta v mušelínových šatech, portrét pochází z roku 1783 a je od Louise Elisabeth Vigee Le Brun

Pocta lehkomyslné královně

Myslím si, dokonce jsem o tom přesvědčená, že si Thomas Fontaine vzal k ruce tento portrét někdejší královny. Odpovídá pocitu z vůně, jak je líbezná a líbivá, to v první řadě, ale taky rozmarná a netrpělivá, což jí dává dynamiku. Za líbezností stojí růže, jak taky jinak. Vypulírovaná – jiné než tohle staromódní slovo se mi sem nehodí – do voskové hladkosti oleji z kardamomu, skořice a ambry. Tím získá tvářičky jako jablíčka (ta jsou v ní ostatně také cítit) a oblost, v níž se vše podřizuje dominantní růži, i pačuli je zasunutá až pod zdobným povrchem. Proto si nemyslím, že je Black Jade květinový Orient, koření ji jen vylepšuje, nikoli charakterizuje.

U toho dojmu můžete zůstat. Časem vůně jen změkne a zčásti přejde na komfortní ambrově laděné dřevo, výstavní zůstane až do konce. Vnímat se ale dají i Fontainova skrytá sdělení a tam to začne být komplikovanější. Především nechává pod oblou růžovou vrstvou rýsovat škrablavé pichlavé kousky koření i pryskyřic. Jakoby ten mušelín, měkoučký a naivní, byl navlečený přes tvrdou naškrobenou krajku. Líbeznost se neztrácí, přitom je současně znát, že je to jen hra, jen předstírání lehkosti a lehkomyslnosti tam, kde je podstatou majestátnost a hierarchická nadřazenost.

 

Story první

Sotva se Black Jade objevil, dostal první sudičku. Svého času prominentního blogera Octaviana Coifana, který psával 1000 Fragrances. Parfém nezvykle ostře setřel jako fake a doporučil značce Lubin, aby se o přípravě historických parfémů poučili z jeho knih. Coifan měl vliv, a tak se jeho názor šířil na další významné blogy. Na Olfactoria´s Travels se objevila recenze s tím, že „Octavian říká, že je to fake, a já nemám důvod mu nevěřit“. A debatéři pod článkem okamžitě přitakávali a ťukali si na hlavu, jestli si o nich snad v Lubinu myslí, že jsou tak hloupí, aby historii o oživeném královnině parfému brali vážně, že značka svému výrobku nevěří, když má potřebu opentlit takovou parádou a tak podobně.

Když článek objevil majitel Lubinu Gilles Thévenin, nálada už vřela proti „zbytečné a stupidní story s Marií Antoinettou“. Možná neměl vůbec zasahovat. Možná měl jen anonymně upřesnit, že vůni nedělala Olivia Giacobetti, jak tam kolovalo. Jenže patrně ztratil nervy. Jeho argumenty, že nikdy netvrdili, že jde o originální parfém Marie Antoinetty, ale jen jeho o reminiscenci, spadly v rozjitřené atmosféře pod stůl. Nezapůsobilo ani to, že vlastní původní recepturu, sepsanou ještě za života Marie Antoinetty rukou P. F. Lubina, že shromáždil archiv historických informací a vzácných tisků o tvorbě parfémů v 18. století a že má i parfuméra, stejně dobře teoreticky i technicky vybaveného. Válečná sekera zůstala vykopaná.

Lubin Black Jade

Fragonard a Lubin. Flakon je prostá skleněná amfora bez jakéhokoli nápisu a zdobení. To podstatné je uvnitř. Má to být interpretace, která se k původnímu parfému blíží tak těsně, jak jen je možné s ohledem na složky po dvou stech letech dostupné a povolené. V rozhovoru na Adeaste.com řekl pan Thévenin, že ho výsledek rekonstrukce ohromil, prý takhle musela vonět královna. A já nemám důvod mu nevěřit.

 

Story druhá

Přitom celý nápad s oživenou recepturou je v případě Lubinu víc než logický. Gilles Thévenin už pár let beztak oživoval starobylou značku Lubin, kterou koupil, když už dlouho vegetovala na pokraji zániku. V jednom rozhovoru uváděl, že ho k té dobrodružné akci vedla kromě jiného také nostalgie po starých dobrých časech u Guerlainu, když ještě býval rodinnou firmou s vlídnou atmosférou, než ho koupil LVMH. Pro Thévenina prý byly roky, které tam strávil jako kreativní ředitel, nejlepší částí jeho pracovního života. Proto snil o malé firmě, kde by panovala podobně přátelská atmosféra se vzájemnou úctou jako kdysi v Guerlainu. Lubin, tehdy ve vlastnictví koncernu Procter&Gamble a v útlumovém programu, sice nepůsobil perspektivně, ale se svou úctyhodnou víc jak dvousetletou historii byl zašlým rodinným stříbrem, které stojí za to zkusit znovu nablýskat. Že to nebylo tak jednoduché, jak se to čte, popisoval pan Thévenin v rozhovoru pro Manager-magazin.de. Aby mohl Lubin po vleklých vyjednáváních nakonec koupit, musel prodat i pařížský byt a auta, se vším všudy. Jeho babička prý tehdy plakala, protože zůstal v pětačtyřiceti sám v jediném pokoji, kdysi určeném pro služebnictvo. Ale prý byl šťastný, skoro jakoby se oženil. Vědel, že chce pro tuhle firmu žít.

Lubin Black Jade

Paní de Tourzel byla guvernantkou královniných dětí, revoluci nejen přežila, ale později také sepsala své paměti.

Patetických emocí muselo být zapotřebí, protože zkonzolidovat stav značky určitě nebylo jednoduché. Lubin pár parfémů ještě vyráběl, ale podle starých receptur, takže bylo nutné pracovat na úpravách a taky novinkách. Naštěstí se dobře chytla hned první z nich – Idole, vynikající Orient s působivým flakonem s motivem domorodé masky. V té době už nejspíš Thévenin věděl o staré receptuře na královnin parfém v poznámkách zakladatele značky. Pierre François Lubin si ji vlastnoručně zapsal, ať už z pilnosti nebo mazanosti, když byl v 80. letech 18. století v učení u dvorního parfuméra Jean-Louise Fargeona. Ten formuli vytvořil podle přání Marie Antoinetty, aby připomínala trianonskou zahradu, její velkou lásku. Parfém prý královna nosila v malé vialce stále při sobě. Ta shodou neuvěřitelných náhod dala po víc jak dvou stech letech znovu vzkříšenému parfému název. Vialku totiž Marie Antoinetta před popravou předala své důvěrnici vévodkyni de Tourzel. V její rodině se pak uchovávala jako vzácná relikvilie, která se předávala z generace na generaci. O tom samozřejmě v záznamech pafuméra Lubina nemohlo nic stát, takže Gilles Thévenin nemohl mít tušení, jaké překvapení ho čeká, až začne na svých známých testovat novou formuli vůně. Současně vyprávěl o jejím pohnutém osudu a vialce… Z černého jadeitu, přerušila ho jedna z nich. Ta památečná vialka je z černého jadeitu, její rodina jí podle toho tak říká. Byla to pra-pravnučka vévodkyně de Tourzel. Parfém měl od té chvíle jméno – Black Jade.

S využitím manager-magazin.de, aedes.com, whatmenshouldsmelllike.com

podpis Dzona1

5 comments on “Black Jade Lubin: Parfém s karmou Marie Antoinetty

 1. Jsem velmi ráda, že máme tady na blogu článek o mé vůbec nejoblíbenější vůni. Dlouho jsem přemýšlela o tom, že bych o ní sama napsala, ale pořád jsem ji nebyla schopná zcela pochopit. Bude to zřejmě tím, jak píše Dzona – Fontaine přidává do parfémů neobvyklé speciální efekty.
  Musím říct, že panu Théveninovi docela fandím. (A chudák jeho babička.)
  Zítra ráno nebudu muset přemýšlet, čím se navonět…

  To se mi líbí

 2. daNula
  13.10.2015

  Parfémový hoax? A ten Octavian k tomu měl nějaké osobní důvody nebo proč to udělal?

  To se mi líbí

  • dzona
   13.10.2015

   Taky mě to zajímalo, tím spíš, že jsem na 1000 Fragrances podobně prudký útok nenašla. Ale nepřišla jsem vůbec na nic. Ani žádné pokračování ta kauza pak nikde neměla. A to jsem pročetla kde co. Ale z toho, že Thévenin Coifana v diskusi na Olfactoria´s Travels ani nejmenuje, jen píše něco jako „ten, kterého uvádíte“, to vypadá na osobní konflikt.
   Já jsem to četla už před pár lety a říkala jsem si, jestli takový útok mocného blogu může malou nikovou značku, co se zrovna staví na nohy, položit. Teď už si říkám, že ne.

   To se mi líbí

   • daNula
    14.10.2015

    Nebo jí to naopak pomohlo.
    P.S.: Nejdou mi k vám vkládat komentáře, nějak to blbne, už včera to blblo.

    To se mi líbí

 3. Moc děkuji za upozornění ke komentářům. Náš blog využívá redakční systém wordpress, se kterým jsem většinu času spokojená, ale s komentáři jsou opakovaně problémy. Občas se třeba něco přesune do spamu a samovolně smaže. Koukám, že teď navíc wordpress ještě mění ikony. Budu to nějak řešit a omlouvám se všem, kdo mají s komentáři problémy. Na vaše komentáře se těším, pokud byste měli problémy s vkládáním, tak mi prosím napište na:
  snidanevparfumerii (zavináč) seznam (tečka) cz

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: