Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

biehl-parfumkunstwerke: Druhá (a taky dobrá) porce

Thorsten Biehl je německý Frederic Malle, podoba jejich osudů je až překvapující, takže naopak málo udiví, že oba dospěli ke stejnému názoru na parfémy. Své značky oba založili s tím, že budou nabízet něco navíc, určitě originalitu, možná luxus, možná fantazii, to jak u kterého a jak kdy. Oba si najali špičkové parfuméry, kterým věří. Víc asi značku rozebírat nebudu, kdo má zájem, najde historii v předchozím článku o biehl-parfumkunstwerke, a to včetně tří recenzí. První várka, kterou jsem zkoušela, mě tak nadchla, že došlo i na druhou.

 

biehl-parfumkunstwerke

Foto Flickr jenny downing

PC02 (Tanec s cukrovou vatou)

Na vysvětlenou: všechny Biehlovy parfémy jsou označeny „kartotékovou“ šifrou, označující autora a pořadí díla. Takže PC02 je Patricia Choux, opus druhý. A teď už k parfému: Koukla jsem na složky a vypadalo to jednoznačně. Ale nevonělo to tak. Nebyl to ani Angel, ani Loukhoum Keiko Mecheri. Ani karamelový sirup, ani želé v prachovém cukru. PC02 je cukr krystalický. Víte přece, jak voní, když je čistý v balíčku. Skoro vůbec, jen tak trochu sladce a vzdušně, bez lepkavosti. V té neutrální cukrové čistotě, kterou se Patricii Choux podařilo zachytit, je ale ještě něco, jakoby schované v zákrytu. Med? Maličko, spíš to ale budou ty květinky v něm. Určitě hrachor a taky pivoňka s měkce hladivými plátky. Ale pozor, jejich přítomnost je spíš tušená než zjevná, jen jako něco líbezného za suše vzdušným cukrem. Je to gurmánská vůně, ale disciplinovaná. Neulpívá v nose a nedusí. Nemá požitkářskou všeobjímavost pudru z moučkového cukru Keiko Mecheri, do téhle vůně se nedá lehnout, s tou se dá tančit. I intenzita je rozumná, výdrž slušná.

 

biehl-parfumkunstwerke

Foto Flickr Brian Wolfe

GS01 (Koření dvou chutí)

Geza Schön, nula jedna. Oproti hladce přehledné PC02 vyžaduje soustředěnost, protože se rychle a často převléká. Základní téma je dané: koření. Styl nikoli, takže vůně volně přechází mezi sladce poklidným vánočním kořením a vitálními zelenými bylinkami s maskulinním bobkovým listem a jalovčinkami. Je to nezvyklé a vzrušující jako kolísání mezi ženským a mužským pólem, jako jin a jang v jednom kruhu. Podobný nápad předváděl už Ys Uzac v Metaboles, ovšem tam jde o hru čtyř chutí.

biehl-parfumkunstwerke

Foto Flickr THOR

Detailně: Dvojakost je zřejmá už od začátku, kde vedle sebe nastoupí měkce rozmáčený anýz a hořké zelené lístky. V tu chvíli ještě mají stejný prostor a příležitost, vůně je sladko-slaná. Vzápětí se ale šance chopí anýz a začne nabývat, mění sílu a výraz, až je z něj vánoční směs fenyklu a badyánu. Dokonce i pendrek z něj zavane. Jakmile dozraje a předvede se ze všech stran, udělá tahle fáze úkrok a přednost dostanou zase hořké lístky rajčat. Také bazalky, šalvěje a neutrální stonky kvetoucí mrkve. Pevnou podporu nati tvoří dřevnaté složky, prosycené už zmíněným bobkovým listem a jalovcem. Bude trvat ještě dlouho, než se ukáže, že tahle podpora tu byla nachystaná i s dalším záměrem. Skoro nepostřehnutelně se totiž tvaruje v citrusový vetiver. Z něj pak vyroste něco mezi rozmáčeným youzu a vodnatým grepem, konečný plod dlouhého vývoje. I tahle fáze je nádherná, nazvat ji dojezdem by byla skoro urážka. Šíří božský klid a pohodu skoro letní, však také připomíná prázninovou přehradu v Essence du Bois Cartier. GS01 je přinejmenším zajímavá vůně, pro mě spíše pánská.

podpis Dzona1

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: