Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Klidné ráno v šumném Orientu dle pánů Millera a Bertauxe

Když tenhle vzorek dorazil, vzpomínala jsem, jaký že popud mě přiměl ho objednat. Nejspíš v tom hrál roli název. Co pamatuju, už jako dítě jsem dobu brzkého rána milovala, protože stačilo být potichu a dalo se zmizet ve vlastním tajném světě. Čas se zpomalil a protáhnul, takže se v něm dalo schovat a věci tam začaly dýchat. Funguje to dodnes, i když méně pohádkově. Kdo to vyzkoušel, tak ví, že brzy ráno je například jediná denní doba, kdy se stará Praha vynoří ve své skutečné podobě, kterou o pár hodin později už turisti – ani my domorodci – neuvidí. Vedle názvu mě ale muselo zaujmout i nezvyklé složení parfému. Kurkuma, šafrán, rýže basmati a palmové květy. To jako vážně? Kari k snídani?

Foto: Flickr, Bas Van Uyen

Foto: Flickr, Dietmut Teijgeman-Hansen

Koření a zelené švestky

Všechny tyhle úvahy zmizely, když jsem A Quiet Morning poprvé ucítila. Ne ze své kůže, vyzkoušela ho Katka. Seděla si pak v obláčku vůně nejen libé, ale také originální. Znáte to, normálně stačí zlomek sekundy, a víte, jak se asi bude parfém odvíjet a kam ho zařadit. Tady jsem nevěděla. Zvláštní složky rozehrály zvláštní situaci, aniž by se ráčily dávat poznat. To zaprvé. Druhou pozoruhodností byla struktura dvou linií, do nichž se složky rozdělily a seřadily a mezi sebou nechaly volný prostor. Na jedné straně sešikované kari koření čelem proti nastoupené zeleni, čerstvé i pryskyřičnaté. Kari je převážně kurkuma, možná s trochou potpouri s nasládlými sušenými poupaty. A zeleň, ta ze všeho nejspíš připomíná čerstvé švestky těsně před zesládnutím, ale už voňavé. Průběžně pak v nich sílí nádherně aromatická ovocná pryskyřice. Obě vrstvy složek jsou transparentní a vznosné, což nahrává pointě vůně.

Foto: Flickr, Bas Van Uyen

Foto: Flickr, Bas Van Uyen

Efekt vodní hladiny

I když sešikování působí jako nástup k boji, neperou se, ten rozestup funguje jako vodní hladina. Měkce pohlcuje myšlenky a nechává je nehlučně zmizet. Musí to být ta finta, která tu zpomaluje a protahuje čas, protože myšlenku není o co opřít. Rychlost myšlení má s časem, vnímaným v hlavě, hodně společného, není-li myšlenky, čas se zadrhne. Přesně tahle meditační zkušenost je ve vůni zachycená, i když nechápu, jak to dokázali. Nejspíš pomyslným efektem prázdnoty na hladině mezi dvěma liniemi složek.

Francis Miller (vlevo) a Patrick Bertaux (vpravo), foto z webu značky

Francis Miller (vlevo) a Patrick Bertaux (vpravo), foto z webu značky, stejně jako snímek flakonu níže

Nenápadní a styloví

Autor nebo autoři museli očividně mít s meditací vlastní zkušenost. Takže mě zajímalo, kdo jsou Francis Miller a Patrick Bertaux. Je to dvojice interesantně uměleckého vzhledu a dávnějšího data narození. Značku, která se jmenuje prostě Miller et Bertaux, založili před třiceti lety v Paříži, aby prodávali stejně interesantní oblečení, umělecké předměty a také vlastní parfémy. Zjevně se starali hlavně o to, aby značka byla vytříbeně vkusná, křehce poetická a dostatečně nezávislá, kdepak marketing. Tvořili své kreace jako mýdlové bubliny, žili a nechávali žít. Taky cestovali a žasli nad šumným Orientem.

1982937

Vzpomínky na Indii

A Quiet Morning je jednou z jejich vzpomínek na Indii, skutečně s meditativní atmosférou. Laděním je to neutrální unisex. Další indická reminiscence, suše růžová Shanti Shanti, bude patrně spíš dámská vůně, další meditavní kreace Om, přirovnávaná k odlehčené Bois d’Armenie Guerlain nebo Feminite du Bois, vypadá na požitkářský Orient. Ale to jsou jen odhady, Miller et Bertaux a já se teprve začínáme seznamovat. Díky povedenému klidnému ránu.

podpis Dzona1

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d bloggers like this: