Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Milostný dopis a Pohlazení od Fragonardu (Billet Doux a Caresse)

Ještě někdy před dvěma lety byl v Praze obchod s vůněmi Fragonard. Považovala jsem ho za samozřejmost, za jakousi jistotu, kam se dá kdykoliv zajít, zkoušet krásné vůně, a odkud je těžké odejít bez něčeho voňavého v nákupní taštičce. Však jsem si taky odnesla domů Grain de Soleil a toaletku Capucine. Ale z ničeho nic obchod zmizel. Utěšovala jsem se tím, že se aspoň můžu navonět jejich parfémy. Třeba si dám Capucine. Ve flakónku sice už hodně tekutiny ubylo, ale nevadí, vždyť se dá objednat z Francie. Koukla jsem na stránky Fragonardu a s překvapením jsem zjistila, že Capucine už nemají v nabídce. Přitom ještě nedávno tam byla. Přepadnul mě intenzivní pocit, že s Fragonardem hrajeme jakousi hru ve stylu „Chyť mě, když to dokážeš.“ Přestala jsem tedy váhat a pořídila jsem si (díky ochotě kamarádky mířící na výlet do Paříže) velmi rychle Billet Doux a Caresse, které jsem si vyhlédla už v pražském obchodě.

Foto: Flickr, Dennis Jarvis

Foto: Flickr, Dennis Jarvis

Přemýšlela jsem, proč mám vlastně vůně Fragonard tak ráda. Možná proto, že mi připadají tak nějak poctivé a opravdové, jakoby do nich vložili vždy i kousek parfémové jižní Francie. A všechny navíc působí velmi mile. Takový dojem mám samozřejmě i z parfémových vod Billet Doux a Caresse. Nejsou si moc podobné, ale mají společnou krémovou složku, které jsem si všimla i v jiných vůních této značky. Navíc ty jejich nádherné flakónky jakoby říkaly „My z Grasse jsme nejenom tradiční značka založená už v roce 1926, ale parfémy vyrábíme opravdu rádi. Užij si náš skvost.“

Pořád si nejsem jistá, jestli se mi víc líbí zlatá nebo černá verze flakónu. Foto: Fragonard

Pořád si nejsem jistá, jestli se mi víc líbí zlatá nebo černá verze flakónu.
Foto: Fragonard

Billet Doux (v překladu Milostný dopis)

Ve středu pozornosti je karafiát, a to od začátku až do konce (mimochodem, výdrž Billet Doux je tak dva dny). Je jemně kořeněný, trochu kovový a působí poněkud dramaticky. Nevím, co bylo v tom milostném dopise napsáno, ale rozhodně to nebyla romantická nuda. Karafiát dává najevo, že ostatní parfémové složky není potřeba pojmenovat, protože jsou jen rekvizitami, co mají dokreslovat atmosféru. Přesto si lze všimnout cedru, který přináší do této vůně plné emocí kapku rozvahy. A vanilkového krému, který dává najevo, že to drama dobře dopadne.

Foto: Flickr, Julie Edgley

Foto: Flickr, Julie Edgley

Caresse (v překladu Pohlazení)

Hodně veselý hladký krém smíchaný se sladkým šťavnatým ovocem a jasmínem. Na samém začátku je intenzivní mandarinka. Taková ta z konzervy, co se dlouho máčela v cukrové vodě. Sice rychle vybledne, ale tvoří pěkný úvod ovocné části parfému, která je meruňková a broskvová. Druhou částí je všeobjímající krém s bílým jasmínem, pudrem, pižmem a špetkou vanilky. Obě části jsou perfektně propojeny a vyváženy. Caresse je pro její něžnost a rozradostněnost velmi příjemné nosit a opravdu na mě působí jako pohlazení.

Jsem ráda, že už mám Billet Doux a Caresse doma. Chvíli jsem přemýšlela, jestli bych si raději neměla do zásoby pořídit Grain de Soleil. Opravdu by mi chyběla, kdyby mi došla. Pak jsem to nechala být, však si ji budu moct dokoupit později…

podpis Katka1

 

2 comments on “Milostný dopis a Pohlazení od Fragonardu (Billet Doux a Caresse)

  1. wendulka
    11.9.2015

    Caresse jsem mívala. Pořídila jsem si ho právě v Pánské pasáži a unosila ho celý. Jedna z mála vůní, kde můžu broskev v kombinaci s tou krémovostí, o níž se zmiňuješ. I tu Capucine jsem měla, taky povedená 🙂 .

    Liked by 1 osoba

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: