Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Perris Ylang Ylang Nosy Be: Někde musí být ráj

Všichni máme nějakou tu vůni, v níž bychom se nejradši koupali, oblékli se do ní, nevycházeli z ní ven a jen si lebedili v tom parfémovém ráji. Tím pro mě bývala Lettre à Anna od Isabel Derroisné, jedna z neúchvatnějších a nejženštějších vůní, jakou jsem kdy poznala. Jenže ve flakonu je jí na dně a tím končí definitivně, sehnat se už se nedá. A s náhradou je to ještě těžší. Lettre à Anna byla vůně starého střihu se spodničkou ze škrablavého větvičníku a krajkovou nádherou navrch, takové se už běžně nedělají, dnes vystačíme s jednou vrstvou pro pohodlné nošení. Ylang Ylang Nosy Be by na to měla, mohla by se monumentální vrstevnaté stavbě starých parfémů vyrovnat, kdyby ji opatřili větvičníkovou spodničku. Dostala by hloubku. Ale musím uznat, že i bez toho chybějícího rozměru se do ní dá lehce zamilovat.

 

Perris Ylang Ylang Nosy Be

Abstraktní tropický ráj. To je Ylang Ylang Nosy Be. Foto Flickr
Sonny Abesamis

Udělejte si pohodlí

Je to dobře udělaná trojnožka, harmonická, jak lehce balancuje na třech nohách. Jedna je květinová – ylang ylang, růže, jasmín –, další zrale a nekonkrétně ovocná a ta třetí teple animální (rozuměj: ve snesitelné míře naznačující tělesný odér s vanilkou). Dohromady se skládají v požitkářsky tropický dojem, velmi komfortní, protože ze záběru vytlačili všechny chladné, kyselé a zelené pocity, které by se normálně daly očekávat. Tím se stane něco zajímavého: I bez krémové vrstvy jsou květiny a vanilka roztíratelné a hladké. Co zůstalo, je jen a pouze příjemné. Komfortní hovění si v houpací síti jen tak v bikinách, s květy ylang ylangu, růže a jasmínu a vanilkou na rozpálené kůži. Sluneční destilace z nich vytahuje esence, je to hřejivé, návykové a ukolébávající. Určitě tušíte z ingredencí sladkost, ale ta je umírněná, takže ani při hlučnosti vůně – stačí dva střiky a je jí plno – nijak neobtěžuje. Výdrž na oblečení až tři dny.

 

Perris Ylang Ylang Nosy Be

I ovocná část je nekonkrétní, třeba takhle. Foto Flickr JD

Čtvrtá noha

Jenže proč tam sakra nepřidali větvičník? Vždyť si o něj ta vůně úplně říká, až tak, že v úvodní neobvykle dlouhé fázi náznak je. Vychází z vanilky, sladce dýmající, ale současně vedoucí až kamsi do dřevitých kořenů, kde je vlhko, chlad a hlína. Přesně na tohle místo by se parádně hodil jemně mýdlový větvičník. Místo něj nasadili šalvěj, zřetelně štiplavou a vůbec povedenou, přesně takovou, jaká se sem hodí. Jenže je to jen šalvěj. Na druhou stranu – dělá, co může, což znamená, že vystřeluje bylinnou hořkost až do tlumených citrusů a ty ozvláštněny potom navádějí čich vzhůru k opojnějším tónům za mámivým ylang ylangem. V tom uzavřeném kruhu vzniká dokonalá harmonie v kontrastech chutí sladkých, zemitě slaných, nakyslých i jemně hořkých. Vyváženy jsou v takových proporcích, aby každá dostala správný prostor podle své atraktivnosti.

Ylang Ylang Nosy Be

Ylang Ylang Nosy Be, foto Perris Monte Carlo

Je to rajská vůně. Větvičník by ji udělal vážnější a reálnější, hlavně pro další fáze, kde se oprostí od zemitě bylinného podkladu. Doufám, že v kancelářích Perris aspoň řešili otázku, co vlastně chceme. Že nepředpokládají automaticky, že sáhneme radši po vůních beze švů a kontrastů, protože se pohodlněji nosí.

podpis Dzona1

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: