Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Cacharel Anais Anais: Original nebo tu původní?

Když se počátkem roku v obchodech objevila Anais Anais s přívlastkem L’Original, chtěla jsem vědět, co Cacharel se svým prvním a stále prodávaným parfémem udělal a proč to vlastně dělal. Jak vedení značky překlenulo ten odstup řádově pětatřiceti let, aby se charakter vůně zachoval – však jí říkají L’Original – a současně aby k ní přitáhli dnešní zákaznice, což muselo být účelem akce. Takže jsem se vydala obchodů porovnat je. Pohořela jsem. Ačkoli v regálech stály obě verze vedle sebe, testery nabízeli jen k původní Anais Anais. Prodavačky občas tvrdily, že parfémy jsou vlastně stejné, pak připustily, že jim testery k novince prostě nechodí. Jak to může někdo koupit, když to nevyzkoušel, divila jsem se a prodavačky jen krčily rameny. Dala jsem tomu čas. Neměli testery v zimě, přijdu na jaře. Třeba je mezitím dovezou. Neměli je pořád. Párkrát jsem to zkusila, pak jsem na Anais Anais zapomněla. A teď, uprostřed léta, světe div se, najdu oba testery v regálu vedle sebe. Jenže na kurióznosti situace se tím mnoho nezměnilo. Testery měli sice oba, ale k prodeji jen L’Original. Původní Anais Anais už prý nechodí a je vyprodaná. Proč ji mám tedy zkoušet, jsem se neptala. Nakonec jsem potřebovala jen vědět, jaký je mezi těmi dvěma verzemi rozdíl.

Anais Anais L´Original

Najdi deset rozdílů: to je Anais Anais L´Original

Cacharel_Anais_Anais_Eau_De_Toilette_Spray_50ml_1380197447

A to byl první parfém značky Cacharel čili Anais Anais. Původně to byla jen toaletka.

Test na vlastní kůži…

…a současně i na papírku, který jsem vzala s sebou a nechala doma pár dní pracovat.

V úvodu jsou k nerozeznání, novinka nastupuje s typickou zemitou vlhkostí a škrablavostí staré Anais Anais. Stejné galbanum s mokrým kadidlem a liliemi. ALE: Už za pár minut se začnou rozcházet. Zatímco původní verze houstne a přibývá v ní kytka vedle kytky, L’Original stagnuje, dokonce to vypadá, že se zjednodušuje, skrze lilii tu prosvítá základ. Přitom si zachovává typický charakter původní vůně. Je to až neuvěřitelné: Jakoby to byl obrázek z kopírky, které odcházejí tonery. Když ho položíte na ten původní, tak se věrně překrývají, jen zmizely detaily a struktura květů. Místo drobnokresby je to plocha potažená barvou stejného odstínu. Proto se obě vůně tak často odchylují a opět k sobě vracejí.

Dokud se nedostanou k základu: Protože odtud zjevně vychází rozdíl, který vůni ovlivňuje už od začátku. Oproti původní Anais Anais, která vytrvá až do konce ve své chladné zemitosti s chypre kůží a stále ještě znatelnou lilií, má L’Original dojezd zjednodušený a proteplený nasládle animálními tóny. Bezobsažný. Na papírku se oba vzorky rozběhly podobně. Po třech dnech na nich zůstala stejná stopa charakateristické vůně, ale s odlišným základem, u L’Originalu je jaksi laciný a s propadem. Původní zůstává kompaktní a plná.

anais-anais-dama-100-ml-cacharel-edt-original-envio-gratis-20026-MLM20182802457_102014-F

Reklama z roku 1978. Už na tehdejší dobu překvapivě retro.

Až moc se nabízel závěr, že cílem nové verze bylo jen ušetřit na surovinách, takže jsem radši začala pátrat na internetu, co se vlastně o Anais Anais L’Original píše. Ve zkratce: Nic. Ale objevila jsem velice zajímavou recenzi staré Anais Anais od dobře informované Eleny Vosnaki na blogu Perfume Shrine. Postavila ji na původních reklamách Anais Anais z roku 1978. A náhle to bylo jasné. Ten parfém se svou komplikovanou pózou, pokud už vůbec nabízí nějakou erotickou jiskru, pak jen založenou na afektovaném sebezahloubání a zasněném dívčím vzdoru. Nic neobvyklého pro rané mládí, období, kterému je parfém věnován, ale taky nic, co by se hodilo do dnešních časů jednoduché prvoplánovitosti. V Cacharelu se nejspíš rozhodli oprostit Anais Anais od dilemat a pochyb a zadumanosti. Když už nemůže být sexy, tak bude aspoň jednodušší…

Obě reklamy jsou dostupné na youtoube a kratičké, takže zde je máte pro ucelenou představu.

podpis Dzona1

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: