Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

5 podob léta: 2. požitkářské s Amor Amor

Tuhle vůni dělal pro Cacharel parfumér Dominique Ropion, zadání prý bylo „mladá láska“. Vůně měla odpovídat ohnivě červené barvě flakonku a zahrnout i motiv růže. V té době měl prý Ropion sedmnáctiletou dceru a díky ní i jasnou představu, pro koho tvoří. Jenže tu měl i zadavatel a tím dostal parfuméra do delikátní situace. Cacharel chtěl mladistvou lásku květinovou, zatímco Ropion musel vědět, že květiny na mladické třeštění a euforii stačit nebudu. Dokonce ani podmalované ovocem, jeho dcera prý tehdy jeden z podobných kyselkavých soliflorů pro mládež nosila. Zřejmě proto se musel rozhodnout zaexperimentovat si se sladkými pryskyřicemi a vytáhnout je ze základu, aby nastoupily okamžitě už na první zvonění. Geniálně tak vpašoval do parfému sálavost. Jenže jaksi pramálo či vůbec ne erotickou.

6_42127142

Flakon, jeho barva i tvar, má poněkud rozklíženou jazykovou pointu. Když se podíváte na drátěné očko, překážející kolem ventilku, tak se vám má vybavit… no… co asi: Přece ruční granát! Proč granát? No kvůli plodu granátovníku, abyste si vzpomněli na jablko lásky, kterým pokoušela Eva Adama. A rudá barva? To je přece grenadina, šťáva z granátových jablek. Komu je co nejasné? Foto Fragrantica

Všechno je jinak

Celý koncept je stejně báječný jako jednoduchý. Expertem na ohňostroj euforie je černý rybíz, umí to ve formě listových pupenů a ještě lépe jako zralé bobule. Tak vezměte ty, pěkně horké od sluníčka a přelijte je rozehřátým máslovým krémem. Co se stane: Zatetelí se blahem, přeběhnou po kůži a vydupou z ní vzrušení toho typu, jak to umí ledové kapky vody za tropických třicítek.

Cacharel Amor Amor

Foto Flickr Bob Fisher

Tahle extáze, třeštivá radost, rozverná lehkost okamžiku, to není první láska, pro ni tu chybí vzlety a propady, napětí a toužení. Co ale vůně věrně připomíná, je atmosféra nádherného letního dne u vody. Požitkářské teplo a sálavost tonky a labdana společně s lahodností ovoce – hlavně tangerinky, pomeranče i zatajené broskve – pro větší komfort už zčásti povařeného, to je jak barvitá fotka z koupaliště. Jen ten rozjařený křik chybí.

No vážně jinak

Jak to, že v Cacharelu (nebo spíš v kancelářích nadřazeného gigantu, kterým je L´Oréal) tahle představa teenegerské lásky prošla, moc dobře nechápu. A že ani nehledali tu požadovanou růži… Navíc – když si oddělíte obsah od formy a v duchu přemístíte parfém z flaštičky, která vypadá jako pořízená u benzínky, do minimalistického masivního skla, najednou se předvede úplně jiná tvář vůně. Velice ženská, luxusně krémová, vláčná, ingredience propojené bez jediné hrudky. Kdepak teenee-třeštění. Pokud budete hledat podobně noblesně požitkářské blížence, pak jsou – nehledě na některé dceřinné odnože Amor Amor – k nalezení v regálu úplně jiné kategorie.

Cacharel Amor Amor

Foto Flickr Yuichi Sakuraba

Třeba mezi nikovkami, kde stojí Carner Tardes. U té mě dokonce napadalo, jestli jistý podobný proud, takové mandlově oplatkové naťuknutí, nemá připomenout cosi z Amor Amor nebo přímo pyšně nepotvrdit, že takhle požitkářské je španělské léto? Téhle linii je Amor Amor věrný i v dalším vývoji, kdy dospěje do klidnější fáze s realistickou vanilkou, která konečně voní jako skutečný lusk, včetně olejovité zemitosti a zbytku někdejší zelenosti. Výdrž vůně je kolem pěti hodin, což je při její síle rozumné.

podpis Dzona1

 

Můžete si přečíst:

1. Indiánské léto s Posalou

 

Ve volném sledu ještě přijde:

3. Květinová Rania Rasasi

4. Citrusy na ledu s CK

5. Zapomenutý Orient Obelisk

 

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: