Snídaně v parfumerii

… delikatesy pro znalce

Sedmihvězdičkový pes a chvilka strachu o parfémy

Před měsícem se pro mě na chvíli zastavil čas. Stála jsem vedle Veterináře a společně jsme se dívali na rentgenový snímek Lízinčina hrudníku. Slyšela jsem, jak někde na ulici křičí děti, jinak bylo dlouhé ticho, než Veterinář vyslovil, co jsem už sama poznala: „No to neni vůbec dobrý.“ Snímek ukázal, že Lízinka má v hrudníku útvary, které vypadají jako hvězdy na obloze. Asi sedm z nich bylo větších i s minipaprsky, zbytek byl spíše hvězdný prach. Pak už ticho nebylo, padlo slovo metastázy, a Veterinář řekl, ať se hned objednáme do Veterinární nemocnice k Onkologovi.

Lízinka

Lízinka

Šla jsem s Lízinkou domů, čas se pořád táhl jako žvýkačka, a můj mozek začal jet na tisíc procent. Jak to, že jsem už dříve něco nepoznala? Copak jsou onkologičtí pacienti takhle veselí? Proč vypadaly ty útvary v hrudníku tak zvláštně? Vzpomínala jsem, co mě naučili o podobných případech na veterinární fakultě. Nejdřív to šlo ztuha, ale najednou jsem byla až ohromená tím, co všechno se mi vybavilo, zvlášť když se veterině nevěnuji. Vzpomínala jsem také na moje odborné praxe ve Veterinární nemocnici, kde pracuje i Onkolog, a na psí pacienty, které jsem tam viděla. I na tu kolii, co vypadala jako zvětšená Lízinka. Onkolog tenkrát kouknul na RTG jejího hrudníku a šeptem mi řekl: „Tak to je konečná,“ než šel vážnou diagnózu soucitně sdělit majitelům. V tuhle chvíli jsem zakázala mému mozku dál přemýšlet. Raději jsem zavolala Onkologovi, který mi dal termín hned druhý den.

Foto: Flickr, Roland O'Daniel

Foto: Flickr, Roland O’Daniel

Jak to vlastně začalo?“, zeptal se Onkolog. Vyprávěla jsem mu, jak se někdy na podzim u Lízinky objevil kašel a že to vypadalo jako běžné psí nachlazení. Byl to sice ošklivý kašel, ale docela rychle se zmírnil. Bohužel ale nevymizel, občas ještě pokašlávala. Pak dostala opět bronchitidu, která ale tentokrát reagovala na léčbu hodně pomalu. A že se poslední dobou zase začal kašel zhoršovat, takže jsme byli včera u Veterináře. Předala jsem Onkologovi rentgenový snímek. Pečlivě ho zkoumal a tiše řekl: „Ale tohle přece…“ Pak najednou odešel za kolegou Internistou do vedlejší ordinace. Za chvíli se objevili oba. Dozvěděla jsem se, že ty útvary hodně září, takže to na metastázy nevypadá, spíše by to mohly být nějaké krystaly. Onkolog odeslal do laboratoře Lízinčinu krev na vyšetření a mě s Lízou poslal za kolegou Kardiologem, který se specializuje i na nemoci plic.

Foto: Flickr, Lauren Tucker

Foto: Flickr, Lauren Tucker

Po návštěvě u Onkologa mi spadnul kámen ze srdce. Dokonce jsem si po těch dvou dnech vzpomněla, že mám ráda parfémy a chtěla jsem se navonět. Najednou jsem se ale zarazila – co když Lízinčiny problémy nějak souvisí s vůněmi? Snažím se sice parfémy aplikovat výhradně v koupelně a v celém bytě pravidelně větrat, ale co když se k ní přece jen dostanou drobné kapénky, které ji dráždí? Bylo by řešením používat výhradně parfémové oleje? Nebo ji dráždí vonné látky, nehledě na způsob aplikace? Ale jak je možné, že neměla tyto problémy už dříve? Že by parfémy s její nemocí nijak nesouvisely? V mých úvahách jsem nikam moc nepokročila, ale pro ten den už jsem ztratila jakoukoliv chuť se navonět.

Baryum Foto: Wikimedia Commons

Baryum
Foto: Wikimedia Commons

Kardiolog byl nejdříve z Lízinky překvapený. Laboratorní výsledky neukázaly nic, co by mohlo její problémy nějak vysvětlit. Rozhodl se Lízinku velmi důkladně vyšetřit: zopakoval RTG, na její plíce se kouknul pomocí bronchoskopu a celý hrudník zkontroloval počítačovou tomografií. Vyšetření probíhala v narkóze, a když jsem si pak šla Lízinku vyzvednout, tak už Kardiolog věděl, z čeho jsou hvězdy složené. „Je to síran barnatý, kontrastní látka používaná při rentgenovém vyšetření trávicího traktu.“ Cože??? Copak Líza někdy něco takového dostala? A pak jsem si vzpomněla. Někdy před pěti lety měla ošklivé trávicí potíže a při rentgenování použili tuto kontrastní látku. Kardiolog řekl, že ji tenkrát musela vdechnout, že se to bohužel může stát. Většinou se potom dokážou plíce vyčistit, v některých případech ale ne, jak je tomu u Lízinky. Dobrá zpráva je, že jí baryové hvězdičky v plicích zřejmě nijak výrazně neškodí. A co je tedy příčinou kašle? Zatím se přesně neví, ale Kardiolog uvažuje i o nějaké autoimunitní chorobě. Když jsem už byla na odchodu z ordinace, tak si Kardiolog Lízinku ještě jednou pohladil a řekl mi, že je taková hrozně moc hodná a milá. „Ano, ona je takové sluníčko,“ odpověděla jsem mu a bylo mi úplně jasné, pro co bych se rozhodla, kdybych přece jen musela volit mezi vášní pro parfémy a mým sedmihvězdičkovým pokladem.

podpis Katka1

 

 

 

 

 

2 comments on “Sedmihvězdičkový pes a chvilka strachu o parfémy

 1. JitkaM
  8.6.2015

  Chudinka malá, takové trápení! To baryum mě šokovalo, myslela jsem si, že je radioaktivní. Tak držím palce, ať už to jde jen nahoru a ne z kopce!

  Liked by 1 osoba

  • Moc děkujeme!

   Baryum jsem si googlila, když jsem zjistila, co Lízinka v těch plicích má. Není radioaktivní, ale je hodně toxické. Ve formě síranu barnatého, který se používá jako kontrast při RTG vyšetření, je netoxické.

   To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

Informace

This entry was posted on 7.6.2015 by in Parfémové zajímavosti, Psi a parfémy and tagged , , , , , , .
%d blogerům se to líbí: